foto: Jiří Zemen, PrahaIN.cz/Z centra irského Dublinu
REPORTÁŽ: Na dovolenou či víkendový pobyt se dá vyrazit kdykoliv, i v době předvánoční. My jsme na začátku adventu navštívili místo, které bylo v tuto dobu naprosto kouzelné. Řadí se ovšem mezi ty nejdražší v Evropě, podle toho to vypadalo.
Mluvíme o hlavním městě Irska, Dublinu.
Ostrovy jsou pro spoustu lidí oblíbenou turistickou destinací. Podle statistik je vůbec nejpopulárnějším místem hlavní město Anglie - Londýn. Ten se každoročně umisťuje na horních příčkách, co se týká počtu cestujících z pražského letiště. Letenky se dají sehnat za hodně příznivé ceny.
Dublin nemá rozhodně takovou popularitu. Letenky se sem ale dají sehnat také dost výhodně. Musíte vybírat s předstihem. My jsme zaplatili 2.360 korun.
V tuto chvíli ale všechno spojené s příznivými cenami končí.
Psali jsme
REPORTÁŽ: Paříž je jedno z nejnavštěvovanějších měst celého světa. Každý týden sem dorazí miliony turistů ze všech koutů planety. Eiffelova věž,…
Dublin je totiž opravdu finančně náročný. A nemyslí si to jen Češi a další turisté z východního bloku, ale také místní. Zmiňoval to i řidič služby Bolt, se kterým jsme hovořili.
„Šíleně drahé město,“ řekl nám doslova a dále hovořil o tom, že život tady není zrovna med. „Pro průměrně vydělávajícího člověka je tady problém sehnat bydlení s jednou místností,“ dodal a zeptal se, kolik v Česku stojí pivo. Na naši odpověď, že průměrná cena v Praze je kolem tří euro, se zasmál.
S nadsázkou řečeno ještě trochu záviděl, že v Praze je v současné době sněhová pokrývka. „V Irsku je celý rok stejné počasí, vždyť to vidíte,“ podíval se z okna a venku vydatně pršelo. „Je to depresivní,“ dodal.
V tomto ohledu jsme měli velké štěstí. Zatímco v Praze sněžilo a teploty byly pod nulou, v Dublinu bylo nepříznivé počasí asi jen hodinu. Jinak chvílemi dokonce svítilo slunce a teploty se pohybovaly kolem pěti stupňů Celsia.
Hodně nezvyklé počasí v prosinci na ostrovech. Zdroj: PrahaIN.cz
Pivo za 230 a marihuana všude
Ceny byly opravdu vysoké. Polévky jsme tady viděli v průměru za osm euro, hlavní chody asi za dvacet, to je v přepočtu asi 500 korun. Nutné je říct, že nemluvíme o žádné vrcholné gastronomii.
Pokud si budete chtít koupit pohlednici z Dublinu, na mnohých z nich kromě nejznámějších památek uvidíte také místní pivo Guiness. Jsou tady na něj hrdí a čepuje se snad v každém baru, restauraci, ale bez nadsázky také kavárně. I za tohle černé pivo si tady dost připlatíte. V lepších případech vyjde na 7,5 euro, v některých barech v centru jsme ho viděli v přepočtu za více než 200 korun.
Špatnou zprávou pro abstinenty je, že na nealkoholických nápojích tady zas tolik neušetříte. Potvrdili to nám to sami Irové, v restauracích drtivá většina z nich pila alkoholické drinky.
Dublin nám připadal jako bohémské město. Překvapilo nás také, že bary v centru města nebyly plné turistů tak, jako to známe z Prahy, ale místních Irů, kteří se očividně rádi baví. Hodně hlasitě.
S tím souvisí další věc, která nás překvapila. Celý víkend jsme doslova všude cítili marihuanu. Ta je v Irsku, stejně jako u nás, ilegální. Není však tajemstvím, že se ve většině států Evropy jedná o nejrozšířenější drogu. Typický závan je v dnešní době už běžnou součástí pražského ovzduší. Rozhodně ne ale v takovém množství jako v Dublinu. Cigarety z konopí se tady kouřily opravdu na každém rohu i za bílého dne. Tak často jsme marihuanu necítili snad ani v Amsterdamu, kde je legální.
Centrum Dublinu. Zdroj: PrahaIN.cz
Víkend stačí
I přesto musíme upřímně říct, že centrum Dublinu plné barů se nám vlastně líbilo ze všeho nejvíc. Architektura těchto podniků je totiž opravdu zajímavá a uličky kolem Temple Bar jsou hodně stylové.
Nemusíte se však bát, že irské hlavní město je pouze o barech. Dublin má také mnoho památek. Zmíníme ty nejzajímavější: Katedrála svatého Patrika, Dublinský hrad či pomník The Spire of Dublin.
Nás osobně nejvíc zaujala Trinity College, jinak také Dublinská univerzita. Jedná se o jednu z nejprestižnějších a také nejstarších univerzit v celé Evropě. V historii tady studovali velikáni dějin, jako je například George Berkeley, Edmund Burke či Oscar Wilde.
Do areálu Trinity College proudí neustále mnoho turistů. Byli jsme mezi nimi a bylo to skvělé. Podívejte se sami.
Areál Trinity College. Zdroj: PrahaIN.cz
Mimochodem, když budete mít štěstí, můžete v areálu univerzity sledovat i některá sportovní utkání ragby nebo kopané. Nám se poštěstilo vidět oba zmiňované sporty, což je také zajímavá zkušenost, zvlášť při faktu, že fotbalová liga v Irsku je už dávno u konce.
Dublin musíme i přes jeho vysokou finanční nákladnost hodnotit pozitivně. Jak už jsme zmínili, je to tady krásné. Pokud máme závěrem něco doporučit, tak snad jen to, že vám na prozkoumání Dublinu bude stačit víkend.
Město není příliš velké a pokud neplánujete výlety do dalších měst či do sousedního Severního Irska, možná tady po dvou dnech už lidově řečeno nebudete mít do čeho píchnout. A na chození do barů byste museli mít našetřeno opravdu dost peněz.