Holešovice zdobí dva nové muraly

13. 08. 202308:56
Holešovice zdobí dva nové muraly
foto: Nela Havlíková, PrahaIN.cz/Mural Mezikrok

Dva nové muraly vznikly v ulicích Holešovic letos v červenci. Ten v blízkosti jižního vestibulu Nádraží Holešovice poukazuje na rizika návratu infekčních onemocnění metaforicky vyhynutím dinosaurů. A ten na zdi Vnitroblocku v ulici Dělnická pak ilustruje palčivé téma odcházení z dětských domovů.

Velkoformátové nástěnné malby, známé jako muraly, esteticky obohacují veřejný prostor. Slouží ale také jako prostředek ke sdělování důležitých poselství, zpráv či příběhů. Právě o to se snaží i dvě nové malby na území sedmé městské části, o kterých informuje web.

Muraly mají schopnost poukázat na široké spektrum kulturních či sociálních témat. Prostřednictvím zajímavých obrazů a symboliky přibližují například témata životního prostředí, sociální spravedlnosti, diverzity nebo zdraví.

Dinosauři glosují odmítání očkování

Příkladem takového využití maleb v ulicích je i nově vzniklý mural u metra Nádraží Holešovice, který otevírá téma odmítání očkování. Vznikl ve spolupráci s neziskovou organizací Medici PRO Očkování, která se edukací v oblasti očkování dlouhodobě zabývá, a na svědomí ho má brněnský umělec Jan Gruml známý jako Slaking lizard.

Obraz ilustruje rizika návratu infekčních onemocnění pomocí metafory vyhynutí dinosaurů.

„Očkování bylo už před pandemií covid-19 pro část společnosti kontroverzním tématem. Chtěli jsme toto nelehké téma zajímavým způsobem dostat i do veřejného prostoru a hravou formou upozornit, že se jedná o závažný problém,“ uvedly Karolína Hájková a Andrea Laštovičková, realizátorky projektu Medici PRO Očkování.

Z mezinárodního projektu vznikl Mezikrok

Druhý mural nese název Mezikrok a nachází se na zdi v ulici Dělnická. O jeho vznik se zasadil mezinárodní projekt Remix Comix, který propojuje čtyři evropské země – Českou republiku, Slovinsko, Srbsko a Nizozemsko. Pomocí umění ve veřejném prostoru se snaží upozornit na marginalizované skupiny a problémy. Konkrétně mural v Holešovicích poukazuje na problematiku dětských domovů a problémy, kterým musí při odchodu z nich mladí dospělí čelit.

Za malbou, která vznikla v rámci české části projektu v termínu od 1. do 15. července 2023 stojí hned pět umělců. Za Českou republiku ilustrátor Jakub Bachorík, za Srbsko Novi sad grafická designérka Asja Komadina, za Slovinsko sochařka Neža Jurman, za Nizozemskou dramaturgyně Indi Hoorweg a za Srbsko Pančevo komiksová autorka Jana Adamović. Kurátorkou byla Štěpánka Jislová.

Mural doplnily přednášky a webová stránka

Vznik samotného muralu doprovázely také edukativní přednášky a workshopy vedené odborníky, které účastníkům předaly nejen informace o podobě dětských domovů v České republice, ale i osobní zkušenosti s tímto systémem.

„Mladé dospělé, kteří opouštějí dětské domovy, jsme si vybrali proto, že jen málokterá skupina začíná svůj samostatný život v takové nevýhodě. Zatímco většina z nás si může dovolit dělat chyby a poučit se z nich, pro tyto lidi může být i jeden jediný přešlap katastrofální. Například pozdní příchod do práce, který vyústí v nezaměstnanost, může znamenat ztrátu bydlení ze dne na den. Chybí jim finanční polštář a síť blízkých, na jejichž podporu jsme zvyklí my ostatní. Je tam ale také deficit emoční. Ačkoli dětský domov je pro mnohé z nich to nejlepší, co se jim mohlo přihodit, vzpomínky na traumatické zážitky nebo odebrání z původní rodiny nikdo nevymaže. Není pak divu, že statisticky polovina z nich končí jako bezdomovci, ve vězení nebo v hlubinách drogové závislosti, což často vede k předčasnému úmrtí,“ přiblížila kurátorka Štěpánka Jislová.

Problematiku popisuje ve větším detailu také webová stránka www.mezikrok.cz, která v rámci projektu vznikla. Kromě jiného se na ní zájemci dozví statistické údaje o českých dětských domovech či konkrétní postupy, kterými může veřejnost pomoci ke zlepšení situace.