foto: Jiří Zemen, PrahaIN.cz/Bratislava, ilustrační foto
REPORTÁŽ: V případě ubytování v hotelech většinou platí, že vyšší cena rovná se vyšší kvalita. V případě levných nabídek bychom si měli pročíst recenze a měli bychom si dopředu vyjasnit, co od noclehu čekáme. Člověk tak může předejít zklamaní. Ostražitost je v tomto případě na místě.
Nedávno jsme sháněli ubytování v Bratislavě. Jednalo se pouze o přespání a rychlý odchod. Prioritou tak bylo sehnat ubytování za nízkou cenu a v centru města. Průměrná cena za tříhvězdičkový hotel v hlavním městě Slovenska se pohybuje kolem 2,5 až 3 tisíc korun za noc.
Psali jsme
REPORTÁŽ: Kapslové, nebo také buňkové hotely, jsou oblíbené zejména v Japonsku nebo Číně. Postupně se ale začínají dostávat také do Evropy. Jejich…
Na Bookingu jsme však našli nabídku, která, jak se říká, se neodmítá. Apartmán v těsné blízkosti Prezidentského paláce, tedy téměř v centru města, v přepočtu za pouhých 1.000 korun.
Je nutné dodat, že se jednalo o soukromý pokoj. Stejně jako všude po světě se i v Bratislavě dá sehnat místo na spaní ve společné místnosti v jednom z hostelů ještě levněji.
Podívali jsme se asi na dvě fotografie, pokoj vypadal dobře a čistě. Nebylo co řešit. Celkové hodnocení 5,3, slovně popsáno jako ucházející, také není vyloženě průšvih.
Ovšem když jsme na místo dorazili, byli jsme překvapení. V budově mimochodem poskytují ubytování konkurenční apartmány a v přízemí sídlí bar. S tím však problém nebyl.
Zmiňovaný údiv nastal až při vstupu do pokoje. Sprchový kout vedle postele jsme totiž viděli naživo vůbec poprvé. Přesto to není zas tolik neobvyklé. I v Praze jsme viděli nabídky na pronájem či prodej bytu s podobným zařízením, sprcha a záchod v kuchyni za závěsem a podobně. Na druhou stranu, pokud se takový inzerát dostal na sociální sítě, sklidil velký posměch.
Bratislavský apartmán. Zdroj: PrahaIN.cz
Snímek apartmánu v Bratislavě jsme zaslali zkušenému stavaři a ptali se, co tomu říká.
„Co vidím z fotografie, tak velký problém je to střešní okno nad sprchou. Střešní okna pořád nejsou technologicky tak daleko, aby je dokázal někdo vyrobit dokonale. Stále v nich často vznikají tepelné mosty, které kondenzují vlhkost,“ začal.
Podle něj při používaní sprchy jde vlhkost směrem ke stropu a je otázkou, kdy kolem okna začne vznikat plíseň. „Menším řešením je umělé odvětrávání, které je potřeba hlavně v zimních měsících,“ uvedl dále.
Pokoj popsal jako dost nestandardní. Víc však bez ohledu na neznámé detaily okolo apartmánu říct nechtěl.
Záchod pro silné povahy
A ačkoli nás noc v Bratislavě stála pouhou tisícovku, návštěvu na podobném místě bychom určitě nezopakovali. Ne kvůli pokoji, ale především kvůli absenci soukromé toalety. O tom jsme se na Bookingu nikde nedočetli ani zpětně.
Využití společného záchodu se stalo noční můrou. Do čistoty měl hodně daleko, a že by to tam vonělo, to se rozhodně říct nedá. Naopak. Problém by měl člověk s vyšší váhou, pokud by na záchodovou mísu usedl, nezaručujeme, že by vydržela. Vypadala totiž jako v posledním tažení.
Progresivní jedince by tak potěšila alespoň jedna věc. Záchod byl genderově neutrální, pro všechny apartmány byl totiž jeden jediný.
Pro silné povahy... Zdroj: PrahaIN.cz
Apartmán pak nebyl vysloveně špinavý, ale u oken se nacházelo množství pavučin, to by potěšilo možná jen pavoučího muže Petera Parkera z komiksů od Stana Lee.
A kdo by chtěl v noci sledovat přes střešní okna hvězdy, měl by hned zapomenout. Ačkoli jsme ráno při našem odchodu spatřili uklízečku, na okna pravděpodobně dlouho ani nesáhla. Jak jsme po našem pobytu zjistili z recenzí, podobný zážitek měli lidé už před více než rokem.
I přes vady na kráse se však jednalo opravdu o levné ubytování, soukromý pokoj v hlavním městě za tisícovku seženete velmi těžko. Ale jak jsme psali v úvodu, je třeba si přečíst dopředu recenze, projít fotky a připravit se na to, že děláte kompromis.