foto: Petr Kouba, PrahaIN.cz/Revitalizovaná část Václavského náměstí
Vodní prvek v dolní části Václavského náměstí zahájil po zimní pauze svou letošní sezónu. Ještě před prvním výtryskem vody musela fontána podstoupit přípravné práce včetně elektrorevizí, servisu technologií a kompletního čištění podzemních částí díla. Pak teprve mohla být odzimována a spuštěna. Fungovat bude každý den od 8 do 22 hodin.
Fontána, která má centru města pomáhat s ochlazováním okolního vzduchu a slouží také jako zábava pro děti a kolemjdoucí, byla na Můstku postavena v říjnu roku 2021 v rámci celkové rekonstrukce spodní části Václavského náměstí. Poprvé spuštěna byla ale až 20. května 2022.
O jejím prvním uvedení do provozu na Facebooku informoval náměstek pro dopravu Zdeněk Hřib (Piráti), tehdy ještě z pozice primátora města. Vodní dílo představil především jako atrakci. „Mám radost, že jsou z ní kolemjdoucí nadšení. Když jsem se tady byl podívat, byla z toho doslova atrakce. Dospělí si fontánu fotili, svlažovali si v ní ruce nebo seděli poblíž a užívali si ochlazený okolní vzduch. Ale hlavně pro děti to byl doslova magnet. Ve fontáně se nadšeně cákaly nebo probíhaly skrz mezi vodotrysky. Tak jsem to po jejich vzoru taky zkusil a paráda,“ napsal Hřib.
Fontána přinese relax a ochlazení
Správu fontány má na starosti společnost Technologie hlavního města Prahy (THMP). Právě ta v tiskové zprávě informovala o jejím znovuzprovoznění po zimní pauze.
„Stejně jako v loňském roce podsvícené vodotrysky fontány oživí a zkrášlí prostor Václavského náměstí během dne až do nočních hodin. V nadcházejícím letním období fontána přinese i vyhledávané ochlazení a relax uprostřed města pro jeho obyvatele i návštěvníky. V provozu bude do podzimu, předpoklad je zhruba do poloviny října podle klimatických podmínek. Od příštího jara počítáme s pravidelným zahájením provozu s nástupem měsíce května,“ uvedl ve zprávě radní pro infrastrukturu Michal Hroza (TOP 09).
Každý rok musí fontána před sezónou projít servisní údržbou. Nejnáročnější je přitom vyčištění všech prvků, zejména spár, odtoků a podzemní akumulační nádrže. „Dále se jedná o kontrolu a nastavení čerpadel a trysek. Součástí je i údržba technologické části včetně revize elektro rozvodů, která probíhá ve strojovně umístěné dva metry pod úrovní náměstí. Pro zajímavost, poklop od strojovny má hmotnost cca 250 kilogramů, a proto k jeho vyzvedávání používáme speciální techniku,“ informoval místopředseda představenstva THMP Tomáš Novotný.
Psali jsme
Webová aplikace Moje Praha – Odpady nabízí řadu zajímavých a užitečných informací ohledně třídění odpadu. Teď přichází s novými dvěma funkcemi,…
Provoz je co nejvíce ekologický a energeticky šetrný
Vodní prvek obsahuje 16 trysek osazených v LED reflektorech zapuštěných do pochozích žulových desek, které vodu stříkají do výšky 2 až 5 metrů. Dílo zaujímá plochu 16 čtverečních metrů. Součástí je v podzemní šachtě také strojovna s akumulační nádrží o objemu 2 tisíce litrů. O řízení se stará počítačový systém. K energeticky a ekologicky šetrnému provozu přispívá recirkulační režim, který vodu z vodotrysků vrací do nádrže a po filtraci zpět do oběhu.
Už při zřizování fontány se v dolní části Václavského náměstí počítalo také s novými lipovými stromořadími, která měla vodní prvek podpořit v rámci ochlazování vzduchu a vylepšení mikroklima. Zasazení stromů proběhlo letos v dubnu. Na Facebooku o tom znovu informoval Zdeněk Hřib.
Stromy se s travnatými ohrádkami nedají srovnávat
„Klimatizační funkce stromů je obrovská. To se opravdu nedá srovnat s pár travnatými ohrádkami, které tu byly dřív a mikroklima zlepšovaly naprosto zanedbatelně. V létě navíc nebylo možné udržet tyto travnaté pásy uprostřed náměstí zelené bez neustálého zavlažování a také překážely chodcům ve volném průchodu náměstím. Oproti tomu nová alej stromů po každé straně náměstí nabízí příjemně zastíněný prostor, kterým se dá pohodlně korzovat,“ přiblížil Hřib.
Konkrétně jde o lípy odrůdy eben, kterým se v náročném městském prostředí obecně daří. O jejich zavlažování se postará modrozelená infrastruktura, konkrétně podzemní retenční nádrž pro zachytávání dešťové vody.
„Nenechte se proto zmást kritikou, že na náměstí ubývá zeleně. Opak je pravdou, Václavské náměstí se krásně zelení. A každý, kdo sem zavítá, to přece vidí na první pohled,“ uzavřel svůj příspěvek Zdeněk Hřib.