foto: Markéta Grušáková, PrahaIN.cz/Fotovoltaické panely, ilustrační foto
Hlavní město společně s Pražským centrem obnovitelné energie (PCOE) úspěšně dokončilo instalaci fotovoltaických elektráren (FVE) na 43 objektech spravovaných městskými firmami a příspěvkovými organizacemi. Dalších 31 instalací už připravuje.
Jak hlavní město informovalo v tiskové zprávě, fotovoltaické elektrárny pomohou nejen ušetřit na energiích, ale zároveň také přispějí k naplňování Klimatického plánu hlavního města Prahy. Nazmar nepřijdou ani zbytky vyrobené elektřiny. Využijí se totiž v rámci energetického sdílení mezi městskými organizacemi. PCOE už navíc zahájilo projektovou přípravu pro dalších 31 instalací FVE.
„Podařilo se nám během krátké doby odstartovat desítky instalací a připravit podmínky pro další rozvoj obnovitelných zdrojů na majetku hlavního města. Je to výsledek skvělé spolupráce s vedením městských organizací, kterým děkuji za jejich vstřícný přístup. Naším cílem je plynule pokračovat v dalších projektech a maximálně využít potenciál městských budov,“ přiblížil rychlý postup prací v tiskové zprávě ředitel PCOE Zbyněk Petrušky.
Důkaz, že Praha bere své závazky vážně
Podle pražského primátora Bohuslava Svobody (ODS) je projekt jasným důkazem toho, že Praha bere vážně své závazky v oblasti obnovitelných zdrojů energie. Instalace fotovoltaických elektráren dle jeho dalších slov umožní efektivní využití městského majetku a přispěje k energetické soběstačnosti města.
„Zprovozňování fotovoltaických elektráren je jedním z důležitých projektů pražského klimatického plánu. Kromě zvyšování soběstačnosti tak naše organizace mohou uspořit náklady za energie a využít je na jiné potřebnější projekty pro zlepšování života Pražanů,“ dodala ve zprávě náměstkyně primátora Prahy pro životní prostředí a klimatický plán Jana Komrsková (Piráti).
V projektu se aktivně angažuje také Správa služeb hlavního města Prahy. K zajištění činnosti už například delší dobu využívá vozidla na elektrický pohon a postupnou instalaci FVE na objekty ve své správě vítá. Provozní objekty dlouhodobě upravují do podoby co nejšetrnější k životnímu prostředí také Lesy hlavního města Prahy. „Instalace fotovoltaických panelů je logickým krokem směrem k udržitelnému provozu a potvrzuje naši snahu aktivně přispívat k ochraně klimatu,“ potvrdil ve zprávě ředitel organizace Ondřej Palička.
Psali jsme
Nový most, který se buduje v Praze mezi Hlubočepy a Podolím, by se měl jmenovat buď Dvorecký, nebo Anežky České. Tyto dva názvy doporučila…
Metropole počítá s osazením až 23 tisíc objektů
Jak Pražské centrum obnovitelné energie informuje na webu, realizace další série FVE s výkonem přesahujícím 4 MWp byla zahájena na konci roku 2024. V rámci Klimatického plánu hlavního města Prahy do roku 2030 počítá metropole s osazením až 23 tisíc objektů, na kterých by měly být nainstalovány fotovoltaické elektrárny a kogenerační zdroje elektřiny.
Nové bezemisní a nízkoemisní výrobny na území celé Prahy by pak do roku 2030 mohly vyrobit až 2,3 TWh elektřiny. Jako celek předpovídá Klimatický plán snížení uhlíkové stopy až o 45 procent. V přepočtu by to měly být asi 4 miliony tun CO2.
Do roku 2030 chce být Praha kvalitnějším místem pro život
PCOE navazuje na činnost Pražského společenství obnovitelné energie (PSOE) a vzniklo na základě rozhodnutí vedení hlavního města v letošním roce s jasným cílem pokračovat v podpoře a rozvoji obnovitelných zdrojů energie na objektech ve vlastnictví metropole. Hlavním cílem centra je snižování městských nákladů za energie a maximalizování energetické nezávislosti města.
Plné znění pražského Klimatického plánu je k dispozici ZDE. Metropole se přijetím tohoto dokumentu vydala po vzoru dalších evropských měst na cestu k uhlíkově neutrálnímu městu. Do roku 2030 by se měla stát kvalitnějším místem pro život, využívajícím udržitelné technologie.