Dvanáctka představila revitalizovaná hřiště a odpočinková místa

19. 05. 202419:01
Dvanáctka představila revitalizovaná hřiště a odpočinková místa
foto: Adéla Houbová, PrahaIN.cz/Hřiště Hausmannova v průběhu revitalizace

Na pěti místech v rámci Prahy 12 došlo k radikální proměně nepřívětivých a neútulných asfaltových ploch. Hřiště se dočkala nových povrchů a vybavení, které láká k hrám i vzdělávání. Na vzniklých relaxačních plochách nechybí prvky pro pasivní i aktivní odpočinek.

Slavnostní otevření a představení obnovených hřišť v ulicích Botevova, Hausmannova, Pejevové, Plevenská a Rakovského proběhlo ve čtvrtek 16. května. Místa se v uplynulém půlroce dočkala radikální proměny, z asfaltových ploch se staly přívětivé prostory pro dětské i dospělé návštěvníky. Dvanáctka o revitalizacích informovala v tiskové zprávě.

„Úpravy veřejného prostranství patří mezi naše hlavní priority a jsem rád, že se nám postupně daří podobné projekty realizovat. Naším cílem je vytvářet příjemné prostředí, aby se v Praze 12 hezky žilo. Občanům mohu slíbit, že v dalším zkrášlování veřejného prostranství budeme pokračovat,“ uvedl Vojtěch Kos, starosta městské části Praha 12 (ODS).

Opravy vyšly na 10 milionů korun

Rekonstrukce začaly v prosinci loňského roku s termínem dokončení k 30. dubnu 2024. Projekt bylo možné uskutečnit díky podpoře ze Státního fondu životního prostředí. Poskytnutá částka 8.982.000 korun pokryla celkem 90 procent nákladů spojených s odstraněním původních povrchů, výměnou za nové a výsadbou rostlin. Zbylých deset procent nákladů šlo z kapsy městské části. Celkem tak práce vyšly na necelých 10 milionů korun.

Lokality byly vybrány na základě Adaptační strategie, kterou si nechala městská část vypracovat už před několika lety. Jde o portfolio konkrétních míst určených k realizaci opatření mírnících dopady světové klimatické změny. Dokument navazuje na Strategický plán rozvoje Prahy 12.

Adaptační strategie cílí na obyvatele městské části a na lokální faunu a flóru. Na základě analýzy území nabízí co nejširší škálu konkrétních opatření, která mají snížit dopady klimatických změn na kvalitu života místních.

Do podoby promluvili místní

Do výsledné podoby jednotlivých revitalizací promluvili občané v rámci participačních setkání, která proběhla v dubnu loňského roku. Zcela jasně z nich vyšlo najevo, že o nová hřiště a relaxační plochy je zájem. „Velmi mě těší, že se daří revitalizace veřejných ploch a že k tomu přispívají i námi organizovaná veřejná setkání, kde má veřejnost možnost se ke konkrétním lokalitám a návrhům vyjádřit,“ doplnil ve zprávě 1. místostarosta Petr Šula (TOP 09).

V Hausmannově ulici byly nově nainstalovány kruhové lavičky se stromy a trvalkovými záhony. Vzniklo také hřiště na pétanque. Nejmenší mohou využívat interaktivní skládačky a tabule pro malování křídou. Relaxovat tak mohou společně malí i velcí.

Staré hřiště na basketbal v Botevově ulici dle místních nikdo nevyužíval, proto ho nahradil nový prostor s vyvýšenými záhonky s květinami a bylinkami. Plocha tak navazuje na okolní udržované předzahrádky.

První bosonohá stezka i pumptrack pro kola

V ulici Pejevové vznikla první bosonohá stezka na Dvanáctce. Nahradila původní dvě asfaltové plochy. Novinkou jsou i květinové záhony a stromy. Asfalt byl nahrazen také v okolí ulice Plevenské. Místo něj teď mohou místní využívat lavičky s květinovými záhony, dětské hřiště, pingpongový stůl a dráhu na kuličky.

Poslední upravený prostor se nachází v ulici Rakovského. Místní si přáli místo pro aktivní odpočinek, a tak dostali terénní pumptrack pro kola s prvky skillzony. Pro rodiče jsou pak určena lehátka.

„Mám velkou radost, že se projekt podařilo dotáhnout do zdárného konce a občané tak budou mít nová krásná místa k trávení volného času a navíc drobnou špetkou přispějeme ke zlepšení klimatu nejen v naší městské části. Největší radost mám z nového mobiliáře, který se opravdu povedl, a pevně věřím, že v dobrém stavu nám bude sloužit co nejdéle. Za skvělé považuji, že nové sídlištní plochy nejsou jen dětská hřiště, ale že budou sloužit všem generacím občanů,“ uzavřel zprávu radní pro oblast investic Jan Chalupný (TOP 09).