foto: Petr Kouba, PrahaIN.cz/Hrob vynálezce pušky zadovky Sylvestra Krnky na Hřbitově Nusle
Napadlo vás někdy, že Silvestr není jen důvod k nekočírovatelným alkoholickým dýchánkům a bezbřehé naivitě, že odcházející rok bude nahrazen rokem určitě lepším? Silvestr je totiž i mužské jméno.
Rozhodně však nepatří k těm nejpopulárnějším. Své lepší časy má toto jméno dávno za sebou. Silvestr pochází z latiny a v překladu znamená lesní muž.
Jméno je dnes spíš raritou
Podle webu kdejsme.cz Silvestrům nejvíce kvetla pšenka v dobách po druhé světové válce. V roce 1948, 1956 a 1959 se jich na našem území narodilo shodně v každém roce dvanáct.
Dnes jich najdeme v naší zemi 393. Jen v Praze se s držitelem tohoto křestního jména můžeme potkat celkem 23krát. V Ostravě jich je dvacet, v Brně šestnáct. Když to však přepočítáme na počet obyvatel, tak mají Silvestři nejsilnější zastoupení ve Frýdlantu nad Ostravicí, v Rožnově pod Radhoštěm, ale i v Příbrami či v Českém Brodě.
To ale mluvíme o jazykové variantě jména Silvestr. Jenže v Česku žijí i Sylvestři. A těch je tu jen devatenáct. V Praze je jediný. „Nejvíce“ jich je v Nymburku a v Brně, kde existují hned dva muži s tímto křestním jménem.
Kdo z nich zabil víc lidí?
Rozhodně asi nejslavnějším představitelem tohoto jména je v současné době bývalý italský krasavec a představitel role svalnatců, Ramba a boxera Rockyho, Sylvestr Stallone. Toto křestní jméno nesla v průběhu historie i řada papežů.
Psali jsme
Který most v Praze je ten nejkrásnější? I když je to otázka hodně subjektivní, mnoho lidí by asi překvapilo, že podle soudu řady odborníků by…
Horší to už je s nejslavnějším Čechem, který se může chlubit tímto jménem. Vytane vám na mysli? A věřte, že do světových dějin se zapsal mnohonásobně silnějším písmem než hollywoodská hvězda Stallone. A díky němu dokonce zemřelo mnohem víc lidí, než stačil Stallone vyřídit za svoji kariéru. Jedná se o rodáka z Velkého Boru u Horažďovic - Sylvestra Krnku.
Tento muž vynalezl roku 1849 pušku zadovku. Zadní nabíjení přineslo do dějin války převrat. Nabíjení bylo rychlejší a mrtvých neúměrně začalo přibývat. Za to si vysloužil Sylvestr Krnka vyznamenání v carském Rusku, v Černé Hoře, ve Švédsku i v Norsku.
Krnka zemřel v roce 1903 v Michli a je pochován na nuselském hřbitově U Zelené lišky, kde nemůžete jeho hrobku přehlédnout. Pokud budete mít na Silvestra chvíli volnou, můžete se na jeho hrob přijít podívat.

Krnkova pamětní deska v jeho rodišti. Foto: Petr Kouba, PrahaIN.cz
Záhada jeho jména
Paradoxně po navštěvě hrobky budeme mít hlavu ještě víc zamotanou. V jeho rodišti ve Velkém Boru mu před časem odhalili podle webu ceskybedekr.cz pamětní desku se jménem Silvestr Krnka, jeho pražský hrob však nese jméno Sylvestr Krnka. A my na to můžeme koukat „jako tvrdý y“. Nebo jako měkký.
Pro vznik tohoto textu posloužila především paměť autora, dále webové stránky hlavního města Prahy, městské části Prahy 4 a Wikipedia.