foto: Jan Holoubek, PrahaIN.cz/Předávání cen
REPORTÁŽ: Nadační fond pro podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením ocenil v Brožíkově síni Staroměstské radnice nejúspěšnější lidi z celé republiky, kteří jsou, i přes různé zdravotní hendikepy, oporami svých zaměstnavatelů. Naše redakce na místě nechyběla.
Pravidelná akce, konkrétně už její 13. ročník, se konala pod záštitou 1. místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Věry Kovářové (STAN) a radního pražského magistrátu Antonína Klecandy (STAN), kterého pro neodkladné pracovní důvody musel zastoupit Jan Dobeš. Nechyběla ani spoluzakladatelka Nadačního fondu Lenka Kohoutová (ODS).
Ocenění přijímali lidé nejen z hlavního města Prahy, ale, jak už jsme uvedli úvodem, z celé republiky.
Naplnili tak slova lékaře a psychoanalytika Sigmunda Freuda o tom, jak důležitá je schopnost milovat a pracovat.
Hodně z nich jsou například obětaví rodiče pečující o své děti. Všichni na místě zdůrazňovali to, jak velké měli štěstí na zaměstnavatele, protože chtějí pracovat a mají k tomu vhodné podmínky.
„Dnešní ocenění jsou motivací pro všechny, kteří chtějí i přes svůj hendikep pracovat,“ ocenila hodnocené Věra Kovářová. Její slova v danou chvíli působila jako balzám. „Je to velký paradox, kolik lidí u nás pracovat nechce, ačkoliv by mohli, a naopak, kolik je tady u nás lidí, kteří se snaží, ale nemají k tomu vhodné podmínky. Děkuji všem za motivaci, která z nich sálá,“ doplnila členka dolní komory Parlamentu.
Že těmito pár větami mnoho přítomných viditelně dojala, netřeba zdůrazňovat.
„Je to samozřejmě obrovský pokrok, který zažíváme v rámci bourání bariér, že lidé mohou pracovat, ale slyšeli jste to tu sami. Pořád jsou někde schody, kterým se vozíčkář nedokáže vyhnout, stále chybí dostatek bezbariérových toalet,“ posteskla si spoluzakladatelka fondu, dnes také ředitelka Domova Sulická Lenka Kohoutová.
„Je třeba ze strany státu vytvářet podmínky k tomu, aby se lidé do práce dostali, a neměli v ní zbytečné problémy. Jasně, že je na tom lépe třeba primář motolské nemocnice Jiří Kříž (primář spinální jednotky při Klinice rehabilitace a tělovýchovného lékařství 2. LF UK a FN Motol, pozn. red.), kterého tu vidíte mezi oceněnými, než člověk v běžné fabrice, ale fakt se to hodně lepší a je třeba v těchto aktivitách pokračovat,“ prozradila své plány pro PrahaIN.cz Lenka Kohoutová.
Dodejme, že docent Kříž platí roky za autoritu. Stará se dlouhodobě o pacienty po poranění míchy, sám je vozíčkář.
Celou akci moderovala a provázela ji svým zpěvem Jana Chládková, takže jsme na závěr mohli být svědkem hitu Yvonne Přenosilové Boty proti lásce, neobvykle tlumočené ve znakové řeči. Nikdy jsme nic podobného neviděli, ale byl to i pro nás fakticky zážitek.
„Žiju sama díky těmto botám, žiju sama zásluhou těch bot. Často sice kluků hlavy motám, botám ale city nejsou vhod…“
Dozvěděli jsme se navíc, že i neslyšící jsou schopni vnímat hudbu díky zvukovým vibracím.
Setkání hodnotíme jako výborné.