foto: Misha Veselý/Demonstrace na Václavském náměstí
Lidé se v úterý večer sešli v centru Prahy na Václavském náměstí, aby podpořili Ukrajinu. K vidění byla hesla jako: „Jdi do háje, Ivane," „Jsme s Vámi" nebo „Podporujeme Ukrajinu". Podporu vyjadřuje také magistrát a městské části.
Situace na Ukrajině je stále vyhrocenější. Zcela otevřeně se již několik dní hovoří o válce. Podle premiéra Petra Fialy se Rusko připravuje na vznik nového Sověstkého svazu. Jiří Pospíšil (TO P09) zase uvedl, že Rusko se chystá na největší válku v Evropě od roku 1945.
Za svobodnou Ukrajinou stojí celá česká diplomacie.
Ministr zahraničí Lipavský (Piráti) včera řekl, že: „Jednostranné uznání dvou území ovládaných proruskými ozbrojenci je hrubé porušení mezinárodního práva, teritoriální integrity Ukrajiny a porušení Minských dohod.“
České ministerstvo zahraničí odsoudilo rozhodnutí Ruska uznat nezávislost samozvaných republik na východě Ukrajiny. Ministerstvo to v pondělí uvedlo v prohlášení na svém webu. Uznání oblastí ovládaných proruskými separatisty je podle ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti) porušením mezinárodního práva. Rozhodnutí, které dnes ruský prezident Vladimir Putin oznámil v televizním projevu, již odsoudili i další představitelé české vlády.
Nesouhlas s ruským uznáním nezávislosti separatistických republik v Doněcku a Luhansku na východě Ukrajiny zveřejňují na svých webových a facebookových stránkách představitelé jednotlivých radnic. Ve svých prohlášeních deklarují podporu Ukrajině a symbolicky vyvěšují její státní vlajku.
V tiskové zprávě v úterý pražský magistrát uvádí, že v 17:50 hodin nasvítí hlavní město v rámci podpory Ukrajiny petřínskou věž do modré a žluté barvy. Stejně tak i ve středu. Hlavní město zároveň odsoudilo ruskou agresi a vyjádřilo podporu Kyjevu a celé Ukrajině.
„Naše myšlenky v těchto dnech směřují k lidem na Ukrajině. Prahu i Kyjev spojuje podobná zkušenost s totalitními režimy a obě města vyznávají demokratické hodnoty. Z mého osobního setkání s tamním primátorem Vitalijem Kličkem vyplynulo, že si Ukrajinci váží každého projevu solidarity a podpory. Nabídl jsem samozřejmě i praktickou pomoc, kterou bychom zajistili v koordinaci s ministerstvy. Nyní čekáme na konkrétní požadavky a zůstáváme i nadále v kontaktu,“ komentoval primátor Zdeněk Hřib.
Evropa jako jeden muž
Vstup ruských vojsk na území separatistické Doněcké a Luhanské lidové republiky kritizuje i prezident Miloš Zeman: „Prezident republiky Miloš Zeman konstatuje, že vstup ruských vojsk na území separatistické Doněcké a Luhanské lidové republiky zvyšuje riziko vojenského konfliktu, a naopak snižuje naději na diplomatické řešení,“ řekl mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.
Situace nevypadá dobře ani podle bývalého premiéra Babiše: „Akční by nyní měla být hlavně Evropská rada. Pamatuji si na konflikt v Bělorusku, když jsem osobně volal Angele Merkelové, že musíme svolat mimořádnou Evropskou radu. A pokud vím, tak polský premiér o to požádal. Nechápu, proč tedy není nějaká akce,“ poznamenal Babiš v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu Českého rozhlasu.
„Evropa musí být akční. Není to ani o české vládě, ale o tom, že Evropská rada by měla urychleně jednat,“ zmínil Babiš.
Co se týče přísnějších sankcí, expremiér uvedl, že se připravují. „Musejí souhlasit všichni. Teď jde o to, aby to neeskalovalo a aby se zabránilo dalšímu střetu. To by bylo velice špatně,“ dodal.
Brusel jednal
V úterý navíc proběhlo v Bruselu zasedání Rady pro obecné záležitosti (GAC). Na programu byla příprava zasedání březnové Evropské rady, výměna názorů ke Konferenci o budoucnosti Evropy, a dále také politická rozprava k posílení připravenosti a odolnosti vůči budoucím krizím. Proběhlo také slyšení ohledně stavu právního státu v Polsku a diskuze k bezpečnosti novinářů.
První diskusním bodem Rady bylo posílení připravenosti, schopnosti reakce a odolnosti vůči budoucím krizím. EU se během své existence potýká s řadou krizí a snaží se o postupné zavádění politických a institucionálních změn, které povedou k posílení její schopnosti zvládat budoucí mimořádné události. V dnešní politické rozpravě ministři navázali na závěry Rady z listopadu 2021 a na závěry Evropské rady z prosince 2021, které se týkaly hlavních priorit právě ve vztahu k tématům připravenosti, krizového řízení a odolnosti.
Dalším bodem jednání Rady GAC byla příprava březnové ER, jejímiž plánovanými tématy jsou bezpečnost a obrana, covid-19, evropský semestr a vnější vztahy. „Česká republika plně podporuje strategickou diskusi o bezpečnosti a obraně včetně očekávaného přijetí Strategického kompasu“, řekl k tématu obrany a bezpečnosti ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek.
Řada ministrů také apelovala na zařazení bodů k vnitřnímu trhu a k cenám energií. Diskuzi však dominovala současná krize na Ukrajině. „Česká republika plně podporuje suverenitu a teritoriální integritu Ukrajiny a zavedení tvrdých sankcí ze strany EU vůči Rusku“ zdůraznil ministr Bek.
Psali jsme
Představitelé jednotlivých radnic zveřejňují na svých webových a facebookových stránkách nesouhlas s ruským uznáním nezávislosti separatistických…
Psali jsme
Cenu zlata ovlivňuje několik faktorů. Aktuálně do ní nejvíce promlouvá vysoká inflace a nejistá situace na Ukrajině. Ta v posledním týdnu cenu…