foto: Bára Richterová, PrahaIN.cz/Hrzánská pasáž
REPORTÁŽ: Po více než čtyřech letech rekonstrukce se veřejnosti ve středu odpoledne otevřela Hrzánská pasáž nedaleko Staroměstského náměstí. Jejím cílem je stát se centrem módy, umění a designu.
Klasické nehezké místo v centru Prahy, kde byla jen směnárna, bankomat, suvenýry a další turistické cetky, nepřežilo pandemii covidu. Pasáž pak byla dlouho uzavřena, její majitel Jan Standler zemřel a památka zůstala v rukou hudební nadace Stadler – Trier.
Ta se po letech rozhodla vrátit Hrzánské pasáži, která je charakteristická klenutými stropy, oblouky a zajímavými detaily, nový život.
Na tiskové konferenci přímo v multifunkčním prostoru SLÁVA!, který je rájem pro milovníky módy a šperků, byly představeny všechny obchody, které v pasáži můžeme najít. Každý zástupce o tom svém krátce povyprávěl a následovala prohlídka jednotlivých míst. Ze všech umělců čišelo viditelné nadšení a radost, že mohou podnikat v opravdu nádherných kulisách.
Tisková konference v objektu SLÁVA! Autor: PrahaIN.cz
Na úvod představila Tereza Váchová z prostoru SLÁVA! historii. Vyprávění postihlo dobu od desátých let dvacátého století, kdy se v pasáži nacházela galanterie, kterou vlastnili Hermann a Julie, rodiče spisovatele Franze Kafky.
„Ti se ale po pár letech přestěhovali, po nich obchod převzal František Stadler s manželkou, kteří také provozovali velkoobchod s galanterií. Podnik rozšířili o sklad, ve kterém se právě teď nacházíme. Podnik prosperoval, takže brzy odkoupili celý dům, pak ale začala druhá světová válka a Stadlerovi přišli o život v koncentračním táboře, zachránil se jejich syn, který získal dům zpátky v restituci. V tristním stavu. S rozmachem turismu obsadili pasáž klasická turistická centra. Střídaly se tu různé směnárny, obchody se suvenýry a pak přišel covid, který tyto podniky nepřežily a pasáž zůstala prázdná. A v ten moment jsme přicházeli my jako noví nájemníci a začínali jsme prostory opravovat,“ uvedla Tereza Váchová.
„Hrzánské pasáži po letech vracíme nový život a transformujeme ji z průměrné turistické atrakce na jedinečný prostor nejen pro turisty, ale také pro místní obyvatele. Chtěli jsme tomuto historickému místu vrátit jeho genius loci,“ dodala Magdalena Nováčková, ředitelka hudební nadace Stadler-Trier.
Psali jsme
Staré Město včetně Uhelného trhu je opředeno mnoha tajuplnými pověstmi, z nich některé se natrvalo usadily v naší historii. Dnes se legendárními…
Obchody propracované do nejmenšího detailu
Přímo v objektu SLÁVA! vznikl eventový prostor věnovaný módě, šperkům a doplňkům, je zde také coworkingová dílna, galerie textilního umění a malý bar. Za vznikem SLÁVY! stojí kromě Terezy Váchové také Jarmila Kytlicová a nezisková organizace Skin On the Market.
O patro níž je kavárna Coffee Room, jež krátce po otevření vařila kávu za kávou, ať už turistům či místním.
Obchůdky jsou sice malé, ale nádherné a propracované do detailu. Každý nájemce si dělal rekonstrukci ve svém prostoru sám, i proto je pasáž unikátní. Obchody si nemají konkurovat, ale doplňovat se.
„Společně chceme návštěvníkům nabídnout umění, design a českou módu a svým zaměřením a nabídkou si nekonkurovat, ale doplňovat se. Inspirovali jsme se v zahraničí, kde jsou celé ulice nebo čtvrti pojaté tímto způsobem. V jedné ulici najdete různé obchody a projekty, tím se místo stává atraktivní pro návštěvníky,” shoduje se kolektiv projektů v Hrzánské pasáži.
Z galerie C12. Autor: PrahaIN.cz
Nalezneme zde také galerii současného umění C12, která má největší prostory, aktuálně je zde výstava Adély Kostkanové Záznamy Odlesků. Navštívili jsme také prodejní galerii Ó GALLERY pod vedením Olo Křížové. Při návštěvě obchodu Folbeur Markéty Folberové na nás dýchla nádherná vůně kůže. Její kožené výrobky mají minimalistický design, jsou praktické a nadčasové.
Krásně to vonělo i v obchodě s českou přírodní kosmetikou SMYSSLY STORE, tu založily Cecílie Blanárová a její dcera Silvie Straková. Svůj obchod zde má také designérka Terezie Trusínová, která tvoří zejména volnočasovou módu a plavky.
Silvie Straková ve svém obchůdku SMYSSLY STORE. Autor: PrahaIN.cz
Zajímavostí je také Koncertní předsíň, která se pyšní tím, že je nejmenší taková v České republice. Vejde se sem jen deset lidí a podle jejího zástupce je kladen důraz na komorní atmosféru a blízkost hudebníka s publikem. Svůj vlastní koncert si zde může objednat každý, kdo bude mít zájem.