foto: Marek Jindra, PrahaIN.cz/Pitná voda, ilustrační foto
Na naši redakci se obrátil čtenář z Hradce Králové, kterému z kohoutku místo vody teklo „bahno“. Podle přiložené fotografie byla voda tmavě hnědá a tvořila se na ní nevábně vypadající pěna. Nic, čeho bychom se chtěli napít. V místě jeho bydliště přitom žádná porucha hlášena nebyla.
„Přijdu z práce domů, konečně si chci sednout a dát si kávu, ale z kohoutku mi teče tmavě hnědá voda,“ postěžoval si a přiložil fotografii.

Voda tekoucí z kohoutku v Hradci Králové. Autor: Čtenář PrahaIN.cz
Tu jsme zaslali na distributora pitné vody, tedy společnosti Veolia. Tisková mluvčí reagovala během dvou minut s dotazem, o jakou jde přesnou adresu a že předává kolegyni do Hradce Králové.
Ve zmíněné ulici však žádná porucha hlášena nebyla. „Bez bližších informací či případného kontaktu na zákazníka, se kterým bychom mohli probrat podrobnosti, zda se jedná o studenou či teplou vodu, nedokážeme podnět blíže prověřit,“ sdělila redakci Jitka Zoubková.
Psali jsme
Kdo má doma studnu a chtěl by znát kvalitu vody, může využít nabídky společnosti Pražské vodovody a kanalizace a.s. (PVK) a navštívit její…
Někdy se může stát, že z kohoutku neteče křišťálově průsvitná voda, ale je trochu bíle nebo rezavě zabarvena. S barvou vody, která vytékala z kohoutku v Hradci Králové, jsme se však sami ještě nesetkali.
Voda může být bílá i rezavá
Bílé zabarvení vody je způsobené uvolněným vzduchem. Našemu zdraví neškodí, stačí chvíli počkat a bílá barva zmizí.
Rezavé zabarvení vody způsobují částice oxidu železa, které vznikají korozí stěn vodovodního potrubí. Tyto částice jsou standardně usazeny v potrubí, pokud se ale zvýší průtok vody či na síti probíhají nějaké opravy, částice železa se uvolní do pitné vody a způsobí zbarvení vody. Stačí ale chvíli nechat puštěný kohoutek a rezavá voda by měla odtéct.
Ani tato voda ale není zdraví škodlivá. I když chápeme, že málokdo chce pít takto zbarvenou vodu.
Podle našeho čtenáře i voda v Hradci Králově měla po několika desítkách minut zase klasickou barvu.
Pražské vodovody a kanalizace (PVK) zveřejnily, že průměrný Pražan spotřeboval v minulém roce 40,3 metrů krychlových vody. Denně jde o 111 litrů na osobu. Čtyřicet litrů padne na sprchování, 26 na splachování na WC, 18 litrů na úklid či praní prádla a dalších deset na přípravu jídla či mytí nádobí. Šest litrů pak spotřebujeme při mytí rukou, pět při zalévání, dva vypijeme a další čtyři litry se nevešly do žádné kategorie.