Farmářské trhy se nakonec na Spořilov vrátily

23. 06. 202417:11
Farmářské trhy se nakonec na Spořilov vrátily
foto: Vít Hassan pro PrahaIN.cz/Farmářské trhy, ilustrační obrázek

Už od 1. července se na spořilovské Roztylské náměstí vrátily farmářské trhy tak, jak bylo dlouhá léta zvykem. Za vynucenou pauzou stály nesrovnalosti ve výběrovém řízení. Pomocnou ruku nakonec podala na četné podněty místních městská část.

Praha 4 zareagovala na situaci, která vznikla po výběrovém řízení na nového provozovatele trhů. Problematice jsme se věnovali ZDE. Od letošního roku totiž žádal o pronájem stejného prostranství za stejným účelem také druhý zájemce, který nakonec spolek Pod Platany, který oblíbené trhy dlouhá léta organizoval, ve výběrovém řízení vyřadil.

Soutěž na provozovatele trhů na Roztylském náměstí vyhlásila letos v únoru Technická správa komunikací (TSK). Hledala nejvhodnějšího nájemce pro část pozemků za účelem provozování farmářských, vánočních a tematických trhů pro letošní rok. Jediným rozhodujícím kritériem byla za celé období nájmu.

Šlo o standardní postup. Redakci to tehdy potvrdila tisková mluvčí TSK Barbora Lišková i mluvčí městské části Jiří Bigas. Poslední smlouva byla totiž se spolkem Pod platany uzavřena do konce roku 2023.

Vítěz se prý přihlásil nevědomky

Vítězem se stala společnost Mercatus Company, která je provozovatelem farmářských trhů na Andělu, před Arkádami Pankrác a v Plzni U Branky. Provozuje také vánoční trhy na Andělu. Jak později bývalí provozovatelé trhů informovali na Facebooku Farmářské trhy na Spořilově, celou situaci zavinila malá nesrovnalost.

„Po dnešní schůzce s firmou Mercatus jsme se dobrali k novým informacím. Do výběrového řízení se přihlásili pouze z toho důvodu, že se jim donesla fáma, že Karel Czaban (předseda spolku Pod Platany) s trhem na Spořilově končí. Ač to z jeho úst zaznělo, nebylo to ve smyslu, že by končil spolek Pod Platany, nýbrž pouze jeho osoba. Ale ráz trhů by zůstal stejný,“ stojí v příspěvku.

Změna nikdy není k lepšímu, obávali se lidé

Budoucí provozovatel prý navíc přislíbil, že zachová všechny stálé prodejce a bude se snažit navázat na zvyky a atmosféru, která trhy 11 let doprovázela.

„Upřímně si myslím, že už to nikdy nebude jako dříve, neb pan doktor Czaban byl a je duší trhu, který dokázal tmelit nestmelitelné, navíc z mé zkušenosti výherce řízení má jinou politiku, co se týče vedení trhu a to některým trhovcům, a hlavně prvovýrobcům a výrobcům nevyhovuje a nesouhlasí s ní. A již je to vidět na jiných trzích, které tento pořadatel v Praze provozuje. Ale uvidíme, třeba se něco změnilo,“ stojí v komentářích pod příspěvkem.

Na jaře se trhy nevrátily

Po zimní pauze se měli prodejci na Spořilov vrátit už v dubnu. Až do 1. června se však nic nedělo. Nový provozovatel totiž nechtěl jít proti nepřízni veřejnosti i čtyřkové radnice a organizování trhů se nakonec vzdal.

„Byla polovina března, uplynulo 75 dní, které jsou nenávratně ztraceny. Prodejci zaplakali, protože jaro je z hlediska prodeje nejlepší část roku, organizátoři zaplakali, protože si nestihnou vydělat na slabší příjem v létě, a návštěvníci zaplakali, protože nemají ani sazenice bylinek, keřů, kytiček na své jarní zahrady ani možnost přejít s nákupem potravin ze supermarketů na trh pod širou oblohu. ACH JO,“ uvádí spolek Pod Platany na webu.

S řešením nakonec přišla radnice

Pomocnou ruku nakonec podala městská část Praha 4. Jak informuje v tiskové zprávě, pozemek na Roztylském náměstí si pronajala od TSK a poskytla ho spolku Pod Platany. Důvodem prý byly četné požadavky místních, kteří o obnovení trhů v původní formě a s původním provozovatelem žádali.

„Obyvatelé ze Spořilova mne požádali o pomoc, chtěli zachovat trhy, jejich atmosféru a sousedský ráz a chtěli je zachovat s dosavadním provozovatelem. Hledali jsme proto řešení, a to jsme našli. Farmářské trhy na Spořilově tak budou nadále nejen místem prodeje farmářských produktů, ale i místem setkávání bývalých spolužáků, přátel a sousedů ze Spořilova,“ uvedl ve zprávě starosta Ondřej Kubín (ODS).

Prodejci jsou zpět. Každou sobotu od 8 do 13 hodin

Současnou podobu trhů, které se od 1. června opět konají každou sobotu od 8:00 do 13:00, obohatí noví prodejci s novými nápady a produkty. Chybět nebudou ani sezónní akce, dílničky pro děti nebo pravidelný kulturní program.

„S dlouholetým a oblíbeným organizátorem trhů, spolkem Pod Platany, jsme poté uzavřeli podnájemní smlouvu, takže se obyvatelé Prahy 4 mohou každou sobotu znovu těšit nejen na známé farmářské prodejce a jejich produkty,“ uvedl ve zprávě místostarosta pro majetek Filip Vácha (TOP 09).