foto: archiv Prague Pride/Momentka z duhového průvodu Prague Pride 2021.
Praha se aktuálně chystá na další, už dvanáctý, ročník multižánrového lidskoprávního festivalu s queer tematikou Prague Pride. Jeho vrcholem bude tradiční duhový průvod Prahou. Letos poprvé bez aut. Mezi účastníky průvodu bude i osm „batůžkářů“, kteří budou v rámci podpory recyklace sbírat nápojové plechovky. Z těch pak vznikne umělecké dílo s ekologickým poselstvím.
Festivalový průvod je pro queer komunitu i její sympatizanty jednou z vrcholných akcí roku a také letos, po dvouleté covidové pauze, se dá očekávat velká účast. „Přístupnost a udržitelnost s ohledem na recyklaci je letos hlavním tématem festivalu. Ten se bude vedle spolupráce s iniciativou Každá plechovka se počítá, například poprvé konat absolutně bez aut,“ potvrdila pro PrahaIN.cz mluvčí festivalu Karolina Böhmová.
Pride Village na Střeleckém ostrově. Letos se zde budou sbírat plechovky k recyklaci.
Ekologicky laděného pozadí festivalu chce letos využít iniciativa Každá plechovka se počítá, která mezi účastníky duhového průvodu vyšle hned osm dobrovolníků se speciálně upravenými batohy na sběr nápojových plechovek. Ty ale neskončí hned na recyklační lince, naopak se stanou objektem umění.
Umění jako poselství
„Prázdné plechovky od nápojů Coca-Cola použijeme k vytvoření pixelovaného velkoformátového nástěnného obrazce, který lidé budou moci obdivovat zdálky, a zároveň tím inovativním způsobem předáme důležité poselství o recyklaci,“ přiblížila v tiskové zprávě iniciativy Každá plechovka se počítá Tereza Gyurjánová.
Letos uvidí účastníci festivaslu cestou na Letnou i zajímavé umělecké dílo.
Podle jejích slov se v průběhu průvodu z centra města na Letnou budou mezi účastníky pohybovat promotéři s výrazně zbarvenými batohy na zádech, kam může každý účastník průvodu odhodit prázdnou nápojovou plechovku. „Na Střeleckém ostrově bude také umístěno plechové srdce na sběr nápojových plechovek, a to již od pondělí 8. srpna od ranních hodin,“ doplnila.
Tvořit může každý
Samotné originální dílo z hliníkových plechovek, takzvaná pixelata, bude vznikat od sobotního rána (13. srpna) na Letné, kde se do jueho tvorby budou moci zapojit i účastníci festivalu.
A proč se hovoří konkrétně o nápojích slavné „limonádové“ firmy? „Letošní Prague Pride Festival je výjimečný, po dvou letech omezení se totiž konečně uskuteční duhový průvod. Těší mě, že v tomto roce máme navázanou spolupráci s neziskovou organizací Každá plechovka se počítá a společně se tak soustředíme i na udržitelnost této události. Naším cílem je nezanechat po nás ani jedinou plechovku,“ vysvětlila Veronika Němcová, ředitelka vnějších vztahů a udržitelnosti ve společnosti Coca-Cola ČR.
Děláme dost pro recyklaci?
Iniciativa Každá plechovka se počítá vychází ve své kampani na podporu recyklace z průzkumu agentury LUCID, který vznikl v souvislosti se Světovým dnem životního prostředí 2022. A to hned ve 14 evropských státech. Drtivá většina respondentů podle průzkumu uvedla, že ochrana životního prostředí a recyklace jsou důležité, ale pro řešení současných ekologických problémů se nedělá dost.
Duhový průvod je tradičním vrcholem festivalu Prague Pride.
„Dvaaosmdesát procent Čechů uvedlo, že firmy by měly být zodpovědné za obaly, ve kterých svoje nápoje prodávají. V evropském porovnání Češi jednoznačně vedou, co se týče spotřeby nápojových plechovek. Alespoň jednou týdně vypije někde venku nápoj z hliníkové nápojové plechovky čtyřicet dva procent Čechů, jen devětatřicet proicent z nich ale plechovku po vypití vždy zrecykluje,“ uvádí iniciativa v tiskové zprávě.
Oproti Německu jsme pozadu
„Česká republika by podle požadavků EU měla do roku 2025 dosáhnout padesáti procent recyklace všech hliníkových obalů. Přitom průměrný podíl recyklovaných plechovek v Evropě je přes pětasedmdesát procent, v Německu stoupá až na devadesát devět procent. V Česku máme aktuálně velkou příležitost a zároveň možnost udělat mnohem více. Jsem rád, že festival Prague Pride je další možností, jak na nekonečnou recyklovatelnost plechovek a možnosti třídění nápojových obalů veřejnost znovu přímo v terénu upozornit,“ dodal Radek Mádr, předseda výboru českého spolku Každá plechovka se počítá, která vznikla ve Velké Británii už v roce 2009 a dnes působí ve dvou desítkách evropských zemí.
Psali jsme
FOTO Multižánrový festival, jak Cybertown sám sebe definuje, je něčím daleko víc než běžnou letní oddechovou kratochvílí. A nejedná se jen…
Psali jsme
Začínali jako writeři, svá první graffiti stříkali potají na zdi a nároží. Dnes, stejně jako je tomu jinde ve světě, vystavují v galeriích…