Hudební teror. Někteří zákazníci kvůli koledě ´Nesem vám noviny´ předčasně opouští hypermarket

04. 12. 202318:03
Hudební teror. Někteří zákazníci kvůli koledě ´Nesem vám noviny´ předčasně opouští hypermarket
foto: Jakub Mračno, PrahaIN.cz/Vánoční shon, ilustrační foto

Mučení hudbou prý používají během vyšetřování nejnebezpečnějších teroristů některé zpravodajské služby. U vyšetřovaných osob dochází k dezorientaci i zlomení morálky. Personál pracující v obchodech nikomu nic neprovedl, ale přesto je vystaven atakům podobného charakteru. Samozřejmě v daleko mírnější podobě. „Dva měsíce poslouchat koledy je děsivé. Demotivuje nás to, řekla PrahaIN.cz paní Iva, pokladní ze supermarketu v Praze.

V době vrcholících předvánočních nákupů se obchodními centry i prodejnami rozezní hlasitá hudební produkce v podobě koled a hudebních hitů spojených s vánočními svátky. Pracovníci jsou nuceni je poslouchat nepřetržitě osm týdnů, a to až dvanáct hodin denně.

Od otevření prodejen se jejich prostorem nepřetržitě nese radosté výskání v podobě všech dostupných verzí letitého megahitu „Jingle Bells“ nebo české verze Rolničky, rolničky. V pravidelných intervalech je střídá vánoční koleda informativního charakteru Nesem vám noviny, poslouchejte. Následuje zlidovělý popěpek Vánoce, Vánoce přicházejí a další v řadě už čeká koleda, která oznamuje narození Spasitele.

Teror na place

Odborníci z řad psychologů upozorňují, že to může na některých citlivějších jedincích zanechat psychické stopy. Lidé pracující v obchodech, ať už jako pokladní, prodavači nebo skladníci si stěžují, že koncem roku během hodin prožitých v podivném zvukovém panoptiku prožívají doslova hudební teror.

Někteří přiznávají, že to pak odnášejí i zákazníci. „Například pro pokladní, která musí být neustále ve střehu, protože je odpovědná za peníze, je to velmi nepříjemný element, který ruší kontakt se zákazníkem. Když každý den, celou pracovní dobu musíme dokola poslouchat vánoční písničky a koledy, tak je to pro nás děsivé. Zhoršuje nám to náladu, po několika dnech jsme podráždění, demotivuje nás to a jsme pak i občas nepříjemní k zákazníkům,“ řekla naší redakci Iva K., která pracuje jako pokladní v jednom z pražských supermarketů.

„Svým způsobem to pro nás teror je. Především má pouštění koled působit na zákazníky a navodit u nich sváteční atmosféru. Ovšem zákazník si nakoupí a odejde. Ale my v tom musíme pracovat od rána do večera. Kdo to nezažil, nepochopí. A teď si představte, že v některých obchodech už začínají s koledami koncem října. Stěžovat si nás nenapadlo. Stejně by to asi nepomohlo,“ řekla naší redakci Jiřina M., která pracuje v supermarketu jako prodavačka v lahůdkách.

Slovo psychologa

Odborníci upozorňují, že pracovní prostředí je velmi důležité pro duševní pohodu každého člověka, neboť v práci tráví lidé velkou část života. Zvukové vjemy toto prostředí spoluutvářejí.

„Pokud nějaké pracovní prostředí někomu nevyhovuje, nebo mu dokonce způsobuje nějaké potíže, je na místě řešit to se zaměstnavatelem. Dokážu si představit, že neustálé hraní písní dokola je obtěžující a může způsobit například podrážděnost. Věřím ale, že psychika zdravého jedince se po sezóně zase dá do pořádku a nálady se upraví,” řekla redakci PrahaIN.cz Markéta Miláčková - Čermáková, psycholožka a ředitelka ambulantní kliniky Neo Centrum.

Zákazníci ruší nákupy

Koledy hlasitě pouštěné v obchodech například v podobě moderního remixu ale vadí i některým zákazníkům.

Nejhorší okamžiky prý prožívají při velkých nákupech v hypermarketech. Někteří kvůli tomu dokonce přeruší nákup.

„Nejhorší je, když jdu na velký nákup třeba do Makra a točí tam pořád dokola dvě nebo tři koledy, navíc velmi hlasitě. Po půl hodině mám pocit, že mě švihne a ukončuji nákup. Stejně na mě působí i moderní remixy koled, které je slyšet v některých hypermarketech. To odcházím také. Nevadí mi, když třeba jdu koupit dárek do menšího obchodu a ty sváteční písničky tam hrají velmi potichu jako kulisa. Tak trochu to navodí tu atmosféru a je to docela i příjemné. Ovšem to hlasité přehrávání v hypermarketech je otřesné, řekla redakci PrahaIN.cz nakupující v Atriu Flora.

Koledy v obchodech doslova nesnáší zákaznice, se kterou jsme mluvili ve vršovickém Edenu, ta během roku chodí nakupovat do supermarketů čtyř obchodních řetězců, které jsou nedaleko jejího bydliště, tedy v Praze 10. V listopadu a prosinci se ale snaží nákupy co nejvíc urychlit. „Když v obchodě stojím před regálem s jarem nebo strouhankou a do toho se ozývá 'nesem vám noviny', tak to je skutečně ta správná 'romantika'. Mám vždy pocit, že si někdo ze mě dělá legraci. Jakmile po sto padesáté deváté slyším v supermarketu Rolničky, tak si připadám jako v ústavu. Manželovi to nevadí a při nákupech se baví na můj účet. Vyhnout se ale tomu moc nejde, protože to samé pouštějí skoro ve všech větších obchodech. Jenom v krámcích u Vietnamců je klid. Přiznám se, že moje frekvence návštěv v jejich obchodech se vždy v prosinci zvýší o sto procent,“ řekla naší redakci.

V Lidlu prý pouze občas

Některé obchodní společnosti se chovají k zákazníkům i k zaměstnancům ohleduplněji. Vánočními koledami na prodejnách šetří.

„Instore rádio je instalováno jen ve zhruba 10 našich prodejnách. V těchto prodejnách budou od 1.12. znít mimo jiné také koledy, bude to ale pouze ve dvou časových blocích a nikoliv celý den. Na názorech našich zákazníků a kolegů v prodejnách nám samozřejmě záleží, budeme proto brát v úvahu i jejich zpětnou vazbu, řekla PrahaIN.cz Iveta Barabášová, tisková mluvčí společnosti Lidl.

Sv. František z Assisi by se divil

Zcela jiný význam má hraní koled v obchodech pro věřící křesťany. Někteří cítí smutek nad tím, že z duchovně laděných písní se koncem roku stává kulisa pro konzumní způsob života.

Podle legendy složil první koledy zakladatel řádu františkánů Sv. František z Assisi, který žil ve dvanáctém století.

„Koledy a adventní písně přinášejí jistá duchovní poselství. Když je pak slyšíme hrát v nejrůznějších obchodech, tak to nemá vůbec nic společného s jejich původním posláním. Stejně tak, když v období adventu v supermarketech pouštějí koledy, které jsou určeny až pro období vánočních svátků. Pro věřící to občas není příjemné. Nemůžeme s tím ale vůbec nic udělat, řekl redakci PrahaIN.cz František Blaha, farář Římskokatolické farnosti sv. Terezie od Dítěte Ježíše v Kobylisích.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných