Hlavní město zdědilo sbírku děl Zbyňka Sekala

11. 06. 202414:10
Hlavní město zdědilo sbírku děl Zbyňka Sekala
foto: Museum Kampa/Dílo Zbyňka Sekala

Praha získala 30 procent všech uměleckých předmětů ze sbírky paní Marie Sekal. Jedná se o obrazy, sochy, materiálové obrazy a další práce na papíře vytvořené jejím manželem, malířem, sochařem a překladatelem Zbyňkem Sekalem. Sbírku bude dle jejího přání spravovat Museum Kampa.

Z pozůstalosti po zemřelé Marii Sekal dostalo hlavní město celkem 102 předmětů, což je asi 30 procent celé sbírky. V závěti odkázala městu obrazy, sochy i další umělecká díla svého manžela, významného českého umělce Zbyňka Sekala. Podle tiskové zprávy hlavního města jsou s přijetím dědictví spojeny procesní poplatky. Město bude muset za soudní poplatky zaplatit 600 tisíc korun ze své kasy.

„Jsem rád, že se podařilo naplnit přání paní Marie Sekal a hlavní město Praha přijme do svého majetku část její pozůstalosti. Ta ve své závěti odkázala Praze 102 soch a předmětů po svém zesnulém manželovi, významném výtvarníkovi Zbyňku Sekalovi. Majetek bude převzat v zahraničí a přesunut do Prahy. Cílem je zajistit, aby se tato výjimečná díla stala majetkem veřejným a vystavovaným, a ne soukromým s vidinou zpeněžení,“ uvedl ve zprávě náměstek primátora Prahy pro kulturu, cestovní ruch, péči o památky, výstavnictví a animal welfare Jiří Pospíšil (TOP 09).

Díla bude spravovat Museum Kampa

Správu děl bude mít na starosti Museum Kampa. To ostatně díla Zbyňka Sekala vystavovalo už v loňském roce v rámci výstavy Zbyněk Sekal: Sekal 100. Loni totiž uběhlo přesně 100 let od narození tohoto významného umělce.

Jak muzeum k výstavě uvedlo na webu, tvorba Sekala se vymyká českému i světovému sochařství a dotýká se principů z východní vizuální kultury, především z Japonska. „Jen málokomu se podařilo docílit tak soustředěné výpovědi o základních hodnotách našeho bytí jako právě Sekalovi. Jeho výtvarná řeč navíc dýchá skrytou intimitou. Cítíme z ní osobní, soběstačné ticho klauzury, očištěné od jakéhokoli nároku na vnější odezvu,“ stojí na webu Musea Kampa.

Další části sbírky pojedou do Olomouce, Plzně, Vídně i na Slovensko

Do díla umělce narozeného v roce 1923 promluvila zejména traumatická zkušenost z mládí. Vyzkoušel si totiž na vlastní kůži život v koncentračních táborech Terezín a Mauthausen. Po návratu rozvíjel své umění, do kterého prožité hrůzy vkládal.

Jeho manželka, která zemřela 1. října 2023 věnovala další části sbírky také české Národní galerii v Praze (NGP), Muzeu umění v Olomouci, Západočeskému muzeu v Plzni, Grafické sbírce Albertina Vídeň, Vídeňskému muzeu (Wien Museum) ve Vídni, Rakouské galerii ve vídeňském Belvederu a Slovenské národní galerii.

Některé sochy od Zbyňka Sekala je možné si zprostředkovaně prohlédnout například v katalogu sbírky NGP. Dříve tato galerie jeho díla představila v rámci výstavy přibližující jeho poslední ateliér ve Vídni.

Hlavní město vlastní řadu uměleckých děl

Není to poprvé, kdy se hlavní město stává vlastníkem nějaké umělecké sbírky. Podobně je to také v případě sbírky Františka Kupky nebo Jiřího Koláře. I ty jsou majetkem města, spravuje je ale Nadace Jana a Medy Mládkových.

Obě sbírky se do majetku města dostaly prostřednictvím darovací smlouvy od paní Medy Mládkové v roce 2002. Jak informuje tehdejší tisková zpráva, kromě Kupky a Koláře díky ní město získalo také dalších více než 700 děl od 105 českých a slovenských autorů i 22 autorů z Polska, Maďarska a zemí bývalé Jugoslávie v hodnotě mnoha desítek milionů korun. V roce 1990 byly sbírky Františka Kupky a Jiřího Koláře oceněny na téměř 380 milionů korun a jejich cena od té doby násobně stoupla.