foto: Markéta Grušáková, PrahaIN.cz/Nové sídlo radnice Prahy 10
Letos v listopadu uzavře desátá městská část už třetí projekt takzvaného Místního akčního plánu rozvoje vzdělávání III (MAP III). Tentokrát se zaměřil na prohloubení spolupráce subjektů působících ve školství.
V rámci MAP se mohou pedagogové, ředitelé, rodiče i další zainteresovaní setkávat, sdílet své zkušenosti a společně posouvat vzdělávání. Projekt podle informací z webu Prahy 10 podporuje inkluzivní přístupy, soutěže pro děti, kvalitnější vzdělávání a širší nabídku vzdělávacích aktivit.
Projekt trval jedenáct měsíců. Šlo o třetí obdobný projekt, do kterého se Praha 10 zapojila prostřednictvím svých mateřských a základních škol. Kromě toho se účastnily také školy ve správě magistrátu hlavního města i soukromé školy na území desáté městské části. Celkem jich bylo téměř padesát.
Desítka chce v programech pokračovat
V rámci operačního programu Praha pro růst získala Desítka od roku 2018 více než 45 milionů korun a v programech chce pokračovat i nadále. Účast jí zajistí kontinuální zlepšování úrovně místních škol a školek.
MAP III navazuje na MAP I a II. Všechny tři tyto plány se na školách snaží o realizaci řady konkrétních opatření. Například se zasazují o podporu environmentálního a polytechnického vzdělávání, modernizaci učeben, zřízení odborných učeben pro přírodní vědy, modernizace výuky přírodních věcí, vylepšení učeben pro čtenářskou gramotnost, modernizaci učeben fyziky nebo multimediálních učeben. Školy vyzývá také k lepšímu přístupu v začleňování a podpoře žáků s odlišným mateřským jazykem.
Klíčový bude druhý listopad
„Od samého začátku projektu průběžně zpracováváme a aktualizujeme strategické a koncepční dokumenty, a také program průběžně vyhodnocujeme. Společně se zástupci jednotlivých subjektů, tedy škol, pravidelně projednáváme tyto dokumenty a připravujeme plány pro následující tři roky. Klíčovým datem bude 2. listopadu, kdy plánujeme závěrečné setkání zástupců škol věnované problematice kvality vzdělávání. Věříme, že díky těmto projektům a iniciativám se vzdělávání i nadále bude zlepšovat,“ informovala radnice Prahy 10 na webu.
Následovat bude program s názvem MAP IV, jehož hlavním cílem bude udržet partnerství s dalšími subjekty.
Psali jsme
Nejhorší situace s kapacitami mateřských a základních škol je a do budoucna bez investic bude v Praze 5, 6, 9 a 10. Novinářům to dnes řekli…
Zapojila se také Praha 4
Do projektu MAP III se v období od 1. června 2022 do 30. listopadu 2023 zapojila například také Praha 4. Jak informuje na svých webových stránkách, v rámci programu získala celkem 2.246.748 korun.
Peníze využila na podporu spolupráce zřizovatelů, škol a ostatních aktérů ve vzdělávání včetně organizací neformálního vzdělávání. Zaměřila se přitom zejména na společné informování a plánování partnerských aktivit.
MAP podporují rozvoj vzdělávání
Místní akční plány rozvoje vzdělávání, tedy MAP, jsou součástí Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání. Fungují jako nástroj společného, komunitního a efektivního plánování rozvoje vzdělávání. Platforma partnerství byla vytvořena v rámci prvního projektu MAP I a nadále se rozvíjela v projektech MAP II a MAP III.
MAP je prioritně zaměřen na rozvoj kvalitního inkluzivního vzdělávání dětí a žáků. Zahrnuje oblasti předškolního, základního, zájmového i neformálního vzdělávání. Hlavním přínosem je pak budování a rozvoj udržitelného systému komunikace mezi aktéry, kteří ovlivňují vzdělávání v území. Vzniklé vztahy následně napomáhají zkvalitňování vzdělávání zejména v místních mateřských a základních školách, ale také k řízenému rozvoji dalších služeb na podporu vzdělávání dětí a mládeže.