foto: Georgi Bidenko, PrahaIN.cz/Praha, ilustrační foto
Hlavní město Praha bude ve spolupráci se Zdravotnickou záchrannou službou hlavního města pomáhat v zahraničí. Do povodněmi zasažené Bosny a Hercegoviny zašle materiální pomoc v hodnotě téměř 450 tisíc korun. Do měst Jablanica a Konjic poputují dva vyřazené inspektorské vozy a čtyři defibrilátory.
Bosnu a Hercegovinu zasáhly začátkem října přívalové deště, sesuvy půdy a povodně, které si vyžádaly nejméně 14 lidských životů. Zasažen byl střed a jih země, zejména region kolem obce Jablanica, která se nachází zhruba na půli cesty mezi Sarajevem a městem Mostar. Podle světových médií čelila země nejhorším záplavám za poslední roky.
Do postižené země se ve dnech 9. a 10. října vydal také ministr zahraničních věcí Jan Lipavský (zvolen za Piráty), který Bosně a Hercegovině potvrdil českou pomoc ve výši jednoho milionu korun, určeného městu Konjic. Nevládní organizace Člověk v tísni, která v Bosně působí dlouhodobě za finanční podpory Ministerstva zahraničních věcí, dále změnila stávající humanitní projekt, Česko tak vyhradilo na nápravu škod další peníze. Informuje o tom tisková zpráva resortu.
Hlavní město bylo požádáno o materiální pomoc
Katastrofální následky záplav si uvědomuje také hlavní město. Jak na tiskové konferenci po jednání rady hlavního města v pondělí 14. října uvedla náměstkyně pro oblast sociálních věcí, bydlení a zdravotnictví Alexandra Udženija (ODS), do nejzasaženějších oblastí proto Praha vyšle materiální pomoc, o kterou byla požádána městy Jablanica a Konjic.
Obsahem pražské pomoci mají být dva inspektorské vozy SUV, které byly díky nákupu nových vozů v Praze již vyřazeny. Vedle rozsáhlého zdravotnického vybavení, srovnatelného se standardními sanitními vozy, nabízejí rozsáhlejší množství speciální výbavy pro mimořádné události. Hodit se budou zejména v terénech v okolí obou postižených městeček.
„Myslím si, že je to to nejmenší, co můžeme udělat, abychom pomohli v této chvíli. Já se dívám i na zprávy na serverech Bosny a Hercegoviny, protože mám štěstí, že tomu rozumím, a když si to čtu, tak opravdu je to tam velmi, velmi tragické,“ uvedla na konferenci Udženija.
Psali jsme
Portheimka je jedna z nejcennějších budov pátého pražského obvodu. Najdeme ji na náměstí 14. října naproti radnici Prahy 5. Teď ji však trápí velké…
Situace je desetkrát horší než u nás
Kromě toho poputují do Bosny a Hercegoviny také čtyři defibrilátory. Celkem byla materiální pomoc dle znaleckého posudku vyčíslena na necelých 450 tisíc korun.
„My jsme tady měli povodně v České republice nedávno, byly taky hrozné. Spoustu neštěstí a poničených nejenom životů, ztracených a poničených materiálních věcí a domů a infrastruktury, tak tam, pokud si to chcete představit, je to tak desetkrát horší,“ dodala na konferenci Udženija.
Praha finančně pomohla dvanácti českým městům
Hlavní město pomáhalo i doma. Finanční dar poslalo na konci září celkem dvanácti obcím, které si rozdělily 50 milionů korun. Mezi podpořenými městy byla například Ostrava, Jeseník, Zátor, Děhylov nebo Česká Ves.
„Jsem rád, že po dlouhých 22 letech můžeme oplatit pomoc, kterou nám poskytlo město Ostrava při ničivé povodni v Praze v roce 2002. Posíláme Ostravě 10 milionů korun jako pomoc na odstraňování následků povodní,“ uvedl v tiskové zprávě z 30. září letošního roku Zdeněk Kovářík (SPOLU) radní pro oblast financí, rozpočtu, fondů a podpory podnikání.