Hlas, který všichni známe z pražských tramvají, získá čestné občanství

29. 01. 202212:40
Hlas, který všichni známe z pražských tramvají, získá čestné občanství
foto: Patrik Pašek, PrahaIN.cz/Tramvaje v Praze

Už od 90. let hlásí zastávky ve všech pražských tramvajích, autobusech i trolejbusech. Hlas paní Dagmar Hazdrové známe všichni, ale její jméno skoro nikdo. Letos přitom získá čestné občanství.

O záměru předat jí čestné občanství hlavního města Prahy informoval na svém Facebooku radní Adam Scheinherr (Praha sobě). Zastupitelstvu a Radě se to tepve chystá navrhnout.

„Není moc lidí, kteří si ho zaslouží jako ona. Řekla, že ho přijme,“ informoval Scheinherr.

„Snad se nebude zlobit, když napíšu, že jí to udělalo radost a byla i trochu dojatá. Já taky. Její životní příběh je neuvěřitelně zajímavý. Vyprávěla mi o svém tatínkovi, důstojníkovi Československé armády, kterého perzekuovali komunisti. O její práci v Českém rozhlase, odkud ji komunisti vyhodili. O tom, jak v roce 1968 52 hodin v kuse vysílala v Rozhlase, dokud ji Rusové nevynesli i se židlí,“ pokračoval.

Příjemný hlas jako doprovod na cestách

V síti Pražské integrované dopravy je celkem přes čtyři tisíce zastávek a stále vznikají nové. Nahrávky se proto musejí stále doplňovat podle aktuální potřeby. Slouží všem cestujícím, zejména potom těm nevidomým. Cílem hlášení je informovat, ale také třeba příjemným hlasem uklidňovat a na cestách doprovázet. Hlas paní Hazdrové to zvládá výborně.

Paní Hazdrová už podle radního pomalu přemýšlí o předání žezla. Až se skutečně rozhodne s nahráváním přestat, stane se důležitou součástí odborného týmu, který bude rozhodovat o jejím nástupci.

Pod příspěvkem se rozhořela debata

Facebookový příspěvek Adama Scheinherra ale rozpoutal debatu právě o hlášeních v dopravních prostředcích.

„V autobusech se při přestupu hlásí i konkrétní stanice metra (A, B, C), ale v tramvajích jen stroze "přestup na metro" bez konkrétní linky. Myslím, že by nebylo na škodu to upřesňovat jako v těch busech. Pak, proč v metru se stále oznamuje ukončete výstup/nástup, dveře se zavírají... Kdežto v tramvaji i busech jen pískají dveře. Nestačilo by to tak zavést i do metra místo toho hlášení?“ vyjádřila svůj názor jedna z komentujících.

„V tramvajích je jiný set nahrávek než v autobusech, z nějakého důvodu, ale oba sety nahrávala paní Hazdrová. Nicméně například Pankrác je už převzaná z autobusového setu. Poslední dobou se také často hlášení sestříhávají, například nedávno při přejmenování několika zastávek bus u vlaku došlo k přidání "Nádraží" (ačkoliv je to jednokolejná trať s nácestnou zastávkou), takže Nádraží Cibulka, Nádraží Zahradní Město, atd, to už nebylo nahráváno znovu, ale akorát k tomu přilepili "Nádraží" z již existujícího hlášení. V metru paní Hazdrová nehlásí, tam má každá linka někoho jiného. Ale to zdlouhavé "Ukončete prosím..." je náhodou super, to aspoň člověku dává nějaký čas, byl jsem ve Varšavě a tam mají akorát dvě pípnutí a dveře se zabouchnou,“ doplnil informace i vlastní názory další z uživatelů.

„Jak jsem již před časem psala zástupcům Prahy sobě, velice bych se přimlouvala za zachování nahrávek paní Hazdrové tam, kde to je možné. Nový hlas (například na doplnění nových zastávek) nemusí snad nutně znamenat, že se smaže to cenné, funkční, krásné, "historické", které už nás provází několik desítek let,“ vyjádřila své obavy o konci původního hlasu další z komentujících.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných