Hřbitov nabízí luční kvítí pro učitele

26. 06. 202419:22
Hřbitov nabízí luční kvítí pro učitele
foto: Redakce, PrahaIN.cz/Luční květiny, ilustrační obrázek

Samosběr ovoce nebo zeleniny je už i pro Pražany poměrně normální záležitostí. Na prvním českém lučním hřbitově jsou teď k nasbírání také čerstvé luční květiny. Využít je mohou například rodiče školou povinných dětí jako součást kytice pro učitele.

Luční hřbitov v Ďáblicích byl otevřen vloni v září. Jde o vůbec první speciální luční hřbitov na území České republiky, který je určen k ekologickému pohřbívání těl do země. Jde o přírodní prostor, kam se zesnulí pohřbívají pouze v ekologických a zcela rozložitelných rakvích.

Hroby navíc nejsou nijak viditelně označeny. Jak informuje web Hřbitovů a pohřební služby Praha, na hřbitově nejsou pomníky ani náhrobní desky, protože by narušovaly charakter květinové louky. Zemřelé připomínají jen dřevěné destičky se jménem a základními údaji.

Květin by byla škoda

Na lučním hřbitově, jak už název napovídá, se daří lučním květinám. A protože by jich byla po nutném posekání škoda, rozhodl se je hřbitov nabídnout všem, kdo si pro ně přijdou a sami si je nasbírají. Ve čtvrtek 27. června bude k tomuto účelu brána všem zájemcům otevřena od 9 hodin ráno až do 17 hodin odpoledne.

Jak Hřbitovy a pohřební služby informovaly na Facebooku, přednostní pozvání mají rodiče s dětmi, kteří mohou z nasbíraných květin vytvořit pěknou květinu pro učitele a odměnit je tak za celoroční náročnou práci.

S sebou bude třeba vzít nůžky a provázek

Květiny bude možné si vlastnoručně nasbírat na označeném místě. Hotové kytice k dispozici nebudou, proto bude třeba si s sebou přinést také nůžky a provázek či gumičku na následné svázání. Nejde navíc podle vedení hřbitova o poslední podobnou šanci, další kosení je prý v plánu na první či druhý červencový týden.

Jak vyplývá z komentářů pod příspěvkem, většina návštěvníků je z možnosti nadšená a už se na návštěvu i sbírání těší. Samozřejmě se ale najdou i tací, kterým přijde sbírání květin ze hřbitova zvláštní.

„Za mě lepší než kdyby louku posekali a nechali květy jen tak zvadnout. Takhle udělají radost ještě dál. Chápu, že někomu ta představa hřbitovního kvítí nedělá úplně dobře, ale za mě je to super boření konvencí a vnesení trochu života do toho umírání,“ myslí si však valná většina komentujících s tím, že sbírání lučních květin zároveň podporuje ekologii.

Hřbitovy už dávno nejsou jen pietní místa

O tom, že hřbitovy už dávno nejsou jen místem piety a odpočinku, jsme informovali ZDE. Zejména v městské zástavbě začínají pomalu přebírat některé vlastnosti parků. Lidé na hřbitovech relaxují, čtou si, obědvají anebo třeba sportují.

„Ať už dnes lidé chodí na hřbitov z jakýchkoli pohnutek a za jakýmkoli účelem, onen vzpomínkový rozměr by svým chováním nikdy neměli narušovat. Výslovná pravidla pro chování na hřbitově v základních obrysech definuje řád každého pohřebiště, který je vždycky veřejně přístupný – takový předpis ale samozřejmě nemůže pamatovat úplně na všechno. Hlavním vodítkem pro každého, kdo vstupuje na hřbitov, by tak mělo být následující jednoduché pravidlo: vůči zemřelým se chovat s úctou a vůči ostatním návštěvníkům hřbitova s ohleduplností a taktem,“ uvedl pro PrahaIN.cz tiskový mluvčí příspěvkové organizace Hřbitovy a pohřební služby hlavního města Prahy Jiří Královec.