Hádka před publikem: Aktivista vysvětloval miliardáři Chladovi, proč má jezdit třicítkou

22. 06. 202320:47
Hádka před publikem: Aktivista vysvětloval miliardáři Chladovi, proč má jezdit třicítkou
foto: Vít Hassan pro PrahaIN.cz/Z akce 120 pro Prahu

REPORTÁŽ: Na Letné se ve čtvrtek odpoledne konala akce uskupení 120 pro Prahu, která reaguje na aktivisty z Poslední generace. Zúčastnil se jí Filip Turek nebo Richard Chlad, kteří oponovali šéfovi třicítky v Praze Arnemu Springorumovi. Jiskřilo to.

„Je to reakce nesmyslem na nesmysl. Tím, že nějací extrémisté chtějí třicítku pro Prahu, se kluci zcela inteligentně rozhodli z toho udělat srandu a vytvořit takovou recesistickou věc, která nemá zcela reálný základ. Proto nemá smysl tomu dávat příliš energie, aby chodily tisíce lidí. Pokud tam ale přijde pár set lidí, tak to minimálně dává prostor zase pozvat někoho z té Poslední generace,“ řekl Filip Turek v rozhovoru pro server PrahaIN.cz, který vyšel ve středu.

Připomeňme, že Poslední generace požaduje plošné snížení rychlostního limitu v širším centru na třicet kilometrů v hodině, uzavření historického centra pro tranzitní automobilovou dopravu, ale také humanizaci magistrály s odděleným pruhem pro cyklisty a vozidla IZS.

V metropoli uskutečnila celou řadu protestů a pochodů, při kterých blokovala dopravu a zkomplikovala tak život tisícům řidičů.

Zástupce 30 pro Prahu označil Turek extrémisty.

120 pro Prahu v akci 

Nyní měl znovu možnost hovořit na akci recesistické skupiny 120 pro Prahu se zástupcem třicítky. Shromáždění začalo ve tři čtvrtě na sedm večer na Letenské pláni, skončilo těsně před devátou.

„Myslíme si, že třicítka je naprosto neakceptovatelná. Stodvacítka je jediná výchozí možnost, nejlepší bod rychlosti. Je to těsně pod dvoustovkou, takže se to dá,“ řekl serveru PrahaIN.cz jeden z organizátorů, konkrétně Marek Šrejer.

„Rozlišujeme dálnice od měst, aby si lidé uvědomovali, že už jsou ve městě, tak to není těch 130. A také to děláme kvůli planetě, aby se nezastavila. Když se bude jezdit pomalu, planeta se zastaví,“ přidal se Andrej Kotula.

Hlavní tváře 120 pro Prahu. Zdroj: PrahaIN.cz

Kromě Filipa Turka byl hostem také bývalý automobilový závodník Richard Chlad. Jejich oponentem z řad Poslední generace se stal spoluzakladatel spolku Arne Springorum.

Ten na místo dorazil s více než patnáctiminutovým zpožděním.

„Dejme, prosím, ještě chvíli času našemu oponentovi Arnemu, který pravděpodobně jede na kole. A proto mu to tak trvá,“ řekl moderátor davu, který mohl čítat zhruba 200 až 300 lidí.

Sotva to dořekl, šéf Poslední generace přijel. Na kole. Všem se slušně za své zpoždění omluvil. Následně se ještě vydal k policejnímu autu, kde nějakou chvíli hovořil se strážci zákona.

Příjezd šéfa Poslední generace. Zdroj: PrahaIN.cz

Ostrá diskuze

Pak už nastalo to hlavní. Diskuze mezi Chladem, Turkem a Springorumem.

Moderátor ještě poděkoval šéfovi Poslední generace za odvahu a vyjádřil mu slova díků.

Pak už začala názorová konfrontace, která se s postupem času zostřovala. Přinášíme krátký úryvek z diskuze.

