Holubí populaci budou nad Černým Mostem držet na uzdě sokoli

01. 11. 202308:55
Holubí populaci budou nad Černým Mostem držet na uzdě sokoli
foto: Petr Kouba, PrahaIn.cz/Holubi v Praze, ilustrační foto

Do boje s přemnoženými holuby se v Praze 14 zapojil párek sokolů stěhovavých. Mají za sebou odborný výcvik a v těchto dnech se začínají pohybovat nad jejím územím samostatně a bez omezení.

Jak se uvádí na webových stránkách městské části, dva sokoli stěhovaví si zvykali na nové působiště od letošního června. Kromě samotného lovu bude jejich přínos spočívat také ve funkci holubího strašáka.

„I po vypuštění máme sokoly pod kontrolou. Monitorujeme, jak se jim daří, jak si zvykají a jestli prospívají. Samozřejmě je primárně na nich, kde si vyberou hnízdiště, prostor jim však po dohodě s vedením městské části nabídneme přímo na střeše radnice. Vzhledem k tomu, že jsou na tuto lokalitu z výcviku zvyklí, stejně jako na holuby, jakožto na svou primární kořist, věřím, že by zde mohli najít vhodné útočiště,“ uvedl sokolník Jan Šimánek z firmy PestCorp s.r.o, který s městskou částí spolupracuje.

Jeden ze sokolů vypuštěných v Praze 14 / foto: praha14.cz

Holubi jsou ve městech nepopulární

Největší škody způsobují přemnožení ptáci na budovách a architektonických památkách svým trusem. Jedinec ho dokáže vyprodukovat deset až dvanáct kilogramů za rok. Jedno větší hejno může čítat kolem stovky holubů, a tak za tu dobu zvládne nenávratně poničit domovní fasádu, případně i další střešní prostory. Majitelé nemovitostí se proto snaží zabránit holubům v přístupu k domům pomocí mechanických bodců nebo sítí.

Holubí trus se může stát také zdrojem alergenů pro člověka. V jejich hnízdech mohou přežívat různé druhy roztočů, které jsou spolu s trusem základem prachu šířícího se v jejich okolí.

Vylíhnou se sokolíci?

V boji s přemnoženými holuby využívají v Praze 14 také metodu zastrašování pomocí umělých napodobenin dravců. Na jejich přítomnost si ale mohou nevítaní opeřenci zvyknout a přestat z nich mít obavy.

Živí sokoli budou pro místní holuby nepochybně mnohem větším strašákem. Proto na zdejší radnici čekají, jak se dravcům bude dařit a těší se, že v ideálním případě by zde mohli v budoucnu vyvést mladé.

Výcvik dravců probíhal v okolí rozhledny Doubravka na Černém Mostě. Sokol zpravidla každý den uloví jednu kořist, ale v době hnízdění se jeho potřeba potravy zvyšuje.

Ornitologové nesouhlasí s používáním ostrých bodců na budovách

Holubi, které dnes vídáme ve městě, jsou původem domestikovaní holubi skalní. S lidmi žijí už od starověku, sloužili jim zprvu jako potrava, později je využívali jako poštovní posly a šlechtili je pro své potěšení. Následně někteří tito domestikovaní holubi opět zdivočeli.

Díky tomu, že holubi zvládnou hnízdit mnohokrát do roka a také díky tomu, že je lidé přikrmují a tím jim usnadňují práci s hledáním potravy, jejich populace roste. Jsou dokonale přizpůsobeni životu ve městě. Mohou hnízdit v podstatě kdekoliv. Nejčastěji tak činí na parapetech a ve výklencích domů, na balkonech nebo na sochách.

„To, že některým městům holubi vadí, protože trusem znečišťují budovy chápu a je správným krokem, že města zakazují krmení holubů. Zasíťování soch, památek, balkonů je také v pořádku. Ale umisťovat ostré hroty, které mohou různé druhy ptáků zranit až zabít, to je opravdu nesmyslné a kruté. Navíc holuby od hnízdění neodradí, proto je zbytečné je používat. Je to pouze riziko pro všechny druhy ptáků,“ uvedla pro redakci PrahaIN.cz Věra Sychrová z České společnosti ornitologické a dodala, že obecně platí, že ohledně přenosu nemocí z ptáků na člověka není potřeba se znepokojovat.

„Pokud je potřeba odklidit trus či mrtvého ptáka, použijeme rukavice, ochranné brýle a respirátor pro naši ochranu. Tím minimalizujeme kontakt kůže a sliznice s potenciálně nemocným holubem. Zdůrazňuji, že při běžném odklízení trusu a běžném setkání s ptáky ve městech je riziko naprosto minimální. Rizikovější je to například na staré půdě, kde se může hromadit větší množství trusu a mrtvá těla holubů,“ doplnila pro naší redakci Věra Sychrová.

Rady, jak dostat nezvaného holuba z balkonu

Úplným základem je ptáky nekrmit. Na jejich vytěsnění z nežádoucích míst lze využít i pachové odpuzovače a elektronické plašiče. Nevýhodou těch prvních je potřeba obnovovat odpuzující látku po každém dešti, ve druhém případě mohou být ve městě ptáci na hluk zvyklí a plašič jim nebude vadit.

V případe potřeby je možné ještě vyzkoušet takzvané babské rady. Holubi údajně nesnášejí koření, takže proti jejich nechtěné přítomnosti lze rozsypat na příslušná místa hodně pepře či skořice. Také prý postačí natáhnout voděodolný provázek přes místa, kam si holubi sedají, což jim zabrání v přístupu.