Džbán Park zblízka: Je malý, příjemný a nečekaně levný

28. 06. 202316:37
Džbán Park zblízka: Je malý, příjemný a nečekaně levný
foto: Marek Jindra, PrahaIN.cz/Vstup na Džbán Park v Praze 6

REPORTÁŽ: Oblíbené koupaliště na vodní nádrži Džbán v Praze 6 zůstává tuto sezonu zavřené. Městská část Praha 6 si, ve snaze alespoň zčásti nahradit jeho služby, pronajala pozemky na opačném břehu. Přímo naproti prázdným plážím mohou návštěvníci využít možnosti oddechu, který nabízí Džbán Park. O jeho provoz se stará společnost Baden Baden. Redakce PrahaIN.cz místní odpočinkovou zónu navštívila navečer ve čtvrtek 22. června.

Firma Molepo, která je majitelem koupaliště Džbán, jeho prostory pro veřejnost letos neotevřela. Předcházel tomu vleklý spor s městskou částí Praha 6, který se týká záměru výstavby několika bytových domů v blízkosti jižního břehu vodní nádrže a který stále není ukončen.

„Vzhledem k tomu, že staré koupaliště na Džbánu nefunguje, chtěl mít starosta Jakub Stárek v oblasti nějakou relax zónu, a proto jsme vymysleli Džbán Park,“ řekl naší redakci Marek Zeman, tiskový mluvčí městské části Praha 6.

Pozemky si městská část pronajala od soukromého vlastníka a vypsalo se výběrové řízení na provozovatele. „Letos se jedná o pilotní ročník, zkoušíme, jak to bude fungovat a rádi bychom provoz případně rozvíjeli. Výběrové řízení vyhrála s nejvyšší cenou společnost Baden Baden,“ doplnil pro PrahaIN.cz Marek Zeman.

Od tramvaje lesem dolů

Nejsnazší cesta do Džbán Parku vede z tramvajové zastávky Nad Džbánem. Po cestě vedoucí šikmo z kopce to není ani 300 metrů na jižní břeh vodní nádrže, kde se hned vedle vodního vleku pro vyznavače wakeboardingu nalézá travnatá pláž. Její rozloha není moc velká, odhadem se jedná o obdélník s rozměry asi padesát na třicet metrů.

Jeden ze vstupů do vody / foto: PrahaIN.cz

Na asfaltové přístupové cestě narazí návštěvník jako první na pět mobilních toalet, na samotnou pláž zbývá dalších dvacet metrů. Mezi stromy je k volnému použití několik houpacích sítí. Na rozhraní lesa a volné plochy je vybudovaná jednoduchá dřevěná převlékárna.

Na její stěně nechybí nástěnka s obecnými informace o kvalitě vody ke koupání a údaje z měření, které pravidelně provádí pražská hygienická stanice. Z druhé strany na ní navazuje stánek s občerstvením.

Žízeň nemá šanci, nabídka jídel se má rozšířit

V místním stánku stojí půl litr domácí citronové limonády 60 korun, neperlivá voda ve stejném objemu je za 30 a třetinka lahvové limonády za 60 korun. V nabídce nechybí ani točené nealko nápoje, na výběr je soda, malinovka a mošt od 6 do 14 korun za 1 dcl.

Čepuje se tu Vinohradská jedenáctka, velké pivo za 55 a malé za 43 korun, za pevný plastový kelímek se vybírá vratná záloha ve výši 50 korun. Nealko pivo stojí 45 korun.

Stánek s občerstvením ve Džbán Parku / foto: PrahaIN.cz

V nabídce mají také bílé a červené víno v ceně 29 korun za 1 dcl, Prosecco ve stejném objemu vyjde na 35 korun. Na výběr jsou také klasické míchané drinky jako Cuba Libre či Gin Tonic a další v cenách od 125 do 150 korun.

K jídlu si návštěvníci mohou vybrat mezi brambůrky a cibulovými kroužky za 40 korun nebo horalkou za 30. Platit lze elektronicky i hotově.

„Otevřeno máme asi čtrnáct dní. Naposledy jsem tu byla v neděli, to bylo hezké počasí a lidí tu bylo ještě více než dnes, ve frontě mohlo stát chvílemi i dvacet lidí. Počítá se s rozšířením nabídky jídla, budeme mít párek v rohlíku, a jak začnou prázdniny, chceme rozšířit nabídku i pro děti, určitě budeme mít zmrzlinu, uvidíme, jak to půjde,“ řekla naší redakci obsluha ve stánku a dodala, že lidé sem chodí průběžně po celý den i navečer.

Stánek je ve všední den otevřen od 14 hodin a o víkendu od 12 hodin, zavírá se ve 22 hodin, ale tuto informaci doplnila obsluha, že přesný čas závisí na počasí a počtu návštěvníků a může se měnit.

Jediné minus areálu je málo místa

Podle provozního řádu provozovatele Baden Baden Džbán je areál otevřen každý den od 09:00 do 22:00 hodin, vstup do vody a koupání je na vlastní nebezpečí. Psi mohou do areálu pouze na vodítku.

Na pláži bylo v době našeho příchodu krátce po devatenácté hodině přibližně šedesát až sedmdesát návštěvníků. Naprostá většina z nich odpočívala v trávě na dekách nebo volně dostupných lehátkách. Vstup na pláž do Džbán Parku je zdarma.

Pláž krátce po osmé hodině večer / foto: PrahaIN.cz

Bezproblémový přístup do vody z travnatého břehu je možný jen na několika místech, dno je pokryto kameny. V době naší návštěvy se koupalo ve vodě asi pět plavců.

„Dříve se sem chodili koupat hlavně lidé se psy, protože na pláž na koupaliště s nimi nesměli. Není to tady moc velké, je to jen slabá náhrada, ale na druhou stranu jsem ráda alespoň za tuhle možnost,“ řekla naší redakci jedna z odcházejících návštěvnic.

Podél břehu vede z Parku Džbán na obě strany vyšlapaná cestička, na které jsou také místa se vstupem do vody a kde se dá ležet pouze na omezeném prostoru.