foto: Jakub Mračno, PrahaIN.cz/Adventní věnec
Zatímco si lidé užívají svátečních dnů s rodinou, pro některé profese jsou Vánoce pomyslným vrcholem sezóny. Vedle policistů zůstávají v práci například i silničáři, popeláři, plynaři a hlavně hasiči, pro které přinášejí svátky na konci roku tradičně nejvíc hrozeb. Už v době adventu museli pražští hasiči řešit požáry od adventních věnců nebo prskavek.
Každý rok je to stejné. Všichni víme, že s ohněm si neradno zahrávat, ale vždy se to někomu nepovede dodržet. „Letos již evidujeme čtyři požáry, které souvisí s adventem. Ve třech případech jsme zasahovali u požáru adventního věnce, v jednom případě u požáru na balkóně domu, který způsobila hra dětí s prskavkami,“ řekl PrahaIN.cz mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.
Jako každý jiný den
Podle něj ale hasiči nevnímají Vánoce, a vlastně ani Silvestra, jako vyloženě rizikové období. „Bereme to jako službu, stejně jako v jiných obdobích. Naopak se dá říci, že v posledních letech jsou Vánoce a Silvestr vlastně klidnější, než běžné dny roku. Vloni bylo o Silvestru úplně mrtvo, i Vánoce byly klidné,“ poznamenal Kavka na dotaz PrahaIN.cz.
Mezi hasiči se podle jeho slov ani „nekšeftuje“ se službami. Chlapi prostě nastoupí na službu, jak jim to vyjde. „Máme tři směny, A, B a C, a do služby se jde, jak to vyjde. Chlapi si pak podle toho uzpůsobí svátky s rodinou. Předem vědí, s čím mají počítat a Vánoce oslaví podle toho třeba o den dříve nebo později,“ popsal Kavka.
Poslední roky byl klid
Pro srovnání přidal i statistiky z posledních dvou let. „Během svátků v roce 2020 pražští hasiči zasahovali u 9 požárů, které souvisely s Vánocemi. Ve sváteční dny jsme likvidovali dva požáry stromků, šest požárů vánočních věnců a jeden požár plastové vany při pouštění svíček na skořápkách. V roce 2019 hasiči v Praze na Štědrý den vyjeli k 25 případům, z toho bylo 11 požárů, přičemž jen 1 přímo souvisel s Vánocemi,“ dodal Kavka s tím, že šlo o požár adventního věnce.
Vánoční rady hasičů aneb na co si dát zejména pozor
Následující řádky čtěte co možná nejpozorněji. Dozvíte se, co říkají zkušenosti hasičů o riziku, které plyne z vánočních kratochvílí a hlavně, na co si dát v jednotlivých případech pozor.
Adventní věnce
Každý prodávaný výrobek by měl být opatřen návodem k použití, ve kterém se lze dozvědět, jak s předmětem bezpečně zacházet. Adventní věnce plněné pilinami a bez nehořlavých podložek jsou určeny pouze k dekoraci a svíčky na nich bychom nikdy neměli zapalovat. Rizikové jsou i věnce, kde není dostatečně připevněný držák pod svíčku, nebo je kolem svíčky příliš mnoho chvojí.
Svíčky a prskavky
Hořící svíčky a prskavky jsou otevřeným ohněm, a proto bychom je v domácnosti nikdy neměli nechávat bez dozoru. Při odchodu z místnosti je nutné všechny řádně uhasit. Ve vzdálenosti 10 cm od plamene svíčky může být teplota až 200 °C, což stačí k zapálení papíru, plastu či textilií. Hořící svíčku vždy umísťujeme na stabilní nehořlavou podložku. Svíčka musí stát v dostatečné vzdálenosti od hořlavých materiálů (jako jsou záclony a potahy), nesmí se umísťovat do průvanu nebo do polic ve skříňkách. Rizikovým faktorem jsou malé děti a zvířata, které mohou hořící svíčku převrhnout.
Prskavky používáme jen nad nehořlavým povrchem a při použití je držíme stranou od těla. Dbáme na to, aby v jejich okolí nebyl žádný hořlavý materiál – například stuhy nebo řetězy na stromečku. Před uložením do komunálního odpadu použitou prskavku zchlaďte, například namočením do nádoby s vodou nebo zapíchnutím do sněhu.
Psali jsme
Vánoce se den za dnem blíží a obchodníci hlásí s postupujícím datem vyšší tržby. Pomyslným vrcholem nákupní horečky byla v Praze právě uplynulá…
Elektrické vánoční dekorace
Světelné řetězy a jiné elektrické vánoční dekorace nakupujte v kamenných obchodech a vždy si ověřte, zda byly certifikovány pro český trh. Vždy dodržujte návod k jejich použití. Důležité jsou zejména informace: do jakého prostředí je výrobek určen, jak dlouho smí být v provozu (svítit) a jaký je jejich maximální příkon. Po rozbalení z krabice zkontrolujte stav elektrických kabelů, zda jsou celistvé, nejsou například polámané, aby nedošlo ke zkratu.
Pečení a vaření
Ani plamen plynového sporáku není možné nechat bez dozoru. Zejména při smažení dbáme zvýšené opatrnosti, aby nedošlo ke vznícení potravin na pánvi. Pokud se tak stane, nikdy nehaste horký olej vodou! Doporučený postup je: zachovejte klidnou hlavu! Vypněte přívod energie, zakryjte pánev poklicí, plechem nebo mokrou utěrkou, a oheň bez přístupu vzduchu nechte uhasnout.
Co dělat v případě požáru
-
Pokud dojde k požáru, je nutné zachovat klid. Nejprve zachraňujte život a zdraví své a svých nejbližších, teprve potom zachraňujte majetek.
-
Požár co nejdříve oznamte hasičům prostřednictvím tísňové linky 150 či 112.
-
Pokud se v hořícím objektu nachází více osob, včas varujte ostatní a snažte se jim pomoci dostat do bezpečí.
-
Při pohybu v zakouřeném prostoru se držte při zemi a dýchací cesty si chraňte navlhčenou textilií.
-
Jestliže je to možné, snažte se požár uhasit nebo zabránit jeho dalšímu šíření. Využijeme k tomu hasicí přístroj případně hydrant na chodbě apod. Elektrické přístroje je nutné před hašením vypojit z elektřiny. Elektrické přístroje se nikdy nehasí vodou ani pěnovými hasicími přístroji.
-
Každý požár, i uhašený vlastními silami, je nutno bezodkladně nahlásit hasičům a do příjezdu vyšetřovatele požárů nic neuklízet. Za neohlášení požáru hrozí občanům pokuta až do výše 25 000 Kč. Bez potvrzení o požáru a jeho příčině pojišťovny nemusí vyplatit pojistné plnění nebo mohou výrazně krátit.
|
Psali jsme
Krátce před pondělní půlnocí vyrážely jednotky profesionálních i dobrovolných hasičů k velkému požáru haly v Praze 15. Kvůli nebezpečí výbuchu…