Richard Chlad: „Vzhledem k tomu, že mi je šedesát, tak jsem zažil různé debility a hlupáky. Asi jste si všimli, že jsem pánovi ani nepodal ruku. Pro mě, bohužel, jste lidi, nevím, jak to slušně nazvat, parazitujete na nás všech. Parazitujete na dobré vůli nás všech. Parazitujete na daňovém systému. Parazitujete na naší benevolenci. Parazitujete úplně nesmyslně na našem blahobytu. Terorizujete nás všechny, kteří potřebují pracovat. Nechci se tu rozčilovat, aby to nedopadlo hloupě. Pro mě jste ale nepotřební lidé.“

Arne Springorum: „Děkuji za příležitost, že tu mohu být. Mnohokrát ve svém životě jsem nezažil, že mi někdo nechtěl podat ruku. Ale v poslední době se mi to stalo podruhé. Byl jsem na magistrátu na interpelaci. Byl tam pan Hřib. On mi také nechce veřejně podat ruku. Moc rád bych o té věci s vámi diskutoval, ale vyhnul bych se urážkám. Jestli chcete slyšet můj názor, řeknu vám ho. Ale urážky celé věci nepomohou. Vážím si kluků, kteří to zorganizovali. Byli na našich pochodech, zpestřovali to, to je také odvaha. Byli tam v menšině a dnes jsem tady zase v menšině já. I tohle je demokracie.“

Filip Turek: „Padesátka je ekologičtější než třicítka. Jsou nižší emise. Auto jede na vyšší kvalt, ví to každý debil. Přispívá to plynulé dopravě, která je ekologičtější a bezpečnější. Když člověk jede třicet, tak se prakticky nesoustředí na to, že jede, protože téměř nejede. Je to nesmysl. Zemřeli tady někteří chodci, srazila je tramvaj nebo někoho srazila motorka. Nikde není žádná statistika, že by někdo zemřel, protože v Praze jede někdo rychle. Ze všech obyvatel jsou to absolutně zanedbatelné počty. Třicítka je jen terorizace a otravování lidí. Nemá to nic společného s bezpečností nebo ekologií.“

Účastníci. Zdroj: PrahaIN.cz

Richard Chlad: „Ještě abych doplnil, byl jsem několikrát svědkem, kdy zběsilý cyklista srazil chodce. Nebylo to nic hezkého. Nevím tedy, o čem tady melete. Naopak jsem rád, že tuhle přiblblou iniciativu tady prezentujete vy, který nejste schopný dát dohromady jednu souvislou větu v češtině. Za to jsem rád, protože v ten moment jsem vděčný za to, že vás nemusím brát vážně.“

Arne Springorum v tu chvíli začal mluvit německy. Chladovi v tomto jazyce sdělil, že umí perfektně německy, ale mohou spolu mluvit i anglicky.

„Proč nám kážete v Deutschlandu, proč se nám se**te do Čech?“ odpověděl Chlad a rovněž začal mluvit německy.

„Zkuste to ještě jednou v němčině, a bez chyb,“ reagoval Springorum a doplnil, že v Česku žije patnáct let.

„Nenarodil jsem se tady, ale mám českou občanku, chodím tady volit, jsem Čech. Jsem stejný jako každý člověk, co tady platí daně,“ řekl.

„Já myslím, že jste na daních tolik nezaplatil a že jste financován spíše z Německa a Evropské unie. Nebudu se vás ptát, čím se živíte a ani vás urážet, protože jsme dva proti jednomu, ale každopádně vy se chlubíte tím, že máte nejdražší ochranku v republice, tedy policii. Vy ale nabízíte třeba tisíc nebo patnáct set euro, že někdo půjde demonstrovat do Berlína. Vy jste franšízová zločinecká organizace. Jsou to zločinecká spolčení,“ odvětil Filip Turek.

„To, co jste řekl, jsou polopravdy. Nejsme zločinecká organizace. Faktem je, že jsme v Německu taková ´zločinecká organizace´, že někteří soudci nás pochvalují a osvobozují. Mnichovská prokuratura nás na svém webu označila jako zločineckou organizaci, to byla obrovská chyba. Tohle přitom určují soudy,“ dále pronesl Arne Springorum.

Diskuze byla hutná, ostrá a přepis by zabral několik stránek. Akce skončila kolem deváté večer.

PrahaIN.cz v pátek přinese rozhovor s Richardem Chladem i Arne Springorumem.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných