foto: Petr Kouba, PrahaIN.cz/Studio, kde se na Kavčích horách natáčí soutěž Kde domov můj?
REPORTÁŽ: V noci před natáčením se probudíte o půl čtvrté doslova zpocení, jako by vám cosi velmi těžkého sedělo na hrudníku. Ve skutečnosti je to přímo na průduškách a je to kombinace dlouholetého kouření a nachlazení. K tomu všemu teplota 37,5° C. Co s tím? Rychle zavolat na kontaktní telefonní číslo, omluvit se a riskovat, že na další pozvánku bude člověk několik měsíců čekat, anebo se to snažit přežít a vydržet natáčení pořadu Kde domov můj v České televizi. Nakonec zvítězila druhá volba.
Pořad Kde domov můj se natáčí na Kavčích horách a je vlastně dnes hlavním soutěžním programem pražského studia České televize, brněnské má sice ještě věhlasnější AZ-kvíz, ale tam jsou čekací doby mnohem delší.
Naproti tomu komerční konkurence na Nově boduje na českém trhu v současnosti s asi nejoblíbenějším pořadem v segmentu televizních soutěží Na lovu. Reportáž z jeho natáčení si můžete přečíst zde.
Kořeny pořadu lze hledat v Nizozemí
Na úvod je potřeba poznamenat, že Kde domov můj rozhodně není český výmysl. Tato soutěž, stejně jako Na lovu, je licencovaný projekt. Konkrétně za soutěží Kde domov můj stojí původně nizozemská televizní síť Endemol Shine Group. Původní název soutěže byl Národní hrdost a v Česku se vysílá od roku 2016 pod názvem Kde domov můj? O tři roky později se témata otázek rozšířila z domácího prostředí na celou Evropu.
I když Česká televize stejně jako Nova natáčí nejméně tři díly soutěžního pořadu v jeden natáčecí den, zve si produkce České televize na rozdíl od Novy soutěžící během dne postupně, nikoliv všechny najednou. Nestane se tak, že pročekáte na svoje vystoupení několik hodin.
Konkrétně v mém případě byl sraz na hlavní vrátnici České televize v 10:45. Jen několik minut na to si naši soutěžní trojici přebírá velmi usměvavá produkční a uvádí nás do místnosti, kde máme čas se něco o sobě vzájemně dozvědět. Kolegyně Marie přijela z Nového Bydžova na Hradecku a, stejně jako třetí soutěžící Pavel, i ona má už zkušenosti s účastí v tomto pořadu. Připomínám, že Pavel musel vážit do Prahy nejdelší cestu, protože bydlí jižně od Třebíče. Stačíme probrat, kdo musel v kolik hodin vstávat a možná tu nejzákladnější otázku, proč jsme se do soutěže přihlásili. Tréma je všudypřítomná, a tak se vlastně můžeme jen vzájemně povzbuzovat, že vlastně vůbec o nic nejde.
Za chvíli přichází kostymérka, překontroluje naše oblečení, zda jsme skutečně splnily požadavky, nevzali si na sebe nic s malými vzorky, s výraznými logy firem a zda k sobě ladíme. Pak ještě kolečko do maskérny a za 35 minut od vyzvednutí na vrátnici už stojíme u svých stolečků ve studiu.
Kde domov můj nabízí intimní soutěž v malém studiu
Rozdíly mezi pořady Kde domov můj a Na lovu jsou zřejmé už na první pohled. Novácká soutěž se odehrává v mnohem větším a velkolepějším studiu a logicky tak na přípravě pracuje mnohem větší počet lidí. Oproti tomu Kde domov můj je vlastně intimní soutěží s velmi přátelským tvůrčím štábem, čímž nechci tvrdit, že tým soutěže Na lovu příjemný není.
