Hospodský kvíz v Praze boří všechna tabu. Tak dráždivé otázky nevysloví ani Ondřej Sokol

01. 12. 202310:03
foto: Účastníci kvízu pro PrahaIN.cz/Z hospodského kvízu na Tempu

Pivo, hospoda a vědomosti. Kdo si říká, že toto spojení nemůže fungovat, mýlí se. Ve vybraných podnicích v České republice to už několik let potvrzují takzvané hospodské kvízy. Jejich popularita výrazně narostla a už se nejedná o zábavu pro pár nadšenců.

Přijdete do hospody nebo restaurace, objednáte si pití, případně jídlo a moderátor zahájí večer. Týmy o různém počtu lidí posléze odpovídají na otázky z různých odvětví. Sport, historie, přírodní vědy, zkrátka cokoliv.

Tento fenomén se natolik rozšířil, že hospodský kvíz je v celé republice sdružený a jednotlivé týmy mohou sbírat body do tabulky. Vrcholem může být mistrovství republiky, kam se dostanou jen ti nejlepší.

Existuje ovšem celá řada nadšenců, kteří kvízy pořádají i mimo oficiální ligu Hospodského kvízu. Na jeden z nich byla PrahaIN.cz upozorněna přímo účastníky večera.

Na základě toho jsme mluvili přímo s organizátorkou Alexandrou Hromadovou, která jde v hospodských kvízech tak trochu proti všem.

Hromadová původně začala vědomostní otázky tvořit pouze pro své přátele, což bylo už kolem roku 2016. Těm se to natolik zalíbilo, že spoustu z nich z kapacitních důvodů musela odmítat.

Oproti oficiálním Hospodským kvízům, které jsou po celé republice, se hodně liší.

„Celorepublikové kvízy jsou dost odborné. Pokud nemáte tak velké vědomosti, nechytáte se a nebaví vás to. Proto jsem se zaměřila na trochu lehčí otázky, ale aby byly zábavné. Aby tam bylo hodně ukázek z komedií, reklamy, zkrátka zábavnější a vtipnější témata. Nechybí ani sexualita. Vynechávám témata jako například smrt, krimi či přesná data. Jako třeba, kdy přesně proběhla bitva na Bílé hoře,“ popsala serveru PrahaIN.cz Alexandra Hromadová

V současné době pracuje jako referentka v oblasti kultury a sportu na úřadě dvanácté městské části. Na tvorbu hospodských kvízů se vrhla i pro veřejnost. V Praze 12 se konalo už několik takových akcí pod její taktovkou, které prý měly obrovský úspěch.

Pokaždé bylo plno. „Některé jsme bohužel museli odmítat, zájem byl velký, bylo plno,“ říká Hromadová.

Jednou z hospod, kde se kvíz pro občany Prahy 12 konal, bylo Tempo Clubhouse. Tam se pro velký úspěch dokonce uskutečnil dvakrát, jednou za městskou část, podruhé pro zájemce z podniku.

Hospodský kvíz s hvězdičkou

Právě těmito účastníky byla redakce upozorněna, že se jednalo o nesmírně zábavný večer. V paměti jim ale utkvěly některé pikantní a lechtivé otázky, které potvrzují, že se rozhodně nejedná o tuctový hospodský kvíz.

Na ty jsme se Hromadové ptali. „Měli jsme tam okruh sexuality. To vám asi mohu říct...,“ usmála se organizátorka kvízů, která všechny otázky tvoří úplně sama.

Nešlo pouze o lidskou sexualitu.

„Měli jsme tam například obrázek zvířete s dlouhým penisem. Byla otázka, kterému zvířeti tento penis patří,“ prozradila Alexandra Hromadová.

„Dále tam byla otázka na zvířecí rekordy. Prase domácí. Otázka zněla, jak přibližně dlouho podle vědců trvá orgasmus tohoto zvířete. Buďto dvacet minut, patnáct minut, třicet minut nebo čtyřicet minut? Správně bylo třicet,“ zavzpomínala organizátorka kvízů v Praze 12.

Podle ní byly reakce účastníků dobré. Smáli se, otázky se líbily. A také horlivě diskutovali.

„Měli jsme ale ještě pikantnější. Fotografii z kámasútry, měli hádat, jaká to je pozice. Měli jsme také rekordy ze sexuality, největší poprsí a tak dále,“ uzavřela Hromadová.

Vítězové. Zdroj: Účastníci kvízu pro PrahaIN.cz