foto: Se svolením prahoproject (stejně jako snímky v článku)/Báseň na sloupu od dopravní značky
V pražských ulicích se opět začaly objevovat básně jako před lety, kdy přišel první Guerilla poetring. Ty dnešní mají dokonce QR kód a odkazují k tajemné umělkyni. Občany podivné básně zaujaly a začali se pídit po jejich původu.
Na nejrůznějších místech po Praze se objevují vylepené papíry s básněmi a QR kódy. Účelem těchto básní je vytrhnout lidi z každodenního stereotypu konzumní společnosti. Je to způsob, jakým tajemná umělkyně komunikuje s občany, zatímco procházejí městem. Básně sklízejí úspěch a lidé je začínají dokonce sami hledat.
Vývoj Guerilla poetringu v ČR
První Guerilla poetring se původně objevil v Opavě a Ostravě v letech 2013-2014, odstartovalo jej vylepování básní na festivalu Colours of Ostrava. Šlo o akci, v rámci které organizátoři ukryli poezii na různých místech po celém městě a lidé ji buď záměrně hledali, nebo na ni naráželi zcela náhodou. K jejímu objevení sloužila i internetová stránka. Šlo o jednoduchý způsob, jak se přiblížit lidem a zlepšit jim náladu pomocí poezie. Jedna ze spoluorganizátorek, Alena Bittmarová, se tehdy vyjádřila: „Báseň se nedostává k našim čtenářům lehce. Jen tak si doma nesednete v obýváku a nepřečtete si báseň.“
Tato činnost se rychle šířila po republice a obyčejní básníci, kteří třeba ani netoužili po publikaci, začali své umění vylepovat po ulicích, aby se se světem podělili o své myšlenky. Dokonce tato vlna překročila hranice a začala se šířit do zahraničí. Originalitě se meze nekladly, jedinou zásadou bylo nepoškozovat touto aktivitou cizí majetek.
|
Poezie v ulicích znovu spojuje lidi
Ti, kdo narazí na básně, si je mohou přečíst, nebo i odnést domů, pokud se jim to podaří. Jde hlavně o to poezii dostat k lidem. Dříve bývaly na některých papírech dokonce nápisy;„pro tebe“ nebo „odnes mě domů“. Ty současné zdobí QR kód odkazující na popisovanou tvorbu.
Umělkyni, jež básně vylepuje v pražských ulicích, najdete na instagramové stránce @prahoproject. Komunikuje pouze skrze ni a nechce, aby někdo znal její pravou totožnost.
Ve své tvorbě se zaměřuje na komunikaci a projevy pocitů, které by chtěla s veřejností sdílet. Zjevně je tato činnost úspěšná, protože lidé se jí na instagramový účet ozývají a píší, že by básně často napsali podobně, nebo že v nich našli něco, s čím se ztotožňují. Dostala prý už více než 1500 reakcí na svou dosavadní tvorbu.
Ukázky z tvorby. Slova a obrazy
„Vzhledem k povaze některých výpovědí v aktuální chvíli pracujeme na navázání spolupráce se zatím nejmenovanou psychologickou poradnou, která by nám pomáhala s těžšími výpověďmi nakládat správně," vysvětluje.
Zatím bývají básně jen na malých papírech, umístěné často na nevýrazných místech, jako je poštovní schránka nebo dopravní cedule. V průběhu prosince by však měly být součástí dopravních prostředků, billboardů a uměleckých časopisů.
Zdá se, že se projekt velmi úspěšně rozvíjí a mezi pražskými občany sklízí úspěch.
Psali jsme
O víkendu Zoo Praha šokovala smutnou zprávou o úhynu mláděte ježury, které nečekaně nalezl ošetřovatel v expozici brzo ráno. Odchov ježur…