foto: Petr Kouba, PrahaIN.cz/Plavecký stadion Podolí
Patrně jeden z nejikoničtějších a nejznámějších plaveckých stadionů v Česku má velmi nejasnou budoucnost. Podolí bude možná od nového roku uzavřeno. Ceny energií jsou vysoké, zastropování cen elektřiny a plynu nepřichází.
Ředitel ekonomických agend České unie sportu (ČUS) Pavel Benda analyzoval stav, který vyplývá ze zastropování cen energií podle nařízení vlády.
Jenže pro drtivou většinu sportovních subjektů a sportovišť to neplatí. „Provozovatelé sportovišť tam nejsou zařazeni přesto, že sport je zákonem přímo definován jako veřejně prospěšná činnost poskytovaná v celospolečenském zájmu,“ vysvětlil Pavel Benda.
Podobná situace je taky u plynu. Zastropována je většina malých jednot a sportovních klubů. Provozovatelé sportovišť z řad klubů a organizací, střední odběratelé a velkoodběratelé, však vyjmenovaní ve vládním nařízení nejsou a zastropování cen plynu se na ně nevztahuje.
Situaci ohledně sportovních klubů a jejich možného exodu jsme se věnovali už několikrát. Vše dospělo do toho, že například tělovýchovná jednota Bohemians musela prodat halu. Několik hokejových klubů rovněž nenastoupilo k další sezóně.
Psali jsme
Rostoucí ceny (všeho) zasáhly každého smrtelníka v Praze i celé České republice. Narostly taky náklady na elektřinu. Ne v desítkách, ale rovnou…
Legenda možná skončí
Dělení zastropování cen podle vysokého či nízkého napětí v elektřině, tedy zastropování na na bázi velkoodběratel plynu, se dotkne i legendy mezi plaveckými stadiony. Plavecký stadion Podolí je připojen na vysoké napětí. Trafostanice je ve vlastnictví ČUS. A právě v tomto případě nejsou ceny vládou zastropované.
„Takových excesů bude hodně. Nelze selektovat subjekty podle tohoto klíče, tedy velký podnik na nízkém napětí bez ohledu na velikost odběru je zastropován, ale týž podnik na vysokém napětí nikoliv. Mnoho sportovišť je obecních, ta jsou zastropována všechna prostřednictvím obcí, měst, samosprávy nebo státu. To je však nerovný přístup. Navíc plošná podpora podle nařízení Evropské komise nesmí být selektivní,“ poznamenal Pavel Benda.
Plavecký stadion Podolí byl zpřístupněn v roce 1965. Během historie se toho zde odehrálo opravdu mnoho. Mnoho Pražanů zde zažilo chvíle odpočinku, ale konaly se tu také mezinárodní akce. Mistrovství republiky v plavání, mistrovství v Evropy v plavání, skocích do vody... Mohli bychom dlouze pokračovat. Po více než šedesáti letech se možná blíží konec.
Psali jsme
V domovech seniorů a sociálních služeb šetří, kde se dá. Klienty to ale nezajímá a pro jejich provozovatele je otázkou cti se o ně…
„Situace zejména v Podolí a v Nymburce je velice vážná. Jestliže jsme například letos platili v Podolí v lednu 2022 za plyn 800 000 Kč, nyní by částka dosáhla pěti milionů korun. Celkově i s Nymburkem by nám vzrostly náklady o 50 milionů korun. Pokud vláda nebo Ministerstvo průmyslu a dopravy ČR nepřijmou adekvátní opatření, ČUS bude muset sáhnout ke krajnímu řešení o od 1. ledna 2023 uzavřít Plavecký stadion v Podolí i Sportovní centrum Nymburk,“ reagoval předseda ČUS Miroslav Jansta.
Taky se už začal připravovat státní rozpočet na rok 2023. Sportovní nadšenci zatím příliš nadšení nejsou. Vláda navrhla pro sport 6,75 miliardy korun. To je o miliardu méně než v roce 2021. Částka je jednou z nejnižších od roku 1989.
„Nezbývá než věřit, že význam role pravidelného pohybu a sportu pro celou společnost si uvědomí členové poslanecké sněmovny i pod argumenty odborníků z mimosportovního prostředí při schvalování závěrečné verze rozpočtu,“ řekl k tomu Miroslav Jansta.