foto: MČ Praha 4/Sběrný dvůr v Praze 4
Třídění odpadu nadále Pražané věnují velkou pozornost, a to i v oblasti třídění baterií nebo například tonerů. Jen v loňském roce takto odevzdali lidé v 19 pražských sběrných dvorech 7 542 kilogramů použitých baterií.
Jak magistrát uvádí ve své tiskové zprávě. Přibližně dvě třetiny materiálu v nich je pak možné recyklovat a znovu použít kovy a další suroviny pro výrobu. Podobně aktivní byli lidé i u tonerů, kdy odevzdali 3 101 kusů použitých tiskových kazet, z nichž bylo 1 041 využito k dalšímu zpracování a 2 060 bylo zlikvidováno.
Nejen v Praze, ale i v celé České republice věnují třídění baterií lidé velkou pozornost. Podle statistik společnosti ECOBAT je ročně vytříděno zhruba 45 procent baterií, které se dostanou do oběhu. U baterií má přitom třídění zásadní důvod, jelikož prostřednictvím recyklace je možné ze 100 kilogramů baterií získat 65 kilogramů kovonosných surovin, které znovu slouží lidem k užitku.
Do nádob v 19 sběrných dvorech odnesli v roce 2021 lidé 7 542 kilogramů použitých baterií, což je velice vysoké číslo. Pokud by totiž baterie skončily v běžné popelnici, putovaly by na skládku či do spalovny a postupně by se z nich uvolňovaly škodlivé látky.
V recyklaci jsme na špičce v Evropě
„Díky recyklaci v některém z 19 sběrných dvorů hlavního města Prahy je možné předejít těmto škodlivým procesům, které se negativně podepisují nejen na přírodě, ale i na našem zdraví. Zároveň díky recyklaci šetříme nerostné zdroje a nemusíme životní prostředí zatěžovat další těžbou,“ vysvětluje náměstek primátora Hřiba pro oblast životního prostředí Petr Hlubuček (STAN).
Psali jsme
V pondělí 14. února předali zástupci iniciativy Zálohujme.cz Tomio Okamurovi, jakožto předsedovi Petičního výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR,…
Například z tužkových baterií je možné recyklací získat ocel, zinek, mangan, nikl a měď. Z dalších typů baterií také olovo, kadmium, kobalt a stříbro. Tyto suroviny jsou následně využívány k výrobě nových produktů využitelných například ve stavebnictví, při výrobě popelnic, okapů, ale třeba i kosmetiky, šperků nebo hudebních nástrojů. Plné dvě třetiny baterií tak najdou nové využití, což přispívá k lepšímu životnímu prostředí.
Recyklovat je možné jen originální tonery
Stále více se ale lidé zaměřují i na tonery do tiskáren. Za rok 2021 bylo do recyklačních nádob odloženo celkem 3 101 kusů použitých tiskových kazet, jednu třetinu z nich, konkrétně 1 041, bylo dále možné využít k dalšímu zpracování a 2 060 bylo zlikvidováno. Důvod je ten, že k dalšímu zpracování mohou být využity pouze originální nebo dříve renovované originální tiskové kazety. Takzvané kompatibilní (či alternativní) tiskové kazety nelze z technologických důvodů využít dále.
Důvodem nemožnosti jakéhokoliv využití je použitá technologie jejich výroby. Originální tiskové kazety jsou konstruovány tak, aby je bylo možné renovovat nebo rozebrat na jednotlivé materiály. Ty se dají dále použít jako surovinu v navazujícím průmyslu. Kompatibilní tiskové kazety však mají konstrukci zjednodušenou, a proto je není možné rozebrat na jednotlivé materiály.
Autor textu MHMP
Psali jsme
Úřady práce začnou příští týden cíleně oslovovat lidi, kteří zatím zůstávají u takzvaných dodavatelů poslední instance (DPI). Vyzvou je, aby přešli…