foto: Vít Hassan, PrahaIN.cz (stejně jako ostatní)/Matějská...
Od 5. 3. do 18. 4. se v areálu pražského Výstaviště koná celkově 427. a na pražském Výstavišti již 59. ročník Matějské pouti, která byla v uplynulých dvou letech z důvodu koronavirové pandemie zrušena. Byli jsme tam.
Letošní Matějská nabízí celkem 115 atrakcí. Mezi nimi jsou ty z České republiky, ale také převážně adrenalinové z Holandska a Německa. Mezi nimi nechybí ani novinka - pětašedesát metrů vysoký Booster Airborne s lavicí, která se na kyvadle otáčí do všech směrů.
Za zmínku dále stojí adrenalinové atrakce Checkin Exclusive, Booster Apollo 13, Techno power, Power surge, lavice Avengers, obří ruské kolo s uzavřenými a vyhřívanými kabinkami, osmdesát metrů vysoký řetízkový kolotoč, horská dráha Super Mouse, Katapult, Chobotnice, nebo Joker extrem.
Na své si přijdou opravdu všichni, jelikož v nabídce nechybí ani několik atrakcí pro nejmenší a tradiční atrakce pro celou rodinu: autodromy, draci, labutě, lochneska, zámek hrůzy či klasická a staročeská střelnice.
Návštěvnost Matějské pouti o tomto víkendu trhala rekordy.
Na některé atrakce návštěvníci čekali dlouhé fronty. Atmosféra byla zejména po setmění vynikající.
Umocňovaly ji blikající neony atrakcí, z nichž bylo několik různobarevně nasvícených a měnilo barvy, vypouštěný dým nebo dunící rytmy techna.
V pondělí 21.března se na Matějské pouti tradičně koná den pro zdravotně postižené děti a děti z dětských domovů, které budou mít mezi 11:00 a 15:00 vstup na všechny atrakce zdarma. Letos mají v rámci tohoto dne vstup zdarma i děti uprchlíků z Ukrajiny.
Od 15:00 do 18:00 hodin pro ně bude uspořádán koncert na Křižíkově fontáně.
Historie Matějské pouti
Méně známé je, že tradice konání Matějské pouti sahá až do roku 1595, od kdy jsou o ní v Národní knihovně archivovány první zmínky.
Jednalo se o oslavu svátku sv. Matěje, první jarní pouť v Praze a zároveň také první jarní pouť v Evropě. Svatý Matěj je ochráncem stavebních řemeslníků, cukrářů, kovářů a krejčích. Mimo to se k němu lidé modlili, aby je ochránil před černým kašlem, neštovicemi či manželskou neplodností.
Kolem apoštola Matěje se vyvinula celá řada rozličných tradicí.
Například ta s počasím, kdy známé lidové pořekadlo říká, že: „Svatý Matěj ledy láme”. Znamená to, že tento den by měl být předzvěstí blížícího se jara.
V Čechách byl dříve rozšířený zvyk na sv. Matěje třást ovocnými stromy, aby hojně rodily. Matějská noc rovněž sloužila k četným předpovědím, například večer se vkládaly listy břečťanu do mísy s vodou. Když do rána list změkl, tak to znamenalo nemoc v rodině. Původní Matějské poutě se konaly v okolí kostelíka v blízkosti Hanspaulky, ale prostranství bylo malé, a tak se kolotoče a stánky pozvolna posouvaly směrem k nynějšímu Vítěznému náměstí do míst, kde jsou dnes vysoké školy. A poté ještě dál až k současné stanici metra Hradčanská. V roce 1963 se Matějská přesunula do areálu Výstaviště Praha, kde se tradičně koná téměř šedesát let.
Střih a kompilace videa Georgi Bidenko, PrahaIN.cz
Psali jsme
Příspěvkové organizace si mohou nechat nevyužité dotace. Za loňský rok by to mělo být asi 403 milionů korun. Celkem, i za roky předešlé, skoro 800…
Psali jsme
Dlouho očekávané rozuzlení nedostatečných školských kapacit v Košířích je za dveřmi. Podle informací PrahaIN.cz z radnice Prahy 5 dostala zelenou…