foto: Jakub Mračno, PrahaIN.cz/Kontaktní centrum Stage 5 na Smíchově
Drogově závislí, jejich shlukování a následný nepořádek vadí lidem a pracujícím ve spodní části ulice Plzeňské Prahy 5. Sepsali proto žádost, aby byla tamnímu kontaktnímu centru Progressive, kde se závislí setkávají, ukončena nájemní smlouva. Tamní starostka Renáta Zajíčková (ODS) si však stěžuje, že pražský magistrát žádnou snahu o nápravu nevyvíjí.
Situace je o to složitější, že místo deseti podobných center pro uživatele tvrdých drog, jsou v Praze pouhé tři a z toho dva právě v této městské části.
„K žádosti je připojeno 40 podpisů Společenství vlastníků jednotek, bytových družstev, majitelů bytových domů a místních podnikatelů. Těm všem už došla trpělivost s pohybem lidí pod vlivem tvrdých drog v přilehlých ulicích. Žádost se dostala na kontrolní výbor magistrátu hlavního města Prahy. Společně se zástupci jsme ji šli s hlavním městem projednat. A výsledek? Radní pro sociální oblast Milena Johnová (Praha Sobě) se nedostavila. Přitom kvůli ní se projednávání už jednou přesunulo. Primátor Zdeněk Hřib těsně před projednáváním žádosti z kontrolního výboru zmizel. Dokonalá ukázka toho, jak oba zmínění přistupují k řešení problémů, které obyvatele Prahy 5 denně trápí,“ komentovala na Facebooku starostka Prahy 5 Renáta Zajíčková.
Psali jsme
Obyvatelé páté městské části se pustili do boje za decentralizaci služeb pro drogově závislé. Kontaktní centra pro nakromany jsou dnes…
Zároveň připomněla, že už loňské září spolu s vedením Prahy 1 a Prahy 2 vyzvali deklarací hlavní město k restartu sociálních služeb pro uživatele drog a lidi bez domova.
„Dodnes nemáme od primátora odpověď. My jsme si zatím pomohli vyjednáváním se státní policií, která na Prahu 5 převelela speciální protidrogovou jednotku. Městská policie posílila pravidelné hlídky. S Technickou správou komunikací jsme vyjednali pravidelné a pečlivější úklidy. Situaci monitoruje najatá bezpečnostní agentura. Situace je lepší, nic z toho ale neřeší příčinu toho, proč náš veřejný prostor a pocit bezpečí zbytečně trpí,“ píše dále starostka.
Hroutící se systém poskytování sociálních služeb
Jako příčinu pak označila „hroutící se systém poskytování sociálních služeb“. Kontaktní centra jsou podle ní přetížená a podfinancovaná. To je důvodem, proč se vyskytují problémy při jejich fungování.
„Praha by takových center měla mít deset. Jsou tři, z toho dvě u nás. Praha 5 tak přes deset let nese zátěž za celou Prahu,“ upozornila Zajíčková. Zdůraznila rovněž, že nikdo nechce kontaktní centra uzavřít ani nechat drogově závislé na pospas ulici, ale společně s občany volají po moderní, propojené a dostupné síti služeb, která pomůže potřebným. To by znamenalo více vzájemně spolupracujících center, aby jejich klienti necestovali z celé Prahy do jednoho místa. Dále by bylo vhodné, aby se centra nacházela v jasně vymezené vzdálenosti od hustě obydlených ulic, škol a hřišť, aby jejich fungování nemělo vliv na bezpečnost a pořádek.
Mezi další návrhy na zlepšení situace patří také zastropovaný počet klientů. Ten by měl zajistit, aby se závislí v okolí neshlukovali a také povinnost přijmout jen tolik klientů, aby byl čas i na účinnou prevenci a sociální pomoc pro každého z nich. Pouhé rozdávání jehel prý nestačí. A v neposlední radě registr klientů, který umožní transparentní fungování center a jejich rozvoj podle budoucích potřeb obyvatel Prahy.
Renáta Zajíčková současně ocenila dlouhodobě záslužnou práci kontaktního centra Progressive. „Bohužel, od hlavního města se mu nedostává adekvátní podpory, a tak je přetíženo. Proto tu vznikají problémy. Sociální pracovníci se neprávem ocitají v pozici, kdy se na ně frustrovaní obyvatelé koukají s nepochopením. To na chuti dělat záslužnou práci nepřidá. Někteří dokonce odcházejí,“ napsala.
A opakovaně nabízí hlavnímu městu pomoc. „Úroveň naší bezpečnosti a veřejného prostoru Prahy je vaše vizitka. Pojďte jednat o tom, jak tohoto docílit. Neschovávejte se za úředníky a laxní odpovědi. Problém nezmizí a občané ani radnice Prahy 5 nepoleví. Můj cíl zůstává stejný - chci vrátit veřejnému prostoru na Pětce důstojnost a umožnit lidem v dotčených místech žít normální, klidný život. Bez starostí kdo doprovodí děti do školy, co nebo kdo bude číhat pod lavičkou v parku nebo na sportovišti. Klíč k řešení je ve spolupráci odpovědných politiků s odborníky,“ podotkla Zajíčková.
Psali jsme
Radní hlavního města schválili směnu pozemků mezi hlavním městem a Prahou 5. Definitivně se tak rozjíždí plán na výstavbu nové základní školy…