foto: Vít Hassan pro PrahaIN.cz/Úřad městské části Praha 8
Historická fontána v centru náměstí Ládví byla mimo provoz asi 30 let a dokonce se uvažovalo o jejím odstranění. Nyní se umělecké dílo z 80. let dočkalo kompletního vyčištění a zabudování moderních technologií. V přípravách je už také revitalizace okolní odpočinkové zóny.
Na rekonstrukci historické fontány se městská část Praha 8 dohodla s obchodním řetězcem PENNY, který v sousedství vlastní prodejnu. Informuje o tom tisková zpráva. Vodní prvek na místě vyrostl v 80. letech, kdy bylo dokončeno i centrální náměstí sídliště Ďáblice. Jeho fungování si už nepamatují celé generace místních.
V minulosti se už několikrát objevovaly i úvahy o úplném odstranění fontány. Nakonec se ale městská část v roce 2022 rozhodla ji ponechat a opravit. Na spadnutí je už také revitalizace okolní odpočinkové zóny. Její dokončení se plánuje na první polovinu příštího roku.
Investice šla napůl
„Na rekonstrukci fontány se městská část před lety domluvila s místními občany ze spolku Krásné Kobylisy a posléze došlo k uzavření memoranda se společností PENNY Česká republika. Investice do fontány a celého okolí se rozdělila - PENNY zafinancovala rekonstrukci fontány dle našeho zadání, Praha 8 a hlavní město se postarají o revitalizaci celého okolí. Děkuji společnosti PENNY i všem ostatním za skvělou spolupráci,“ uvedl místostarosta Prahy 8 pro strategický rozvoj Tomáš Hřebík (STAN).
Za rekonstrukcí stojí společnost Kámen Pečky. Postarala se o kompletní vyčištění a obnovení žilového pláště. Díky novému technologickému řešení budou navíc trysky naprogramovány na několik variant fungování. Budou také barevně podsvíceny. Ovládání bude možné na dálku tak, aby režim reagoval na změny počasí. Chybět nebudou ani bezpečnostní prvky proti ucpání odtokových kanálků a antigraffiti nátěr.
Rekonstrukce se dočká i okolí fontány
„V první polovině prosince se dokončí žulová plocha a okolní rám celé odpočinkové zóny kolem fontány. Návštěvníkům se tak zpřístupní během vánočních trhů. Chystáme se také okolí fontány osadit vylepšenými lavičkami, díky jejichž modernímu designu se celá odpočinková zóna stane ještě příjemnějším prostředím pro trávení volného času. Definitivní dokončení se plánuje na polovinu příštího roku, kdy se upraví okolní zeleň. Chceme kolem fontány vysadit záhony trvalek na štěrkopískovém podloží, které dotvoří estetický dojem celého prostoru,“ dodal v tiskové zprávě místostarosta Hřebík.
Fontána i s okolní zónou představuje poslední dochovaný fragment náměstí Ládví z poloviny 80. let. Autorem je Viktor Tuček mladší, syn architekta Viktora Tučka, který stojí za architekturou sídliště Ďáblice. Na místě se přitom s vodním prvkem původně nepočítalo.
Veřejné prostory jsou výkladní skříní města
„Zprovoznění fontány je úžasný počin. Zároveň věřím, že není zdaleka posledním. Veřejné prostory jsou výkladní skříní města a sídliště Ďáblice si rozhodně zaslouží lokální centrum, kde budou obyvatelé rádi a smysluplně trávit čas. Narážíme tu na majetkoprávní problémy, v tomto volebním období bychom chtěli ale mít zpracovanou alespoň projektovou dokumentaci, jak by se mělo celé prostranství v okolí metra a kulturního domu proměnit. Vytvoření takové dokumentace bude vyžadovat spolupráci více subjektů, rekonstrukce fontány ale ukazuje, že to jde,“ uzavřel Radomír Nepil (ANO), místostarosta Prahy 8 pro územní rozvoj.
Fontána pracuje s čtvercovými obrysy, které reflektují podobu modernistické architektonické koncepce sídliště i dalších veřejných prostranství na Ládví. S moderními technologiemi tak představuje spojení historie a současnosti.
Psali jsme
Na budoucím rozvoji jednoho z nejhodnotnějších sídlišť hlavního města, sídliště Ďáblice, se vedení hlavního města muselo dohodnout s radnicí…
Ďáblice konečně znají svou budoucnost
Budoucí směřování sídliště Ďáblice vzbuzuje mnoho vášní mezi místními obyvateli i vedením městské části. Původní územní studie z roku 2018 nebyla přijata kladně. Podle tiskové zprávy magistrátu ale konečně panuje shoda.
V původní studii se místním nejvíce nelíbila navrhovaná zástavba na městských pozemcích podél ulice Střelničná. Dle nové verze se tam stavět nebude. Hlavním obsahem nové studie se stal veřejný prostor, zelené plochy, ulice a zástavba, která by mohla ještě zvýšit atraktivitu lokality a kvalitu života.
Lepší kvalita pro současné obyvatele
Představená studie koresponduje dle slov Ondřeje Boháče, ředitele Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR), také s celoměstským Metropolitním plánem: „Studie Ďáblic nám navíc napovídá, jakým způsobem lze přistupovat k revitalizaci pražských sídlišť, a to jak k jejich ochraně, tak k případnému rozvoji.”
Cílem radnice Prahy 8 bylo, dle slov Tomáše Hřebíka, bojovat proti zahušťování sídliště. Oceňuje naopak snahu o lepší kvalitu života pro současné obyvatele.