foto: Vít Hassan pro PrahaIN.cz /Bezdomovec v centru Prahy
Vedení hlavního města vyčlenilo finance pro dvě organizace, které se zabývají sociálními problémy. Téměř 1,5 milionu věnuje jako dar organizaci Místní místním, která řeší rostoucí počty lidí bez domova či zvyšující se náklady na život. Dalších 1,3 milionu daruje organizaci proFem, která plánuje vybudovat centrum pro oběti domácího a sexuálního násilí.
Finanční dar ve výši 1.494.000 korun získá od hlavního města organizace Místní místním. Jak uvádí tisková zpráva magistrátu, finance pomohou s provozem společnosti Solidární síť, která řeší aktuální sociální problémy. Kromě rostoucího počtu lidí bez domova také inflaci nebo zvyšující se životní náklady.
„Místní místním spojuje kavárny, restaurace a další podniky, které poskytují lidem v nouzi z našeho pohledu možná drobné služby, které ale často mohou velmi pomoci. Mít možnost nabít si telefon, dát si teplý čaj nebo něco k jídlu, využít zdarma sprchu nebo toaletu – to je pro někoho v těžké životní situaci často opravdu podstatná pomoc. Nehledě na to, jak důležitý je také pocit sounáležitosti a podpory,“ upřesnila službu náměstkyně primátora pro oblast sociálních věcí, bydlení a zdravotnictví Alexandra Udženija (ODS).
Malí podnikatelé pomáhají seniorům, bezdomovcům či samoživitelům
Organizace Místní místním je určena lidem, kteří jsou momentálně v nouzi. Využívat ji mohou nízkopříjmoví senioři, samoživitelé, lidé bez domova či duševně nemocní občané. Pomocnou ruku jim přitom nabízejí přímo malí podnikatelé různých typů. Jejich konkrétní seznam i adresy nabízí speciální mapa zapojených podniků.
„Organizace zároveň spolupracuje s poskytovateli sociálních služeb nebo občanskými poradnami. Zapojené podniky mají kontakt na tyto služby a mohou je pomoci zprostředkovat člověku, který potřebuje víc pomoci, než může podnik nabídnout. Dostanou tak například kontakt na někoho, kdo jim pomůže a poradí třeba se zdravotním ošetřením nebo odborným poradenstvím,“ dodala Alexandra Udženija.
Měsíčně služeb využijí stovky lidí v nouzi, kteří získají přístup k základním službám. Mohou například zadarmo využít toaletu, vysprchovat se, ohřát se v teple nebo použít počítač s wifi připojením. Unikátní projekt je pro hlavní město nesporným přínosem.
Psali jsme
Před týdnem Zastupitelstvo hlavního města Prahy schválilo koupi tří nemovitostí, ve kterých bude poskytována převážně sociální péče. Je to krok,…
V Praze vznikne centrum pro oběti sexuálního násilí
Nesporným přínosem by se mělo stát i unikátní centrum pro oběti domácího a sexuálního násilí. To má podle informací z tiskové zprávy magistrátu v plánu vybudovat organizace proFem. Od vedení města na to získala dar ve výši 1.300.000 korun.
„Samozřejmě by bylo nejlepší, kdybychom žádná taková centra, jako právě vznikající PORT společnosti proFem, nepotřebovali. Žijeme ale bohužel ve světě, ve kterém se každá druhá žena setkává se sexuálním obtěžováním nebo násilím. A v takové situaci by měla mít vždy možnost najít bezpečné místo, kam by se mohla schovat a kde jí pomohou. A právě další takové centrum od ledna v Praze budeme mít. Tato služba si naši podporu zaslouží,“ uvedla Alexandra Udženija.
Centrum pro oběti domácího a sexuálního násilí dosud v Praze i celém Středočeském kraji chybí. Vybudovat ho chce Organizace proFem. Nabízet v něm bude komplexní služby včetně krizové pomoci, odborného sociálního poradenství, advokátního zastupování, psychoterapeutického poradenství, právního poradenství či individuálních a skupinových terapií. K dispozici budou také zdravotní služby testující mimo jiné pohlavně přenosné choroby.
Na vybavení a provoz probíhá sbírka
Až do konce roku probíhá na vybavení a provoz prvního komplexního centra v Česku veřejná finanční sbírka prostřednictvím portálu Donio.cz. Cílová částka činí 230.000 korun. Ke dni 19. prosince se podařilo vybrat více než 215 tisíc.
Organizace proFem v rámci představení sbírky uvádí: „PORT otevřeme v lednu příštího roku. V prostorách, které máme pronajaté na Praze 6 za symbolickou cenu, aktuálně dokončujeme rozsáhlou rekonstrukci. Zároveň také intenzivně pracujeme na tom, jak budou jednotlivé služby PORTu poskytovány a jak bude celé centrum fungovat: vytváříme metodiky, provozní řády a školíme nové kolegyně. Bez vás to ale nepůjde – rekonstrukce byla velmi nákladná a pro poskytování kvalitních služeb potřebujeme i nadále pomoc od vás, našich dárců a podporovatelů.“