foto: Jan Svoboda, PrahaIN.cz/škola, ilustrační foto
Již v únoru jsme vás informovali o výstavbě nových učeben pro žáky prvních tříd Základní školy u svatého Štěpána. Učebny vznikly na zahradě pozemku Arcibiskupství pražského. 4. září zde prvňáčci usednou poprvé do lavic.
V rámci zahájení nového školního roku se dle tiskové zprávy uskuteční i slavnostní otevření těchto nově zbudovaných učeben. Akce se zúčastní starosta Prahy 2 Jan Korseska (ODS), Jan Balík, generální vikář Arcibiskupství pražského a Jana Páčová, ředitelka Základní školy svatého Štěpána.
Školáci usednou do lavic zcela nového pavilonu, který je bezbariérový a vyrobený z ekologicky udržitelného materiálu, který bude zlepšovat mikroklima. V letních měsících bude snižovat teplotu a v těch zimních bude fungovat jako tepelná izolace.
V rámci spolupráce s Arcibiskupstvím pražským se našel unikátní prostor, který dětem poskytne možnost výuky ve spojení s přírodou.V prostorách zahrad budou děti moci pěstovat květiny, byliny a drobné ovoce a zeleninu. Taktéž zde mohou pozorovat různé druhy drobných živočichů a hmyzu v jejich přirozeném prostředí.
Psali jsme
Nově vznikající základní škola v městské části Praha – Šeberov na Praze 4 dostane od hlavního města 14 milionů korun. Vyplývá to z tiskové zprávy…
Původní plán zahrnoval dvě třídy určené pro výuku a jednu jazykovou učebnu a zázemí v podobě toalet, šaten a kabinetu pro učitele.
„Arcibiskupství zřizuje celou řadu škol a z vlastní zkušenosti víme, jak je těžké sehnat vhodnou budovu či pozemek pro školní potřeby. Z tohoto důvodu a vzhledem k naší všeobecné podpoře školství jsme rádi poskytli náš pozemek pro výstavbu nových tříd ZŠ u svatého Štěpána,“ uvedl Jan Balík, generální vikář Arcibiskupství pražského.
Farmářská škola
V rámci výuky ekologie se má od září v pražské Ruzyni otevřít také nová Farmářská škola. Jedná se o soukromou vyšší odbornou školu se zaměřením na výuku biodynamického zemědělství. Studenti se budou vzdělávat přímo na ekologických farmách zde i v zahraničí.
Denní studium na této škole je zdarma a zahrnuje intenzivní odbornou praxi na ekologických farmách. Kombinované studium vychází na 12.000 korun za rok a dálkové studium, které nenabízí praxi, ale pouze teoretické studium a exkurze vychází na 24.000 korun za rok. Škola si klade za cíl naučit studenty ekologicky hospodařit, a přitom dosáhnout ekonomické stability a přispět tak ke správnému fungování přírody.