foto: Jan Holoubek, PrahaIN.cz/Proslulá jednička na Štiříně
Pohled, o němž se nadšeným golfistům nezdá v nejhorších snech. Tak vypadá už dva roky proslulý Ringhoffer Golf Club v obci Kamenice, asi 20 kilometrů od Prahy. Právě zde se totiž nachází barokní zámek Štiřín. Na jeho aktuální krásu mohou zapomenout jak místní, tak přespolní.
Štiřín byl až do loňského června v majetku Ministerstva zahraničních věcí (MZV), které ho však prohlásilo za nepotřebný. Majitelem se tak stal úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM), který se ho v současné době snaží prodat. Zájemce z řad státních institucí nenašel. Přistoupil proto k veřejnému prodeji.
Proti tomu se už v prosinci postavil starosta obce Kamenice, Pavel Čermák (NEZ). V otevřeném dopisu adresovaném ministrovi financí Zbyňku Stanjurovi (ODS) mimo jiné uvádí, že se kolem zámku pohybuje skupina napojená na Rusko, která má zájem proměnit ho v kasino. Tuto problematiku jsme detailně probrali ZDE.
Tentokrát jsme se zaměřili na zmíněné golfové hřiště.
Psali jsme
Oaks Prague je samostatný rezidenční celek nacházející se u Nebřenic ve Středočeském kraji. Spojený je především s tamním golfovým hřištěm. Jako…
Katastrofa
Kdo na něm někdy hrál, zná ten pocit velmi dobře. Ocitnete se doslova v jiném světě, uprostřed překrásné přírody. Vodní hladina zážitek pouze umocňuje. I když je člověk ryzí amatér, místo na něho hluboce zapůsobí.
Jenomže to je minulost.
Bývalý ředitel štiřínského zámku Václav Hrubý nám před několika dny potvrdil, že golfové hřiště bylo společně se zámkem uzavřeno před dvěma lety. Proto jeho současný tristní stav není překvapením.
„Je to katastrofa. Ten objekt je zavřen už dva roky. Golfové hřiště tak už vlastně neexistuje. Na každém golfovém hřišti jsou nejdražší věcí greeny. Pokud je pravidelně nesekáte, tak jsou v mžiku zaplevelené a musí projít rekonstrukcí. A nejde pouze o jejich sekání. Jsou tam speciální drenáže a podobně. V okamžiku, kdy necháte golfové hřiště napospas vegetaci, tak je v podstatě pryč,“ řekl portálu PrahaIN.cz Václav Hrubý.
Finanční ztráta pouze na golfovém hřišti je podle Václava Hrubého kolosální.
Ringhoffer Golf Club. Foto: PrahaIN.cz
Zbylo už jen pár lidí
„Pokud započítáte práci a všechno, co se musí udělat, než postavíte green, ale také jeho následnou údržbu, pak hodnota jednoho greenu je přibližně dva miliony korun. Na hřišti ve Štiříně je greenů devět. Tím, jak green stárne, roste jeho cena. Údržbou, hnojením, pravidelným sekáním a péčí nabírá tráva na kvalitě. Tento proces ale netrvá rok nebo dva, ale deset i více let. Kromě toho musíte na hřišti provádět i další práce, jako je třeba prořezávání větví na stromech, kácení starých porostů a podobně. Hodnota golfového hřiště a parku byla obrovská. Stát vložil do obnovy zámku a parku během pětadvaceti let více než dvě miliardy korun. A golfové hřiště bylo jeho součástí,“ zdůraznil Václav Hrubý.
Připomněl zároveň, že stále existuje golfový klub Štiřín, který je nejstarší v České republice. Před uzavřením hřiště měl 600 členů.
„Golfový klub sice pořád administrativně existuje, ale dnes už má pouze dvacet členů. Jde o nejstarší golfový klub v České republice. Starší byl pouze klub v Mariánských lázních, ale ten byl německý,“ dodal Václav Hrubý.
Ten zná Štiřín i okolí dokonale. Pracoval zde 43 let. Od roku 1977 nejdřív jako restaurátor, později se stal generálním ředitelem. Ze své funkce byl čtyřikrát odvolán a opět jmenován. Naposledy skončil ve funkci v roce 2020 na příkaz tehdejšího ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD).
„Štiřínské hřiště bylo unikátní tím, jak bylo organicky zakomponováno do nádherné zahrady zámku. Bylo zcela ideálním místem pro rekreační, rodinný golf. Poslední roky před uzavřením bylo často hodně plné. Z Průhonic jsme tam s dětmi často jezdili. Do hřiště se investovalo a pořád se tam něco ´investičního´ také dělo. Je škoda, že o něj přicházíme. Situaci kolem Štiřína detailně nesleduji, ale je zřejmé, že chudák golf se stal zcela nezaviněně součástí nějaké větší hry,“ řekl nám k situaci Alan Babický, golfista, lektor profesionálů PGAC a analytik kanálu Eurosport.
S redakčním přispěním Boba Ashera.