foto: Nadace rodiny Vlčkových/Vítězný návrh rekonstrukce Cibulky studia Petr Hájek Architekti
Historická usedlost Cibulka v Košířích se v následujících letech kompletně promění. Na jejím místě vznikne dětský hospic, ale také komunitní zázemí pro místní obyvatele. Léta chátrající budova by měla být opravena do původní podoby, v zahradě by pak měl vyrůst nový pavilon. To vše podle vítězného návrhu studia Petr Hájek Architekti.
Novou podobu pražské usedlosti Cibulka, kde Nadace rodiny Vlčkových plánuje vybudovat dětský hospic, navrhne architektonické studio Petr Hájek Architekti. Vyplynulo to z výsledků architektonické soutěže, které nadace představila v těchto dnech přímo v prostorách zpustlého statku. Výběr nebyl podle Vlčkových vůbec snadný, všech pět finálových náívrhů mělo podle Kataríny Vlčkové něco do sebe. Nakonec však zvítězilo propojení historické podoby, přírody a praktického rešení celého projektu.
Lidé z okolí si mohli soutěžní návrhy prohlédnout v rámci vernisáže přímo v objektu. Foto: Jakub Mračno, PrahaIN.cz
Citlivá rekonstrukce i nová stavba
„Návrh prezentuje pietní obnovu historické usedlosti se současně citlivě řešenou novou zástavbou, která původní historickou usedlost nezastiňuje a neumenšuje. Zároveň je nová zástavba kultivovaně zapojena do východní zahrady, kde splývá s terénem,“ uvedla odborná porota soutěže ve stanovisku k vítěznému návrhu, který byl prezentován přímo na Cibulce.
„Základní věcí pro nás bylo, jak se podařilo skloubit historického ducha místa, který tady nepochybně je, s funkčním účelem, který sem chceme vtisknout,“ řekl agentuře ČTK Ondřej Vlček. Podle jeho ženy Kataríny byl výběr skutečně náročný. Co nakonec hrálo hlavní roli? Právě propojení původních staveb s přírodou, které umožní všem dětem z hospicu denně opustit svůj pokoj a vyjít na terasu situovanou do zahrady.
Novostavba by měla splynout s terénem. Vizualizace: Nadace rodiny Vlčkových
Moderní zázemí pro nemocné děti
Součástí areálu, který by nadace ráda zprovoznila už v roce 2026, má být i nový objekt, umístěný přímo v parku. Do něj by měl být citlivě zakomponován, dětem z hospicu by ale měl umožnit výhled do korun stromů. „Ven by se děti mohly bezbariérově dostat i v případě, že budou upoutány na vozík nebo na lůžko,“ vysvětlila přímo na místě ředitelka Nadace rodiny Vlčkových, Ivana Plechatá. Dodala, že v souvislosti s novostavbou už je v procesu potřebná změna územního plánu.
Pozitivně se k celému projektu staví i památkáři z Národního památkového ústavu. Podle informací PrahaIN.cz z ledna tohoto roku hodnotí záměr velmi kladně, a to s ohledem na garanci nadace, že bude celá usedlost opravena s respektem k její historické hodnotě i duchu samotného místa. Jak potvrdil PrahaIN.cz i hlavní architekt projektu, František Brychta, jedinou změnou původního uspořádání stavby bude navržený můstek, který propojí dvě původně hospodářské budovy.
První bude domek zahradníka
Do budoucna by pak právě v historických prostorách mělo vzniknout především zázemí. Jako první by měl být opraven domek zahradníka přímo u vstupu do usedlosti. Sloužit by měl veřejnosti jako kavárna a v prvních letech i jako zázemí nadace. Objekt je aktuálně částečně zabezpečen, tyto práce by měly pokračovat i v následujícím roce, mezitím chce nadace získat patřičná povolení.
V dalších objektech by do budoucna měly vzniknout kanceláře Nadace rodiny Vlčkových a organizace Zlatá rybka, kterou manželé také provozují. Vzniknou tam také pokoje pro rodiče, místnosti na terapie, bistro či přednáškový sál.
Trocha historie
První významné změny čekají domek zahradníka u hlavního vchodu do usedlosti, který by měl být kompletně opraven příští rok a vznikne tam kavárna pro veřejnost a dočasné sídlo nadace. Celý opravený areál chce nadace otevřít 22. října 2026, což bude přesně 200 let po úmrtí biskupa Thun Hohensteina, který usedlost nechal za začátku 19. století přestavět do stávající podoby.
O osudu dlouho prázdné usedlosti se jedná od 90. let minulého století, několikrát ji obsadili squatteři. Bývalý majitel Oldřich Vaníček předloni oslovil radnici Prahy 5 s nabídkou prodeje, poté ale změnil názor a začal jednat přímo s nadací Vlčkových.
Manželé Ondřej a Katarína Vlčkovi do své nově vzniklé nadace vložili aktiva v hodnotě 1,5 miliardy korun s cílem vybudovat dětský hospic a paliativní středisko. Vlčkovi navazují na aktivity své šest let fungující charitativní organizace Zlatá rybka, jejímž posláním je plnit přání dětem, které mají život ohrožující onemocnění. Aktiva jejich rodinné nadace pocházejí z Vlčkova čtvrt století trvajícího působení v Avastu, ze kterého se za tu dobu stala úspěšná globální softwarová společnost. Jeho žena Katarína je lékařka působící v mobilním hospici Cesta domů.
Psali jsme
Je sobota 26. 2. večer, přesně 20:24. Na svém Facebooku postuje angažovaný zpěvák svou dobrodružnou humanitární „misi“, cestu půjčenou dodávkou…