foto: Barbora Novotná, PrahaIN.cz/Nepořádek v Praze
Až 68 procent odpadů vyhozených do černých popelnic na směsný komunální odpad, tam nepatří. Jedná se o plasty, papír, sklo, kov a nebo organické odpady. Hlavní město se rozhodlo zakročit a pro všechny obyvatele hlavního města připravuje informační kampaň.
Magistrát hlavního města v tiskové zprávě informoval, že všichni obyvatelé Prahy mohou ve svých schránkách očekávat informační letáček ohledně třídění.
V letáčku naleznou například základní přehled s názvem kam s ním, ale i odkazy na užitečné webové stránky. Chybět nebudou ani tipy jak správně třídit a nebo jak odpad využít. Dozví se také o osudu směsného odpadu z černých popelnic.
Kampaň ale nezůstane jen u letáčků. Součástí budou také citylighty po Praze nebo informace na webových stránkách. Důležité ale je, že nejlepší odpad je takový, který ani nevznikne.
Cílem je dávat odpadům druhou šanci
„Co je pro jiného odpad, je pro druhého poklad, tak lze jednoduše shrnout přístup Prahy k
odpadům. Naším cílem je dávat odpadům druhý život, díky moderním technologiím jsme
schopni zpracovat a znovu využívat celou řadu hodnotných materiálů, který je součástí našeho odpadu - bioodpad, kovy, plasty, papír a další. Každý správným tříděním pomáhá životnímu prostředí, ale také šetří vlastní peněženku, neboť lze i výrazně ušetřit za svoz odpadu. Potenciál v domácnostech má dnes například třídění bioodpadu, který tvoří až 38 procent obsahu popelnic. Doporučuji proto si bezplatně od města objednat hnědou popelnici na stránce bioodpad.praha.eu,“ informoval náměstek primátora pro životní prostředí Petr Hlubuček (STAN).
Psali jsme
KOMENTÁŘ Člověk toho unese dost, ale někdy to prostě přeteče. A přesně to se mi stalo včera večer. Ve Vršovicích bydlím pět let. Zcela objektivně…
Podle analýz z loňského roku se v černé popelnici nachází až 30 procent dále využitelné složky kterou je papír, plast a sklo. Dále až 38 procent tvoří bioodpad a jen zbylých 32 procent do černé nádoby skutečně patří. Poplatek za takovou nádobu se přitom odvíjí od četnosti svozu a velikosti. Menší vzniklý odpad proto znamená také menší náklady s jeho odstraňováním.
Způsobů, jak třídit, je v hlavním městě mnoho
Město se dále snaží občanům třídění co nejvíce ulehčit a nabízí proto mnoho služeb jak a kde mohou odpady vyhodit. Jsou to například stanoviště tříděných složek, které jsou umístěny na veřejných místech a obsahují základní kontejnery na papír, plast, sklo a někde i na kovové obaly, nápojové kartony, jedlé oleje, elektrozařízení nebo použitelný textil. Zdarma ke svému domu si mohou majitelé nechat přistavit také popelnice na rostlinný bioodpad.
Na území města fungují také sběrné dvory. Je jich celkem 19 a je možné na nich odložit například velkoobjemový odpad, nebezpečné složky komunálního odpadu nebo stavební sutiny. Přijímají také použité elektrozařízení, zářivky či autobaterie. Pro objemný odpad, například nábytek, jsou dále vhodné velkoobjemové konteinery. Ty jsou spolu s popelnicemi na rostlinný bioodpad pravidelně přistavovány dle harmonogramů na webových stránkách jednotlivých městských částí.
Zajímavou alternativou jsou také takzvané re-use pointy. Ve čtyřech vybraných sběrných dvorech, konkrétně v ulici generála Šišky, Pod Šancemi, Zakrytá a Chvalkovická, jsou pro tento účel umístěny speciální kontejnery. Přijímají předměty, které lze dále využít, jako je například nábytek, knihy, nádobí nebo hračky. Takové předměty je možné získat a nebo nabídnout také v aplikaci praho.nevyhazujto.cz.
Psali jsme
V pořadí sedmé podzemní stanoviště na odpad v Praze 10 je v provozu v Michelangelově ulici ve Strašnicích. Vzniklo v souvislosti s výstavbou…