Dvanáctka otevřela nejdelší modulární pumptrack na světě

09. 06. 202418:15
Dvanáctka otevřela nejdelší modulární pumptrack na světě
foto: MČ Praha 12/Nová pumptracková dráha na Praze 12

Provoz nové pumptrackové dráhy, která se pyšní tituly největší svého druhu na světě a první svého druhu v Evropě, byl oficiálně zahájen ve čtvrtek 6. června. Nachází se v lokalitě Na Beránku, na rohu ulic Urbánkova a Pertoldova, a jde o modulární dráhu z dílců z litého betonu. Vhodná je pro všechny věkové kategorie.

Pumptrackové dráhy se v posledních letech stávají nedílnou součástí městských sportovišť. Jde o uzavřený a uměle vytvoření okruh, určený pro jízdu na kole bez šlapání. Je tvořen vlnami a klopenými zatáčkami, které umožňují udržovat nebo zvyšovat rychlost jízdy pouhým pumpováním. Odtud také dráha získala svůj název.

Sportovci mohou na okruhu trénovat rovnováhu a získají také základní dovednosti v ovládání jízdních kol. Pilování nových technických dovedností je navíc zábavné a jízdu si užijí děti, mládež i dospělí bez věkových omezení.

Dráha na Dvanáctce je unikátní

Na území hlavního města rostou nové pumptrackové dráhy jako houby po dešti. Jednu unikátní má nově Praha 12. Jak informuje v tiskové zprávě, jde dokonce o nejdelší dráhu svého druhu na světě. Je tvořena díly z litého betonu, které je možné v případě potřeby přestavět a vytvořit tak až pět různých variant trasy. Svým provedením je dráha celosvětovou novinkou letošního roku.

Modřany se tak zařadily po bok Austrálie. Pouze na těchto dvou místech je totiž zatím pumtrack stejného druhu nainstalován. Následovat má Berlín a New York. Cena za dodání dráhy včetně instalace byla 3.475.000 korun bez DPH.

Za myšlenkou stojí jezdec na jetsurfu

Provoz zahájil ve čtvrtek 6. června jezdec světového poháru na jetsurfu Matyáš Kulich. Pásku s ním slavnostně přestřihli také zástupci radnice, dodavatelské firmy Way to Nature a senátor Pavel Fischer (Nez.). Pro návštěvníky byla připravena Action Show, autogramiáda jezdců a soutěže. Zájemci si navíc mohli dráhu hned vyzkoušet.

„Pumptracková dráha je určena pro všechny věkové kategorie – od nejmenších až po dospělé profesionální sportovce. Dnes každý sedí u počítače a telefonu a myslím, že být na vzduchu s partou přátel je mnohem důležitější nejen pro tělo fyzicky, ale i psychicky. Jednoduše chci zvedat děti od počítačů a telefonů a naučit je aktivnímu životnímu stylu,“ uvedl ve zprávě Matyáš Kulich.

Právě z jeho hlavy vznikl nápad na vybudování pumptrackové dráhy Na Beránku. Původní dráha, která v Modřanech stála od roku 2016, byla vyřazena z evidence majetku a nabídnuta k odkupu. „Občanům jsme na podzim loňského roku slíbili, že hřiště obnovíme. Slib jsme splnili a jsem rád, že jsme pořídili novou dráhu z betonových dílců, která je výrazně tišší, trvanlivější a nejen dětem poskytne skvělý sportovní zážitek. Nová dráha se bezpochyby stane vyhledávanou atrakcí a ozdobou Prahy 12,“ upřesnil Vojtěch Kos (ODS), starosta Prahy 12.

Místní doufají, že dráhu neobsadí děti

Mezi místními vyvstala v souvislosti s novou dráhou otázka, zda bude pumptrack opravdu sloužit pro trénink a nebudou na něm jezdit jen malé děti. Jedna z komentujících se pod facebookovým příspěvkem Pumptrack Modřany už dříve ptala, jestli bude zaveden nějaký harmonogram.

„Tak k tomu se připojuju. Rodiče s dětmi na odrážedlech, kteří se na tom sotva drží, si to pletou s hřištěm a ještě na vás blbě čumí, když si tam přijdu normálně zapumpovat a rozjedu se jen trochu rychleji,“ připojil se k otázce další ze sportovců.

Podle iniciátorů projektu se však zatím s harmonogramem nepočítá a pro děti vznikne speciální prostor: „Primárně bude areál sloužit široké veřejnosti, ale samozřejmě operujeme i s myšlenkou jasně stanovených časů na trénink sportovců pod vedením profesionálů. Pro děti na odrážedlech jsme nově připravili sólo rovnou lajnu v druhé půlce areálů. Zkušenější jezdci tak budou moct řádit v pumptracku naplno.“

Dvanáctka letos otevřela už dvě podobné dráhy

Nejde přitom na Dvanáctce o jedinou nově otevřenou pumptrackovou dráhu. Terénní pumptrack pro kola s prvky skillzony byl v květnu otevřen také v ulici Rakovského.

Šlo o jeden z pěti projektů proměny asfaltových ploch. Radikální přeměny se dočkala také hřiště v ulicích Botevova, Hausmannova, Pejevové a Plevenská. Dvanáctka o revitalizacích informovala v tiskové zprávě.