Když stojíme za svými stolečky, přichází technička, která přidává na oblečení porty, aby nám bylo dobře rozumět. Procházíme zkouškou správné hlasitosti a také zkoušíme práci s přihlašovacím tlačítkem. Režisér záznamu ještě hodnotí celkový pohled na scénu, nakonec se ještě rozhodne, že nás vzájemně u stolečků prohází.
Natáčení jako na drátkách
A pak přichází moderátor Aleš Háma. Do očí soutěžících jsou namířeny reflektory, a tak do zšeřelého studia proklouzne téměř nenápadně a nepozorovaně. Pozdraví se s námi, stoupne si za svůj moderátorský stoleček a může se točit.
Točí se v téměř reálném čase. Zastavuje se pouze na pár sekund v okamžiku, kdy ve finálové podobě pořadu, tak jak ho vidíme v televizi, běží dílčí znělky. Na rozdíl od pořadu Na lovu, kde se zastavuje mnohem častěji, protože se neustále přišroubovává a odšroubovává moderátorův čtecí stoleček.
A pak se také občas musí záběr vracet, když se Aleš Háma přeřekne, což se tentokrát stane pouze jednou. Kromě vlastního soustředění na odpovídání se snažím pozorovat týmovou studiovou práci.
Člověk se ani nenadechne a jsme na konci prvního kola, kdy trojici musí jeden ze soutěžících opustit. Černého Petra v podobě nejnižšího bodového zisku si tak vytáhl Pavel.
K vítězství pomohli Bouvard a Pécuchet
Ve druhém kole už jde do tuhého a dá se tu pochopitelně i taktizovat. To v případě, že jednu z otázek přehodíte právě na protihráče. Musíte ale odhadnout téma, které soupeřovi nesedí, v případě jeho špatné odpovědi totiž berete v podstatě jeho body. Po odtajnění dvanácti soutěžních témat se podlamují kolena: Metalové kapely, Brouci, Ministři, Normandie a řada dalších bonbonků. Ale právě Normandie je nakonec paradoxně mým vysvobozením. Paní Marie na mě přehazuje otázku: Ve kterém městě od písmene R v Normandii má muzeum francouzský spisovatel Gustave Flaubert?
Musím naprosto přiznat, že odpověď opravdu, ale opravdu netuším, ale znám jediné město od R v Normandii, a to je město Rouen. Zkouším to a trefuji se. Účel světí prostředky. Získávám náskok, který se už nedá dohnat.
Jsem sice vítězem, ale teď jde o to, zda vítězství dokážu přetavit v nějakou finanční odměnu. Poslední část soutěže je zrádná. Spoléhat musím jen sám na sebe, otázky si nevybírám. Nakonec z 21 možných, získávám 14 tisíc.
Nenechám se Alešem Hámou zlákat k závěrečnému risku, ve kterém můžu výhru zdvojnásobit, anebo zcela ztratit. A dělám dobře. Chci vyslechnout otázku nanečisto: Jak se jmenuje nedokončený a po smrti vydaný román Karla Čapka Život a dílo skladatele….?
Šrotuje mi v hlavě studium české literatury před více než třiceti lety a pletou se mně tam dvě jména Kostrhún a Foltýn. Čas na přemýšlení je minimální. Volím nakonec Kostrhúna a těší mě, že o své peníze nepříjdu, protože jsem se nenechal do risku zlákat. Samozřejmě, že správnou odpovědí bylo to druhé jméno, které se v mé hlavně nechalo upozadit - Foltýn.
Je dotočeno. Světla ve studiu hasnou, je přestávka. Štáb má přestávku na oběd a po obědě se budou točit další pokračování. Summa summarum. Samotné natáčení netrvalo déle než hodinu a čtvrt. Finanční vítězství pak jistě zpříjemní předvánoční období.
Daleko cennější je však zkušenost, kolik různých profesí se musí zapojit do jednoho soukolí, aby se natočil jeden z dílů oblíbeného soutěžního pořadu Kde domov můj?