Integrovaný záchranný systém by v budoucnu měl mít zázemí v Horních Měcholupech

01. 06. 202411:10
Integrovaný záchranný systém by v budoucnu měl mít zázemí v Horních Měcholupech
foto: Georgi Bidenko, PrahaIN.cz/Záchranná služba, ilustrační foto

Na jednání Zastupitelstva hlavního města Prahy 23. května 2024 byla odsouhlasena koupě pozemku v městské části Praha 15, která by měla v budoucnu sloužit jako zázemí pro složky integrovaného záchranného systému.

Za pozemek zaplatí hlavního město celkem 16,2 milionů korun bez DPH, jak vyplývá z tiskové zprávy magistrátu.

„Budoucí centrum by mělo sloužit Městské policii Praha, Hasičskému záchrannému sboru hlavního města Prahy i Zdravotnické záchranné službě hlavního města Prahy, a to včetně vodních záchranářů,“ uvedl ve zprávě radní Adam Zábranský (Piráti).

Pozemek o výměře 771 metrů čtverečních se nachází v oblasti Horní Měcholupy mezi ulicemi Milánská a Holubovská. V současné době na něm stále stojí dvoupatrová budova bývalé blokové kotelny.

„Složky integrovaného záchranného systému potřebují patřičné zázemí i v jednotlivých městských částech. Zde by bylo výhodou, že areál bude sloužit hned několika složkám najednou,“ doplňuje primátor Prahy Bohuslav Svoboda (ODS).

Bezpečnost v Praze

Pražský Integrovaný záchranný systém (IZS) blíže popisuje i portál Bezpečnost.Praha.eu. Mezi základní složky IZS patří Hasičský sbor České republiky, jednotky požární ochrany zařazené do plošného pokrytí kraje jednotkami požární ochrany, Policie České republiky a poskytovatelé zdravotnické záchranné služby. IZS mají také své základny a zázemí na území různých městských částí, jako je například hasičská stanice na Smíchově, výjezdová základna záchranné služby ve Strašnicích nebo Oddělení hlídkové služby na Praze 4.

Změna pražských sanitek?

Před pár pražská záchranná služba v tiskové zprávě uvedla, že v rámci novelizace vyhlášky (č. 296/2012 Sb.), která určuje i vybavení poskytovatelů zdravotnických záchranných služeb, se debatuje i změně barvy. Ministerstvo zdravotnictví prosazuje, aby se na sanitních vozech záchranných služeb plošně objevila zelená barva, chce, aby byly pruhy nejen na boku, ale i na přední a zadní části vozů provedeny v kombinaci žluté a zelené barvy.

S tím ale pražská záchranná služba nesouhlasí.

„Červená signální barva slouží v kombinaci se žlutou k rychlé identifikaci sanitních vozů v provozu jak řidiči, tak chodci. Navrhovaná zelená barva je z hlediska bezpečného rozpoznání zcela nevyhovující, odstín je temný a není dostatečně viditelný za zhoršených světelných podmínek, jako je déšť, mlha a podobně. Zelená barva v České republice navíc není pevně svázána s neodkladnou pomocí. V Evropě je zelená na sanitních vozech používána jen ve Velké Británii a několika dalších zemích, kde však odpovídá i provedení pracovních stejnokrojů a je pro oblast neodkladné péče zažitou barvou,“ uvedl ve zprávě Petr Kolouch, ředitel Zdravotnické záchranné služby hlavního města Prahy.

I přes vyjádření připomínek k navrhované novele se však prý akceptování pražská záchranná služba zatím nedočkala.