foto: Petr Hejna, DPP/Pražský dopravní podnik rozveze Betlémské světlo
Pražský dopravní podnik se již tradičně zapojí do distribuce Betlémského světla v ulicích hlavního města. V sobotu 18. prosince vyjedou do ulic dvě historické tramvaje č. 351 a 412, které společně se skauty rozvezou Betlémské světlo na celkem 17 zastávek.
Betlémské světlo je plamínek zapalovaný každoročně před Vánoci v betlémské jeskyni, v níž se podle tradice narodil Ježíš Kristus, a rozvážený skauty do řady míst v mnoha evropských a také několika amerických zemích. Zpravidla bývá nejprve letecky dopraven do Vídně, odkud se dále šíří většinou po železnici. A právě z Rakouska dotazil do Česka vlakem již v neděli 12. prosince.
Historickými tramvajemi se však vzhledem k protiepidemickým opatřením nebude ani letos možné svézt. Zájemci si mohou pro Betlémské světlo dojít na některou ze zastávek a zde si připálit svůj plamínek. V každé zastávce bude Betlémské světlo k dispozici zhruba 15 – 20 minut.

Betlémské světlo, které rozvezou po Praze historické tramvaje. Foto: Foto: Petr Hejna, DPP
„Betlémské světlo je předvánoční služba skautů a skautek společnosti. Je symbolem míru, naděje a přátelství, zároveň také v tomto často hektickém období lidem připomíná, že ty nejdůležitější věci jsou křehké a vyžadují naši pozornost,” říká Zuzana Hrbková, mluvčí Betlémského světla.
Na rozvoz Betlémského světla budou vypraveny dvě dvounápravové tramvaje Ringhoffer ev. č. 351 a 412, které byly vyrobeny v roce 1915 a 1920 a cestující je znají z historických linek 42 a 43. Pokud zájemci nebudou mít s sebou svoji lucerničku nebo svíčku, dostanou od skautů zdarma svíčku v ochranném kelímku s logem Betlémského světla pro bezpečné odnesení plamínku.
Jizdní řád historických tramvají
Pražský dopravní podnik žádá zájemce o Betlémské světlo, aby na jednotlivých stanovištích dodržovali aktuálně platná protiepidemická opatření, zejména dostatečné rozestupy mezi sebou a měli respirátorem nebo nanorouškou zakrytá ústa i nos. Současně zájemce prosí, aby si plamínek přebírala vždy jen jedna osoba.
Psali jsme
Žižkovská autobusová zastávka U Prdlavky se během pár dní od uvedení do provozu stala kultovní záležitostí. A protože Dalibor Vrána, po němž…