foto: Markéta Šálková, PrahaIN.cz/Bazén, ilustrační foto
Na Facebooku se před několika dny šířil příspěvek, který mnoho lidí pohoršil. A nejednalo se pouze o ochránce zvířat. Galerii stačilo přeposlat dál do soukromé zprávy a rázem z toho byla několikadenní blokace, takzvaný ban.
Stalo se to jednomu z redaktorů PrahaIN.cz, ale i několika lidem v jeho okolí.
Vše se točilo kolem příspěvku slovenského uživatele. Ten se na sociální síti pochlubil galerií z hodiny plavání plaveckého klubu ŠKP. To by nikoho nepohoršilo. Nicméně děti v chlorované vodě dováděly společně s kapry.
Cíl byl jednoduchý, chytit rybu.
„Já jsem osobně u lovu kapra v bazénu už více než třicet let, ale náš šéftrenér Juraj Skála by zřejmě potvrdil, že tato tradice vznikla už při založení našeho klubu. A ten oslavuje už 62 let činnosti. Výjimkou byl asi jen minulý rok, kdy byla pandemie,“ řekl trenér plaveckého klubu ŠKP Radoslav Sabol pro server Košice Online, který jako jeden z mála o této akci informoval (naleznete zde).
Na Facebooku se v době, kdy spousta lidí bojuje proti kapří večeři na Štědrý den, objevila obrovská vlna kritiky. Slova kapr a týrání se spojovala v téměř každé větě. Pravdou je, že nemusíte být ichtyolog, aby vám došlo, že kaprovi v chlorované vodě nebude příliš dobře.
S koordinátorem spolku OBRAZ – obránci zvířat
Proti tradičnímu prodeji živých vánočních kaprů každoročně vystupují ochránci zvířat. Vadí jim malé kádě i neprofesionální zabíjení. Někteří…
Proti cenzuře na Facebooku mnozí bojují
Facebook rozdával uživatelům dočasné zákazy za pouhé přeposlání tohoto příspěvku.
„Chápeme, jak je důležité, aby se na Facebooku lidé nebáli otevřeně komunikovat. Zabezpečení naší služby před zneužitím proto bereme velmi vážně. Proto jsme vytvořili zásady komunity, kde je popsáno, co je na Facebooku povolené, a co nikoli,“ uvádí Facebook.
Dan Vávra
Herní vývojář bojuje proti cenzuře na internetu už několik let. V roce 2020 rozjel iniciativu Stop cenzuře, která bojuje proti cenzurování příspěvků na sociálních sítích, potažmo na celém internetu.
„Když jsme před dvěma lety rozjížděli petici, o které je tu řeč, vadilo nám, že dochází k omezování projevu na nových sociálních platformách, které se staly významnou součástí veřejného života. Mysleli jsme si, že tyto platformy cenzurují samy, ze své vlastní vůle a ideologické zaujatosti.
Jenže mezitím se ukázalo, že i naše nejpesimističtější představy byly slabým odvarem toho, co před námi stojí. A situace se vyvinula tak, že lkát tady nad mazáním příspěvků na Facebooku, je již vlastně směšné,“ uvedl Dan Vávra před dvěma týdny prostřednictvím webu Společnost pro obranu svobody projevu
|
Psali jsme
Policie začala prověřovat texty na webu hračkářství Dráčik, které píše jeho majitel Dušan Víglaský. Vše začalo na konci října, kdy…
Přeposlat dál? Ban
Jenže Dan Vávra měl na mysli především cenzuru veřejných příspěvků.
Co by asi řekl tomu, že Facebook banoval za pouhé přeposlání zmiňované galerie s dětmi, které dováděly s kapry, prostřednictvím messengeru.
Ten je bezplatnou aplikací pro zasílaní zpráv od Facebooku. Někdo by možná nepočítal, že v soukromé zprávě jsou nějaká pravidla, co posílat můžete, co nikoliv. My už víme, že přeposílat volně dostupný příspěvek plaveckého klubu na Slovensku nemůžeme.
„Odměnou“ byla blokace na dobu tří dnů.
Paradoxem je, že v době zabanování od Facebooku byl příspěvek nadále dostupný. Ze sociální sítě zmizel až následující den.