foto: Vít Hassan pro PrahaIN.cz/Strossmayerovo náměstí
Na Strossmayerově náměstí byla zahájena výsadba 17 nových klimaticky odolných stromů. Potrvá asi týden a naváže na ni další výsadba v nově zrekonstruované ulici Dukelských hrdinů. Obyvatelé Holešovic se tak konečně dočkají stromů, které jim byly radnicí slibovány už od jara.
Podzimní výsadbu stromů na Strossmayerově náměstí avizovala Praha 7 již v dubnu letošního roku. V tiskové zprávě Technické správy komunikací (TSK) byl podzimní výsev argumentován lepšími podmínkami pro růst i dlouhodobou prosperitu. V létě by totiž musely čelit teplotním výkyvům, vysokým teplotám a malému množství srážek. Podzim se tak jeví pro výsadbu ideálním.
Jak ale podzim přicházel, obyvatelé Holešovic začali být trochu nervózní. Ještě v polovině listopadu nebylo totiž po stromech vidu ani slechu. Na sociálních sítích se proto začaly množit dotazy, zda se Strossmayerovo náměstí stromů dočká a kdy to bude. Mlčení prolomil až 23. listopadu starosta Sedmičky Jan Čižinský (Praha sobě), když sdílel fotografii stromků, ke které připojil informaci, že budou vysázeny v následujících dnech.
Strossmayerovo náměstí se dočká 17 exotických dřevin
V týdnu od 3. prosince byl na náměstí vidět první posun. Pracovníci TSK začali se samotnou výsadbou, která má dle tisková zprávy Prahy 7 trvat asi týden. Náměstí se dočká 17 kusů rychle rostoucích stromů druhu břestovec Juliin. Následovat budou ulice Dukelských hrdinů a Veletržní, které se také dočkají nových stromů.
„Stromy jsou zelenými plícemi města a přinášejí celou řadu dalších benefitů – ochlazují ulice a poskytují stín v horkých měsících, zachytávají prach a výfukové plyny, zadržují vodu a město je s nimi o poznání hezčím a příjemnějším místem pro život. Proto jsme za každý strom v Praze 7 velmi rádi. Věříme, že výběr stromů i pečlivá příprava stanovišť přispějí k tomu, aby se novému stromořadí na Strossmayerově náměstí dobře dařilo a mohlo zde obyvatelům sloužit dlouho a v dobré kondici. Současně je třeba doplnit stromy v Praze 7 všude tam, kde je pro ně vytvořené místo a strom tam z jakéhokoli důvodu chybí, “ uvedl ve zprávě Jan Čižinský.
Břesovec byl pro Strossmayerovo náměstí vybrán v rámci projektu Klimatické stromy, díky kterému se v ulicích Prahy začnou objevovat exotické druhy dřevin, vyznačující se svou odolností a dlouhou životností. Břestovec Juliin má přinést do prostoru náměstí stín, oživit městský prostor a vytvořit příjemné prostředí.
Velká pozornost byla věnována výsadbovému prostředí
„Abychom zajistili dlouhodobou prosperitu nově vysazených stromů na Strossmayerově náměstí, věnovali jsme velkou pozornost přípravě výsadbového prostředí. Díky vytvořeným podmínkám budou stromy lépe odolávat suchu a přispějí k celkovému zlepšení kvality životního prostředí,“ upřesnil ve zprávě Filip Hájek, předseda představenstva a generální ředitel TSK.
Úpravy výsadbového pásu byly podle jeho dalších slov provedeny již na jaře, čímž byl vytvořen dostatečný prokořenitelný prostor se značnou kapacitou pro dešťovou vodu a dostatek půdního vzduchu. Ke každému stromu je navíc přiváděna dešťová voda z celé pochozí plochy náměstí. Takový postup umožňuje hospodárné nakládání s dešťovou vodou.
Psali jsme
Strahovské varhany jsou v kritickém stavu. Premonstráti, kteří toto duchovní a kulturní dědictví Prahy střeží, proto vyhlásili veřejnou sbírku…
Praha testuje exotické stromy
O projektu s názvem Klimatické stromy pro Prahu již dříve informovala tisková zpráva pražského magistrátu. V příštích letech má v ulicích Prahy přibýt 900 nových stromů takových druhů, které se obvykle v České republice nepěstují. Většina testovaných druhů pochází z Asie či Severní Ameriky, některé jsou i z teplejších a sušších částí Evropy. Exotické dřeviny bude pravidelně kontrolovat a monitorovat tým odborníků, kteří budou zjišťovat, jak se stromům daří a který z nich se do pražských ulic hodí nejvíce. Hlavním cílem projektu je urychlení výběru a zavedení nových druhů stromů o patnáct nebo dvacet let oproti běžnému postupu, který řídí poptávka odběratelů a nabídka školkařské produkce.
„Město se potýká s tvrdou realitou klimatické změny, která výrazně ovlivňuje naši zelenou infrastrukturu. Proto musíme hledat nové, odolné druhy rostlin, které se dokáží přizpůsobit měnícím se podmínkám. Projekt Klimatické stromy pro Prahu je pro nás velkou výzvou. Chceme najít stromy, které budou v našich ulicích prosperovat i v podmínkách měnícího se klimatu. Je to jediná cesta, jak zajistit, aby naše ulice zůstaly zelené a plnily svou funkci,“ informovala ve zprávě Jana Komrsková (Piráti), náměstkyně primátora pro životní prostředí.
Nejlepší druhy vybere desetiletý monitoring
Vždy deset jedinců každého druhu se bude testovat na celkem devadesáti pražských lokalitách. Celý projekt potrvá deset let, přičemž první průběžné výsledky by měly být známy zhruba za šest či osm let po výsadbě stromů. Seznam testovaných druhů čítá celkem 37 položek. Je mezi nimi několik exotických druhů javoru, mandloň, olše, papírovník, břestovec, jírovec, hloh, jilm či šácholan.
Ty stromy, které v desetiletém monitoringu dopadnou nejlépe, bude hlavní město prioritně pěstovat a vysazovat. Rozhodujícími faktory pro úspěch bude zejména rychlost růstu, odolnost, kvalita olistění nebo velikost koruny. Z dalších kritérií lze jmenovat také míru alerginity, potenciál k invazivnosti či estetické vlastnosti, například velikost a tvar listů, květy, barevnost na podzim či vizuální podobnost s českými tradičními stromy.