„Hrozilo rozpadnutí,“ říká k obnově hraběcího hrobu starosta Průhonic

23. 05. 202610:21
2 min. čtení
„Hrozilo rozpadnutí,“ říká k obnově hraběcího hrobu starosta Průhonic
foto: Redakce PrahaIN.cz/V Čestlicích posvětili zrekonstruovaný hraběcí hrob

REPORTÁŽ: V pátek odpoledne byl na čestlickém hřbitově slavnostně posvěcen zrekonstruovaný hraběcí hrob. Při té příležitosti proběhla také mše svatá za rodinu hraběte Arnošta Emanuela z rodu Silva-Tarouca. Této nevšední akce se kromě starosty Petra Beneše a dalších patriotů účastnili i pravnuci tohoto slavného zakladatele Průhonického parku.

Celou akci zahájila píseň Bless The Lord (Pánu chválu vzdej) v podání pěveckého sboru Kůrovec čestlický pod vedením Ivany Remkové a Karla Majera.

Pak už si vzal slovo iniciátor celé akce, starosta Petr Beneš (BEZPP, za uskupení Nezávislí pro Průhonice, Holi a Rozkoš). Připomenul, že prvotní impuls k rekonstrukci hraběcího hrobu přišel přibližně před rokem, kdy na neuspokojivý stav upozornila Veronika Pincová. V této souvislosti proto vyzval ke spolupráci i někdejší starostku Průhonic Hanu Borovičkovou.

Arnošt Emanuel Silva-Tarouca je pro Průhonice významnou osobností, připomněl starosta ve své zahajovací řeči na čestlickém hřbitově.

„V Průhonicích máme nádherný park, který pan hrabě de facto vymyslel, vybudoval, mnoho věcí by tady bez něj zkrátka nebylo,“ prozradil Beneš.

Důstojnou akci s názvem Posvěcení zrekonstruovaného hraběcího hrobu si nenechalo ujít několik desítek lidí.

Spolupráce se vydařila. Málem bylo pozdě

Aby se rekonstrukce podařila, museli průhoničtí patrioti nejprve oslovit rodinu hraběte. Jeho přímí potomci se ostatně účastnili i slavnostního posvěcení hraběcího hrobu. Všichni zářili úsměvem a setkání s místními i starostou si očividně užívali. 

Zástupci Průhonic spolupracovali rovněž s Botanickým ústavem AV ČR či Výzkumným ústavem pro krajinu. Rekonstrukci si vzal na starost průhonický občan Bohumil Pánek.

„Když jsme hrob otevřeli, tak jsme zjistili jednu věc: otevřeli jsme ho na poslední chvíli. Hrozilo, že se úplně rozpadne. Spodní část byla úplně rozbitá,“ popsal starosta Beneš.

Hrobu následně požehnal farář a přítomní se pomodlili. Ze hřbitova se účastníci pátečního setkání vydali do kostela svatého Prokopa, kde proběhla mše svatá za rodinu Silva-Tarouca.

Slavnostní akt poté ukončilo v zahradě kostela setkání s menším občerstvením.

Tagy

Speciály

Aféry & zločiny
Příběhy zapsané do mapy