Finanční strašák rodičů? Odpolední kroužky

12. 08. 202318:05
Finanční strašák rodičů? Odpolední kroužky
foto: Archív Karlínského spektra / se svolením/Děti při hře

ROZHOVOR: Za měsíc skončí prázdniny a tisíce dětí půjdou poprvé v životě do školy. Nevšední zážitek ale prožívají i rodiče, kteří poprvé nakupují školní vybavení pro svoji ratolest. Ceny některých pomůcek jim mohou způsobit malý šok.

Zkušení rodiče už ale zůstávají klidní. „Vybavení do první třídy přijde rodiče minimálně na pět tisíc,“ řekla pro PrahaIN.cz Jana Stachová, která tuto zkušenost prodělala už v minulém roce.

Upozornila, že největší položku při nákupu věcí pro prvňáčka jednoznačně představuje kvalitní aktovka nebo školní batoh. Děti totiž už od první třídy nosí každý den na zádech značnou váhu.

„Vybavení pro prvňáčka znamená velkou finanční zátěž. Nejdražší položkou je jednoznačně aktovka. Pokud pro svoje dítě chcete koupit to, co doporučují odborníci, tedy kvalitní školní batoh nebo aktovku, aby neničila dítěti záda, tak vás přijde minimálně na tři a půl tisíce,“ řekla Jana Stachová naší redakci.

Nekonečný seznam

Nákup aktovky nebo batohu je ovšem teprve začátek. Rodiče mají připravený celý seznam věcí, které jejich dítě do školy nezbytně potřebuje. „Samozřejmě musíte nakoupit i další věci, jako je sáček na přezůvky, penál, box na svačinu, plnicí pero, na výtvarnou výuku vodovky, tempery, plášť, aby se dítě neumazalo od barev a podobně. A samozřejmě přezůvky a boty na tělocvik. Tady je ale háček, protože dítě roste. Za půl roku mohou být boty malé a musíte koupit další,“ upozornila maminka.

Nabídka vybavení pro prvňáčky je pestrá a v různých cenových relacích. „Snažíme se také šetřit. Třeba láhev na vodu řešíme tak, že koupíme normální pití a tu lahev pak používáme několik dní. Nechci ale jednoznačně tvrdit, že vybavení pro prvňáčka je drahé. Na trhu je poměrně velká nabídka a každý si tedy může vybrat tyto věci za různé ceny,“ řekla pro PrahaIN.cz Jana Stachová.

Zároveň ale podotýká, že šetřit je třeba s rozvahou. Připomíná, že malé děti jsou velmi zranitelné. „I při nákupu levnějších věcí vyjde vybavení pro prvňáčka minimálně na dva tisíce. Rodiče navíc vždy chtějí pro děti to nejlepší. Pokud třeba aktovka bude stát méně, ale dítěti, které se vyvíjí, pak bude ničit několik let záda, tak je asi lepší koupit dražší, ale kvalitní. To samé platí o botách,“ podotýká Jana Stachová.

Důležitá vydání

Výdaje na školní děti nekončí pouze nákupem vybavení. Důležité je, jak dítě tráví volný čas po škole. Tisíce školáků proto rozvíjejí svoje schopnosti v nepřeberném množství aktivit, které připravují domovy dětí a mládeže nebo dětské výchovné organizace. „Kromě vybavení do školy jsou tady ještě kroužky. A za ty se také musí platit. Jsou ale pro děti velmi důležité a tady šetřit odmítáme. Ceny kroužků například v domech mládeže jsou v pořádku. Ale je to další vydání, se kterým rodiče musí počítat,“ upozornila Jana Stachová.

Redakce PrahaIN.cz prověřila internetovou nabídku několika firem, které potřeby pro školní děti nabízejí.

Ukázka nabídky vybavení pro prvňáčky z internetových obchodů:

Nejlevnější školní set: 1.399–2.299 korun

Školní set pro holčičky: 5.250 korun

Samostatné věci:

penál 84–419 korun

školní kufřík a krabice: 169–449

šňůrka na krk: 14–92

sáčky na přezůvky: 54–259

Školní kapsáře: 219–229

svačinové boxy: 51–595

láhve na pití: 42–595

boty na tělocvik: od 200 korun do 800

přezůvky: 200 korun

Speciálně navržený balíček školních potřeb pro prvňáčky seženete do pěti set korun.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných