foto: Vít Hassan pro PrahaIN.cz/Radnice Praha 12
Městská část Praha 12 od roku 2023 pořádá pravidelná participativní setkání, díky kterým se mohou občané zapojit do budoucnosti svého okolí. Po dvou úspěšných letech se městská část rozhodla zveřejnit statistiky, zpětnou vazbu účastníků či mapu zapojených lokalit.
Pravidelná participativní setkání začala radnice Prahy 12 organizovat před dvěma lety. Od té doby se na jejím území uskutečnilo více než 60 setkání, na kterých byla diskutována různá témata od problematiky životního prostředí přes dopravní opatření až po bezpečnost. Kromě získávání informací o plánovaných změnách mohou místní obyvatelé svou účastí ovlivnit podobu projektů a doplnit své postřehy a podněty.
Po dvou letech úspěšného fungování participativních schůzek zpracovalo oddělení MA21 participativního plánování brožuru s názvem Vyhodnocení participací 2023-2024. K dispozici je na webu Prahy 12 a nabízí vhled do uplynulých aktivit, včetně konkrétních statistik či mapy.
Spoluúčast je cenná pro obě strany
Participace neboli spoluúčast je dle informací z brožury cenná pro obě strany, tedy jak pro veřejnost, tak i pro zástupce veřejné správy. Veřejnost v předstihu získává podrobné informace o chystaných záměrech v území, které může i částečně ovlivnit. Zástupci radnice nebo investorů mohou naopak získat cenné informace o sociálních, geografických a provozních poměrech v lokalitě. Z hlediska transparentnosti je navíc participace jedním z nejlépe hodnocených způsobů komunikace.
Dvanáctka má s pořádáním podobných setkání dlouhodobé zkušenosti, ale teprve v letech 2023 a 2024 přistoupila k pořádání opakovaných setkání přímo v terénu, konkrétně v rámci projektu revitalizací veřejných prostranství a hřišť. Další setkání navazovala na veřejné a soukromé projekty.
Zapojilo se více než 1.200 návštěvníků
Celkem se do participace na Dvanáctce zapojilo více než 1.200 návštěvníků, kteří přinesli přes 1.300 podnětů. Setkání se za dva roky uskutečnilo více než 60. V deseti případech šlo o soukromé projekty, v 16 případech o dětská hřiště, v deseti případech o parky a veřejná prostranství a další setkání se týkala koncese PRIOR, hasičské zbrojnice v Cholupicích nebo základních škol.
Ve všech případech radnice nejprve vytipovala lokality, kde by bylo možné uvažovat o revitalizaci veřejného prostranství, nejčastěji původní hřiště či pískoviště. Do seznamu pak přibyla místa, kde byl naplánován zájem soukromníků. Na tomto základě vznikl harmonogram jednotlivých setkání.
Participace se účastnili radní, koordinátorky participace a samozřejmě veřejnost. Kromě podnětů k dané revitalizaci bylo vždy možné uvést také podnět do pocitové mapy okolí. Tak občané vyznačovali problémová a nebezpečná místa a navrhovali zlepšení, například nový mobiliář. V opakovaně navštívených lokalitách byly také prezentovány výsledky z předchozích setkání.
Psali jsme
Městská knihovna v Praze chystá v roce 2025 rozšíření otevírací doby i otevření dvou nových Kiosků. Zvyšování povědomí široké veřejnosti…
Problematická je údržba zeleně i údržba cest a chodníků
Nejvíce řešeným tématem byla údržba zeleně. Na tu místní upozornili více než 160krát. Objevovaly se také podněty ohledně údržby cest a chodníků, přidání nebo opravy mobiliáře, údržby a budování dětských a sportovních hřišť, dopravních opatření, parkování, bezpečnosti nebo veřejného osvětlení.
Největší množství podnětů bylo dle dokumentu sebráno na participaci asfaltové plochy v ulici Urbánkova, kde radnice zaznamenala i nejvyšší účast. Naopak nejméně podnětů místní přinesli na trojici setkání v ulicích Pejevové, Mladenovova a Krhanická. Nejmenší účast ale byla na participaci v ulici K Vltavě.
Většina účastníků byla spokojena
Účastníci většiny setkání měli možnost vyplnit dotazník spokojenosti s danou akcí. Díky nim radnice zjišťovala názory na srozumitelnost, užitečnost nebo moderaci setkání. Z výsledků vyplývá, že většina účastníků byla spokojena.
„Nejcennější informace z těchto setkání jsou bezesporu ty z pocitových map. Vzhledem k tomu, že se podařilo mapami pokrýt téměř celé území MČ Praha 12 (až na výjimky – Cholupický vrch, dolní Komořany, J. Jovkova), máme zmapována přání i náměty na zlepšení téměř ve všech částech Prahy 12. Osobními hovory s bezmála třinácti sty obyvateli jsme získali přehled o tom, co ve které lokalitě obyvatele trápí, co oceňují, čeho se obávají a jak blízký či pevný vztah ke „své“ lokalitě mají,“ uzavírá k setkáním radnice ve zveřejněné brožuře.
Participace už pomohly s dokončením řady projektů
Závěry ze všech jednotlivých setkání zveřejňuje Dvanáctka na webu. Všechny pocitové mapy včetně legend i výsledků hlasování jsou zveřejněny u jednotlivých lokalit formou fotografií a tabulek. Radní a odbory úřadu pak mohou do dat nahlížet pomocí sdílených složek.
Zveřejněná mapka poukazuje nejen na místa, kde už participace proběhla a která už se dočkala své revitalizace, ale také na projekty, které jsou teprve ve fázi záměru.
Obyvatelé už dříve promluvili například do revitalizací hřišť v ulicích Botevova, Hausmannova, Pejevové, Plevenská a Rakovského. Z asfaltových ploch se v dubnu loňského roku staly přívětivé prostory pro dětské i dospělé návštěvníky. Dvanáctka o revitalizacích informovala v tiskové zprávě. Participační setkání k těmto lokalitám probíhala v dubnu 2023 a zcela jasně z nich vyšlo najevo, že o nová hřiště a relaxační plochy je mezi místními zájem.