Garáže, kde se točil Kamarád do deště, změní tvář

20. 12. 202117:00
Garáže, kde se točil Kamarád do deště, změní tvář
foto: TSK (se svolením)/Modrá zóna v Praze

Podzemní garáže na Vinohradské ulici čeká velká rekonstrukce. Částka za opravy by se mohla vyšplhat až do výše jednoho sta milionů korun. Toto podzemní parkoviště je v mnoha ohledech unikátní.

Jednak se tu natáčel film Kamarád do deště, ale v minulosti zde Pražané mohli také natankovat.

O obnově garáží bylo rozhodnuto už v roce 2019. Letos dostal projekt stavební povolení. A začne se v roce 2020.

Vjezd do podzemní garáže se nachází na ulici Vinohradská, zhruba na úrovni tramvajové zastávky Radhošťská. Celý prostor je už 15 let nevyužívaný a ve špatném stavu.

Rozpočet stavebních prací ještě není známý. Podle starosty Prahy 3 Jiřího Ptáčka (TOP09) se může z původních 70 milionů vyšplhat i na 100 milionů korun. Počítá se přitom s vybudováním zhruba 80 parkovacích míst.

„Současně je třeba říci, že ta investice je v podstatě nezbytná, protože kdybychom to neřešili, tak by došlo k ohrožení okolo stojících domů. Ty garáže v podstatě tvoří jejich základy. Už teď tady jsou dřevěné podpěry,“ uvedl Ptáček.


Unikátní vychytávka v podobě podzemní čerpací stanice ale zachována nebude. Důvodem je hlavně bezpečnost. Několik uživatelů Facebooku by ale uvítalo zachovat „tankování“ alespoň v podobě elektrických dobíjecích stanic.

„Čerpat benzín v uzavřeném podzemí je v podstatě šílená věc. Nicméně kdysi to tak fungovalo, že garáže byly spojené s péčí o auto. Řidič zaparkoval a oni mu ho tam dotankovali a umyli,“ dodal Ptáček.

V plánu je také modernizovat výtah do podzemní části garáže. Oproti tomu stávajícímu by měl být větší a mít dveře na obou stranách. Parkování by tak mělo být umožněno i větším automobilům.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných