foto: Rudolf Komár pro PrahaIN.cz/Náplavka, která by mohla být pojmenovaná po Karlu Schwarzenbergovi
Náplavka na Malé Straně mezi Lichtenštejnským palácem a Karlovým mostem je momentálně bez názvu. V budoucnu by však mohla získat jméno po Karlu Schwarzenbergovi. Navrhuje to občanská petice, kterou už podepsalo téměř 1.500 lidí. V petičním výboru je také starostka Prahy 1 a jeden z jedničkových zastupitelů.
Petice adresovaná zástupcům městské části Praha 1 a hlavního města Prahy byla zveřejněna 12. listopadu, tedy přesně rok od smrti Karla Schwarzenberga. Do 27. listopadu ji svým podpisem podpořilo více než 1.400 petentů. Jejich přáním je pojmenování vltavské náplavky v Praze na Malé Straně po Karlu Schwarzenbergovi, českém politikovi, spoluzakladateli TOP 09 a zároveň příslušníkovi rodu Schwarzenbergů.
Jeho jméno by měla v budoucnu nést náplavka mezi Lichtenštejnským palácem a Karlovým mostem, konkrétně parcely číslo 1042 a 1043 v katastrálním území Malá Strana. Toto místo nemá v současné době žádný název a slouží pro restaurační předzahrádky nebo přístaviště turistických lodí.
Jde o záležitost veřejného zájmu
Autorem petice je Lukáš Stedl, kterého se redakce zeptala například na důvod, proč zvolil právě formu petice: „Petici jsme zvolili proto, abychom zdůraznili, že pojmenování vltavské náplavky po Karlu Schwarzenbergovi je záležitostí veřejného zájmu, a ne jen pouhým přáním jednotlivce nebo skupiny lidí. I z tohoto důvodu je petice cílena na všechny občany České republiky, protože Karel Schwarzenberg se zasadil o blaho celé společnosti, a ne jen několika jednotlivců.“
Stedl navíc získal silné spojence. Členy petičního výboru jsou totiž také starostka Prahy 1 Terezie Radoměřská (TOP 09) a zastupitel Giancarlo Lamberti (TOP 09). Jak Stedl upřesnil, iniciativa pochází z jeho hlavy, ale oba jmenovaní politici na ní pracují spolu s ním. Bez jejich podpory by prý bylo vše daleko obtížnější.
Psali jsme
Počernickou ulicí v Praze 10 by měly začít jezdit tramvaje, v jejím středu je pro ně již desítky let připraven široký pás. Trať by měla být dlouhá…
Důstojné místo pro vzpomínku
Podle některých petentů je smutné, že po velkých lidech jsou v Praze pojmenována pouze malá prostranství. Příkladem může být plácek při Národním divadle pojmenovaný po Václavu Havlovi, zatímco bratři Synkové či Tyrš mají celá náměstí.
„Velká náměstí a dlouhé ulice už vznikají jen na periferii. Myslím ale, že tahle nejkrásnější náplavka na Malé Straně, v celé Praze a na celém šírém světě je důstojným místem pro vzpomínku na Karyho,“ reagovala na podobné myšlenky Radoměřská na Facebooku, která se za sdílení a podporu nápadu na sociálních sítích dočkala převážně kladných reakcí.
Vše je předjednáno, rozhodne ale magistrát
Návrh má dle Lukáše Stedla velkou naději na úspěch, vše je prý již předjednáno. „V případě dostatečného počtu podpisů nám petice dává legitimitu a zároveň v celém procesu hraje roli jakéhosi urychlovače,“ dodal autor petice.
Následně bude návrh předán zástupcům Jedničky, která nové jméno náplavky navrhne Magistrátu hlavního města Prahy. O samotném pojmenování pak rozhodne právě magistrát. Proto je prý petice adresována nejen první městské části, ale i vedení hlavního města.
Ideální místo nedaleko českých pamětihodností
Zajímalo nás také, proč byl pro pojmenování náplavky zvolen právě Karel Schwarzenberg, respektive, proč by jeho jméno měl nést právě tento kousek Prahy. Podle Stedla je důvod jednoduchý: „Věhlas Karla Schwarzenberga sahal daleko za hranice České republiky. Svůj život ale obětoval především službě české společnosti, kterou miloval a kultivoval. Nejen z těchto důvodů je nutné jeho odkaz uchovávat. Náplavka mezi Lichtenštejnským palácem a Karlovým mostem je k tomuto účelu ideálním místem, protože je zasazena mezi nejvýznamnější pamětihodnosti České republiky a tam patří i odkaz Karla Schwarzenberga,“ sdělil redakci autor petice.