foto: Archív Michaely Zemkové, se svolením/Čtení přepsaných, autentických záznamů Štorchových žáků v Deníku farmy.
ROZHOVOR: Ojedinělý projekt „Dětská farma” pro školní děti i veřejnost vytvořila na Libeňském ostrově skupina přátel, kterou inspiroval odkaz legendárního spisovatele a pedagoga Eduarda Štorcha. Děti i učitelé jsou nadšení. „Otevřeli jsme ke konci školního roku a přišlo k nám šest tříd. Teď se už hlásí další,“ řekla serveru PrahaIN.cz zakladatelka farmy a koordinátorka projektu Michaela Zemková.
Zakladatelé farmy navázali na ojedinělý projekt, který v roce 1926 vytvořil legendární spisovatel, amatérský archeolog, skaut a pedagogický reformátor Eduard Štorch. Na Libeňském ostrově tehdy se svými žáky vybudoval „dětskou farmu“ a během týdne zde probíhala část vyučování v přírodě.

Stavba dětské farmy na Libeňském ostrově. Foto: Michaela Zemková, se svolením.
Spisovatel žáky přímo zapojil do „života“ na farmě. Pomáhali při její stavbě, pěstovali zde ovoce a zeleninu a trávili tu většinu volného času. Farma byla otevřena téměř nepřetržitě i po vyučování a byla přístupná veřejnosti. Během léta bylo na farmě i koupaliště a konaly se zde dětské tábory. Projekt na Libeňském ostrově probíhal osm let do roku 1934.
Štorchova unikátní metoda přirozeného poznávání a venkovní výuky zaujala Michaelu Zemkovou svou nadčasovostí i obsahem. Na příhodném místě letos na jaře společně s přáteli a jejich dětmi postavili venkovní třídu s kapacitou třicet míst.
„V sobotu 1. dubna jsme se do toho pustili a pod našima rukama opět vyrostla ´Štorchova jídelna´. Až do konce listopadu bude sloužit jako venkovní učebna s krytým i otevřeným prostorem k sezení s kapacitou kolem třiceti osob. Stavbu jsme postavili svépomocí se členy našeho skautského oddílu,“ prozradila naší redakci Zemková.
Jiný přístup
Venkovní učebna se stala základem dětské farmy na Libeňském ostrově. Ihned po spuštění projektu se ozvaly první školy. Během května a června jí navštívilo šest tříd, které ve venkovní třídě prožily jeden vyučovací den. „Třída je určena nejen dětem, ale i pro širokou veřejnost. Budou tady probíhat i odborné přednášky a rozsah bude široký. Od botaniky a zoologie až po literaturu,“ vysvětluje koordinátorka projektu.

Michaela Zemková na první veřejné přednášce. Foto: Archív Michaely Zemkové, se svolením.
Při výuce školních dětí se snaží ukázat, jak zajímavý byl přístup Eduarda Štorcha k vyučování, během kterého používal jako pomůcky pouze několik věcí užitného charakteru, jako byl například kus provázku.
Pro zájemce jsou připraveny i zajímavé exkurze. Návštěvy se totiž podívají do míst, kde stála původní farma. „Všichni, kdo k nám na exkurzi zavítali, byli nadšení. Kromě neuvěřitelné historie tohoto místa v praxi ukazujeme, jaká byla Štorchova metoda přirozeného poznávání. Děti si ji na místě vyzkoušejí. Cílem exkurzí je ukázat, jak funguje venkovní vyučování v praxi a inspirovat zájemce k pravidelnému využívání učebny a venkovního prostředí k pedagogickým aktivitám,“ vysvětlila Zemková.
Všichni jsou vítáni
V této souvislosti dále uvedla, že venkovní učebna byla postavena pro využívání širokou veřejností, školními třídami a organizovanými skupinami. „Vítány jsou zejména skupinové programy s environmentálním zaměřením. Tedy především ochrany a poznávání přírody, programy dětských skupin, ale také různé workshopy, cestovatelské přednášky a podobně,“ řekla pro PrahaIN.cz koordinátorka projektu.
Dětská farma na Libeňském ostrově vznikla za pomoci skupiny dobrovolníků z řad skautů a jejich vedoucích. Je teprve v začátcích své existence a během dalších týdnů i měsíců se bude přirozeně rozvíjet.
Na podzim budou probíhat i nejrůznější aktivity v nedaleké pobočce Městské knihovny v Löwitově mlýnu.
„Desátého října, v úterý dopoledne, tady budeme mít autorské čtení společně s dílničkou pro děti. Program bude bohatý a těším se, že dětem bude líbit,“ ukončila Michaela Zemková.