foto: Jan Holoubek, PrahaIN.cz/Vánoční trhy v Dubaji.
REPORTÁŽ: Na otázku, proč je na trzích najednou tolik lidí, nám bylo odpovězeno indickým taxikářem docela pochopitelně. „Protože jsou teď slevy a ty slevy potrvají zhruba dvě hodiny,“ pravil typickým dialektem, v němž na třeba dvacet slov postačí tři sekundy.
Člověk si ovšem zvláštnímu přízvuku přivykne rychle. A tak jsme se také my 26. prosince vydali na vánoční trhy do Dubaje. Byly poblíž vyhlášeného hotelu u pláže Jumeirah Al Naseem a sehnali byste na nich naprosto všechno. Sice jsme si nic nekoupili, ale vyfotit jsme stihli mnoho výrobků, jídel, kusů nevšedního oblečení i turistů, kteří si dvouhodinovou slevu opravdu užívali.
Většina se přitom dostavila pouze s tím, co měla v rukách, tedy s telefonem, pitím a místy i s kočárkem. Ten se tak rázem měnil v odkladiště všeho možného. Od vánočních ozdob přes omalovánky Santy Clause až po sušené ovoce.
Trhy jako takové připomínají naše, evropské. Najdete zde řadu stánků s jídlem a výrobky. Co se jídla týká, najíte se. Mají tu klobásky, hamburgery, hranolky, smažené ryby. Současně ovšem i pokrmy pro ryze arabskou klientelu. Přesné názvy si nepamatujeme, ale jednalo se o placky doplněné několika druhy omáček. Jedli téměř všichni, nakupovali úplně všichni. Některé stánky se navíc chlubily státní příslušností v podobě vlajky, takže lákaly například na indickou, egyptskou nebo americkou kuchyni.
Pokud byste samozřejmě v Dubaji chtěli poznat svět, můžete se zde vypravit na místo zvané Global Village. Jde o neuvěřitelně rozsáhlý areál, ve kterém jednotlivé státy prezentují své nejtypičtější přednosti: jídlo a oblečení. Viděli jsme Írán, Irák, Rusko, Itálii, Japonsko, ale také africké státy, Německo, Peru, Libanon, Bahrajn, Jordánsko, Maďarsko. Po České republice zde však nebyla ani památka. K naší smůle jsme Global Village navštívili 30. prosince, kdy tentýž nápad dostalo zhruba dalších padesát tisíc lidí. Kolony vozů byly několikakilometrové ještě před půlnocí, fronty se táhly stovky metrů, ačkoli má místo snad padesát různých vchodů. Byl to však zážitek.
Ale zpátky na vánoční trhy. Těch jsme v Dubaji viděli několik a byly poměrně identické. Jako na pláži, ani zde jsme si nevšimli jakéhokoli nepořádku. Lidé drželi zmačkané papíry v rukách, často hledali koše, seděli jen tam, kde směli. Ten opakovaně zmíněný respekt k pravidlům je opravdu dechberoucí. Kdo by se náhodou ztratil, nemusel se děsit. Popsané trhy u pláže Jumeirah Al Naseem měly v areálu tak deset pomocných zaměstnanců, většinou z Indie, kteří vás ihned navedli k východu, na toalety, popřípadě zpátky k pláži. Trhovci se usmívali, na nic netlačili. Všechny platby probíhaly online a nikdo si nedovolí vám nedat účtenku. Dokonce se ani nikdo neptá. Prostě se automaticky počítá s tím, že každá platba je registrována.
S čímž souvisí i skutečnost, že kamery jsou v Dubaji naprosto všude, město je jimi doslova prošpikované. V taxíku, ve výtazích, u toalet, v hotelích, na fasádách domů, na sloupech. Všude.
Adventní trhy v Dubaji pro nás představovaly změnu především v tom, že ačkoli se zde tísnily tisíce turistů, vše probíhalo v klidu. Možná to bylo i tím, že vlastně nikde neseženete alkohol...