Exit z Nových Holešovic je neplatný, uvedl developer

22. 05. 202410:31
Exit z Nových Holešovic je neplatný, uvedl developer
foto: Redakce, PrahaIN.cz/Výstavba, ilustrační foto

Společnost Nové Holešovice Development považuje oznámení o exitu společnosti DPP od počátku za neplatné, a tedy je bezpředmětné, aby se jím kdokoli dále zabýval. Ve středečním tiskovém prohlášení to oznámil Jakub Velen z CPI Property Group.

Podle jeho slov kromě formálních vad oznámení o možném exitu způsobuje jeho neplatnost hlavně fakt, že DPP (nečinností svého akcionáře, tedy města, pozn. red.) sám zmařil včasné uzavření transakčních dokumentů, aby toho následně zneužil právě k uplatnění exitu.

„Podle českého práva se přitom nikdo nesmí při výkonu svých práv opírat o vlastní nepoctivé jednání,“ uvedl Velen.

Společnost Nové Holešovice Development zároveň chce tímto apelem předejít vzniku mnohamiliardových škod a současně zakonzervování neutěšeného a nevyhovujícího stavu stanice Holešovické nádraží a jeho okolí na další desetiletí.

Velký projekt pochopitelně budí vášně zejména mezi koaličními partnery.

Do popředí se však poslední dny dostal partner náměstkyně Jany Komrskové (Piráti) Petr Beneš, její někdejší poradce. Média si totiž všimnula, že pracoval 9,5 roku pro soukromou společnost AVE CZ, jejímiž společníky jsou ANDELTA, a.s. a na Kypru sídlící KAPRAIN INDUSTRIAL HOLDING LIMITED.

AVE CZ totiž dlouhodobě spolupracuje s městskou firmou Pražské služby, mimo jiné na svozu komunálního odpadu v metropoli. PrahaIN.cz dohledala jedenáct vzájemných smluv, jejichž celková hodnota přesahuje dvě miliardy korun. Ta největší byla uzavřena s více smluvními stranami.

Z oběti viník?

Firma spadá do holdingu Daniela Křetínského, který drží parcely právě v okolí plánované výstavby Nových Holešovic.

Rozpaky budí zejména skutečnost, že je to právě Jana Komrsková, která má z pozice náměstkyně v gesci odpadové hospodářství hlavního města.

Její stranický kolega Zdeněk Hřib pro změnu upozorňuje na možné spojení projektu Nové Holešovice s osobami kolem Dozimetru (Piráti to vysvětlili ZDE). Svá slova opírá také o svědectví obviněného podnikatele Pavla Dovhomilji. Spekuluje se, že to byl právě Petr Beneš, kdo e-mail s jeho výpovědí rozeslal některým médiím a politikům, díky čemuž se Zdeněk Hřib proti projektu postavil.

V této souvislosti ovšem nezaznělo, že v době jednání o projektu ho za soukromý subjekt vedl developer Serge Borenstein, na něhož někteří členové Dozimetru údajně tlačili kvůli úplatku. Borenstein „dohodu“ odmítl, a naopak spolupracoval s policií, čímž kauzu pomohl odhalit (psali jsme ZDE).

Nové Holešovice budou hlavním tématem nadcházejícího jednání rady hlavního města. O výsledcích budeme informovat.