foto: Ministerstvo zahraničních věcí USA, pro média/Antony Blinken, ministr zahraničních věcí Spojených států amerických v Bidenově vládě
Spojené státy nevidí žádné známky toho, že by Rusko připravovalo svůj jaderný arzenál k použití ve válce. Tvrdí to televize CNN, která se odvolala na dva zdroje, jež jsou obeznámeny s nejnovějšími analýzami tajných služeb. Na druhé straně však mezi americkými představiteli od konce studené války nepanovaly tak velké obavy, že by Moskva přece jen mohla sáhnout po atomovkách.
Ruský ministr zahraničí Lavrov pro televizi India Today v úterý řekl (VIDEO), že použití jaderných zbraní na Ukrajině vylučuje. Současně doplnil, že na Ukrajině začala nová fáze války. Už dříve ovšem Lavrov hovořil o možném začátku třetí světové války. Řada tajných služeb proto začala důkladně sledovat kroky Ruska zejména v tomto směru.
Slovenský list Pravda citoval experta na tajné bezpečnost a tajné služby Andreje Soldatova. „Ruský prezident Vladimír Putin do jisté míry blafuje. Miluje takovou hru. Ale je třeba k tomu přistupovat i vážně," citoval slovenský deník odborníka.
Psali jsme
Ve čtvrtek provedla test mezikontinentálních balistických střel (ICBM). To představuje velký krok ve vývoji zbraní, které by byly schopny dopravit…
Jedno procento
CNN rovněž doplnila, že americké ozbrojené síly neustále monitorují ruský jaderný arzenál.
Ministr obrany Lloyd Austin o něm prý dostává zprávy dvakrát až třikrát týdně. Zdroje, které si nepřely být jmenovány, pro CNN řekly, že pravděpodobnost, že by se Putin rozhodl použít jaderné zbraně, je kolem jednoho procenta.
Tajné služby Spojených států však pečlivě sledují a vyhodnocují prohlášení šéfa Kremlu a ruských představitelů, které se týkají atomovek. Na starosti to má admirál Charles Richard, šéf amerického strategického velitelství.
Už jednou jsme se báli
V únoru letošního roku Státní úřad pro jadernou bezpečnost uvedl, že „i když pevně věříme, že pravděpodobnost je mizivá, na četné dotazy v souvislosti s hrozbami Ruska, které nevylučuje použití jaderných zbraní, doporučuje SÚJB veřejnosti pro případ přípravy ochrany před jaderným útokem postupovat následujícím způsobem."
Pakliže by se něco podobného opravdu stalo, dbejte následujících pokynů:
- připravte si evakuační zavazadlo s nezbytnými osobními potřebami, náhradním oblečením a doklady, případně i nouzový balíček (trvanlivé potraviny, dostatek nápojů, zdravotnické a hygienické potřeby na několik dnů, zejména léky, které užíváte, funkční rádio a svítilnu s náhradní sadou baterií atd.)
- domluvte si s rodinnými příslušníky systém náhradní komunikace pro případ výpadku mobilních služeb
- v případě útoku se okamžitě odeberte do sklepů, krytů nebo jiných podzemních prostor se silnými betonovými zdmi, zavřete dveře a okna a zastavte veškerou ventilaci
- po útoku vyčkejte alespoň několik hodin, než vyjdete ven, kvůli možnému radioaktivnímu spadu
- při opuštění úkrytu si zakryjte dýchací cesty šátkem nebo respirátorem, abyste zabránili vdechnutí radioaktivní látek
- po příchodu do bezpečí se co nejdříve osprchujte a vyměňte si oblečení, abyste zabránili dalšímu rozšiřování kontaminace
- řiďte se pokyny složek integrovaného záchranného systému
Protože záležitosti civilní ochrany a nemírového využití jaderné energie nejsou v přímé působnosti SÚJB, pro další informace úřad odkazuje na weby a informační kanály Ministerstva vnitra a Ministerstva obrany ČR.
Vydali jsme 19. března
Málokdo čekal tak vytrvalou a silnou ukrajinskou obranu. Co se ale může stát, až bude sám Vladimir Putin zahnán do kouta a budou mu docházet zbraně i lidé? „Lze očekávat, že bude vyhrožovat jadernými zbraněmi,“ zní z Pentagonu, amerického ministerstva obrany, uvedla to zpravodajská agentura Bloomberg.
Podle generálporučíka Scotta Barriera z amerických ozbrojených sil v případě dlouhodobé okupace hrozí, že Rusko vyčerpá svoji vojenskou sílu a sníží svůj modernizovaný zbrojní arzenál a kvůli západním ekonomickým sankcím nebude mít, jak je nahradit.
„Agresivních vyjádření na adresu naší země se dopouštějí i vysocí představitelé předních zemí NATO, a proto přikazuji ministru obrany a náčelníkovi generálního štábu, aby uvedli odstrašující síly ruské armády do zvláštního režimu bojové pohotovosti,“ citovala Vladimira Putina agentura TASS.
Klíčovou motivací pro invazi je podle Pentagonu odhodlání Ruska „obnovit sféru vlivu nad Ukrajinou a ostatními státy bývalého Sovětského svazu“.
Psali jsme
Záznam neexistuje, ovšem relevanci slov Dmitrije Polanskiho potvrdila jak agentura Reuters, tak například slovenský TASR, tamní tisková agentura.…
Psali jsme
Superjachta Tango ruského oligarchy Viktora Vekselberga byla zadržena a zkonfiskována v přístavu Palma de Mallorca. Zabavily ji úřady Španělska…